Вівторок

23.04.2019

04:57

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Обережно, змії!

Наприкінці весни та на початку цього літа в Україні значно збільшилася кількість змій. Вони, виповзши з гнізд, часто зустрічаються в різних місцях, де живуть, працюють і відпочивають люди. Фахівці попереджають про це, бо отруйні змії можуть жалити людей. 

Додам, що «зміїний бебі-бум» українські зоологи пов`язують зі спекою. Літній період та мало дощів сприяють тому, що кількість змій стає більшою, ніж у попередні роки. В Україні тепер переважає суха погода, що дуже сильно впливає на життєдіяльність змій, які в таку погоду дуже активні. Незважаючи на таке «зміїне нашестя», вбивати плазунів зоологи не радять, нагадуючи, що за одну змію доведеться сплатити штраф розміром у 4 тисячі гривень.

Люди отримують укуси змій при відпочинку у лісі, заготівлі сіна чи зборі ягід, на які зараз саме час. Вирушаючи у подорож до лісу, необхідно ретельно підбирати одяг та взуття, ніколи не залишатися наодинці та мати при собі мобільний телефон, щоб у випадку біди викликати швидку медичну допомогу або пожежно-рятувальну службу за номером «101».

При укусі невідомої змії не варто піддаватися панічним настроям. Хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидкому проникненню отрути в кров. Необхідно дихати повільно і глибоко. Насамперед, треба встановити, чи дійсно є привід для занепокоєння. Уважно огляньте місце укусу. Якщо вкусила гадюка, на тілі потерпілого залишаються сліди двох отруйних іклів (рідше одного) – ранки, що кровоточать, і віддалені одна від одної на 1–1,5 см. Укуси великих і агресивних, але неотруйних полозів (жовточеревого і чотирисмугого) виглядають інакше: на шкірі є дуга від багатьох дрібних подряпин.

У місці попадання отрути спочатку відчувається сверблячка, а через 10 – 15 хвилин починає розвиватися набряк, що досягає свого максимуму через 10–12 годин із моменту укусу. Пульсуючий біль у місці укусу, як правило, незначний. Злегка болять лімфатичні вузли. Зазвичай, картина отруєння цим вичерпується, але нерідко захворювання протікає більш тяжко. Хворий блідне та відчуває запаморочення, нудоту, страх, можливе (особливо при значних набряках) падіння артеріального тиску і навіть непритомність. Проте вже через 10 – 15 годин стан потерпілого стабілізується, а приблизно із закінченням другої доби починається швидке зменшення набряку. Через 3 – 10 днів зникають усі зовнішні прояви хвороби. Іноді в місці укусу (і по ходу судин) виникають геморагічні пухирі з кров`янистим вмістом, що залишають після себе виразки, які не заживають впродовж тижня.

Потерпілому від укусу змії необхідно надати першу допомогу. З укушеного місця треба якомога швидше відсмоктати отруту. Тому, хто це робить, потрібно відразу ж її випльовувати. У тому випадку, якщо на губах у людини, яка надає допомогу, є ранки і хворобливі виразки, цього робити не варто. У такому випадку отруєння швидко перейде до самого рятувальника. За допомогою такої процедури можна видалити близько 60% випущеної змією отрути.

Надана подібним чином перша медична допомога здатна врятувати життя тому, хто постраждав від укусу змії. Вся процедура триває не менше 20 хвилин, проте саме за такий час можна видалити максимально можливу кількість отрути з рани. Після того ранку обробляють зеленкою. Можна використовувати й те, що є під рукою в аптечці туриста – спирт, йод тощо.

Вкушеній людині необхідно дати, якщо є така можливість, гарячий чай або каву. Алкогольних напоїв давати не можна. Якщо кровоносну систему наситити рідиною, що не містить спирту, то вона допоможе послабити токсичну дію на організм отрути при укусі змії.

Постраждалому наполегливо рекомендується прийняти заспокійливий препарат. Це дозволить уникнути паніки, яку здатний створити навколо себе вкушений. А паніка може стати серйозною перешкодою для правильного надання першої медичної допомоги. Особливо необхідно дати заспокійливе, якщо відмічено прискорення серцебиття і прискорення пульсу.

Моральна підтримка також вкрай необхідна постраждалій людині, адже її відразу будуть мучити думки про смерть, що цілком нормально для такого стану. Після укусів змії можуть навіть початися галюцинації і всілякі «бачення». Хворого потрібно зуміти переконати в тому, що одужання неминуче, що все обійдеться. При цьому необхідно якомога швидше знайти медичний заклад, куди потрібно довезти хворого. У медичних установах одразу зможуть дати протиотруту у вигляді протизміїної сиворотки. Поки ви будете транспортувати хворого до лікарні, необхідно повністю знерухомити ту кінцівку, яка була уражена.

У профілактичних цілях необхідно знати, як уникнути укусу змій. Зокрема, змію не можна турбувати – просто так вона не нападе на людину. Якщо ви знаходитесь у місцях, де можуть водитися змії – створюйте якомога більше галасу: візьміть палицю і водіть нею по траві, пошарудіть ногами. Взуття має бути високим, щільним. Забороняйте дітям досліджувати нірки або щілини, лазити в тріщини, рухати колоди або великі камені, під якими, зазвичай, водяться змії. Якщо ви побачили змію, то замріть і почекайте, поки вона сама відповзе. Не можна повертатися до плазуна спиною, не можна виставляти перед собою руки. Якщо змія заважає пройти по дорозі, обійдіть її самі – не змушуйте її «піти» першою. Якщо ви побачили змію, знайте: поблизу можуть бути й інші. Не наближайтеся до «мертвих» змій – можливо, вони просто сплять. Тому тим, хто полюбляє відпочивати на природі, проводити час з компаніями на пікніках, раджу бути обачним і обережним. Пам’ятайте: ознайомлений – значить озброєний!

Микола КУХАРУК,
майстер виробничого навчання Навчально- методичного центру ЦЗ та БЖД Рівненській області

№ 27 від 4 липня 2015 р. Категория: Безпечна життєдіяльність, надзвичайні ситуації, робота МНС | Просмотров: 241 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]