Неділя

21.04.2019

17:48

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Олександр Позіховський – лауреат обласної премії
Приємне повідомлення днями надійшло із Рівного. Комітет з присудження премії ім. Ігоря Свєшнікова присудив цьогорічну нагороду завідувачу відділом нумізматики КЗ «Державний історико-культурний заповідник м. Острога» Олександру Позіховському. Вітаємо лауреата із цією подією.  

Ігор Свєшніков – відомий археолог, дослідник поля Берестецької битви 1651 року, доктор історичних наук (1915 – 1995 рр.). Премія його імені була встановлена Рівненською облрадою у грудні 1995 року. Її присуджують кращим спеціалістам у галузі охорони та збереження пам’яток історії, культури та архітектури. За життя вченого острожанин був із ним знайомий, працювали на розкопках і зустрічалися на конференціях.

Родом Олександр Позіховський із Хорова. У 1980 році закінчив із відзнакою історичний факультет Львівського держуніверситету за спеціальністю археолог, викладач історії та суспільствознавства. З того ж року почав працювати у заповіднику. Був старшим науковим працівником краєзнавчого музею, зав. відділом давньої історії, зав. Музеєм книги та друкарства, а тепер – завідувач відділом нумізматики.

За 33-річну роботу у заповіднику скомплектував одну з його базових колекцій – нумізматики, яка нараховує тепер близько 15 тисяч експонатів. Завдяки його ініціативі було започатковано нові колекції – відомчих нагород та відзнак, грошових сурогатів, монет та банкнот різних країн світу. Ним було налагоджено співпрацю із Національним банком України, у результаті чого заповідник має одну з двох повних збірок монет та паперових грошей незалежної України у державі. На основі цих зібрань у 1997 р. в складі заповідника була відкрита постійна нумізматична виставка «Спомини, закарбовані в металі».

Упродовж 1988-1996 рр., коли Олександр Позіховський працював на посаді завідувача Музеєм книги та друкарства, ним було значно поповнено колекцію стародруків та рукописів XVI-XVIII століть. Це стало можливим завдяки експедиціям обстеження культових споруд Рівненської та сусідніх Тернопільської і Хмельницької областей, контактів із букіністичними магазинами Москви та Києва, роботою з обмінно-резервними фондами бібліотек Москви, Ленінграда, Києва, колекціонерами. Тоді колекція заповідника поповнилася другим примірником Острозької Біблії.

Олександр Позіховський активно займається вивченням археологічної спадщини Великої Волині як шляхом проведення самостійних археологічних експедицій, під час яких він є їх незмінним організатором та керівником, так і в якості учасника, які очолюють дослідники із Києва, Луцька, Рівного. У 2012 році він працював у міжнародній археологічній експедиції, яка досліджувала унікальне поселення трипільської культури у Новомалині, Інституту археології Жешувського університету.

Результати своїх досліджень Олександр Леонтійович публікує у наукових статтях та наукових звітах, які подаються до Інституту археології НАН України. Завдяки його науковим дослідженням археологічна карта Волині значно поповнилася нововідкритими пам’ятками. Досліджений ним у 2006 році унікальний могильник маліцької культури в Острозі (урочище Земан) став хрестоматійною пам’яткою. Він також є постійним учасником наукових конференцій в Україні – Львів, Винники, Тальянки, Збараж, Луцьк, Рівне; у Польщі – Краків, Жешув, Вроцлав. Судячи з цієї невеликої розповіді про роботу лауреата премії імені Ігоря Свєшнікова, він гідний нагороди.­

Іван МОЧЕРНЯК
№15 від 13 квітня 2013 р. Категория: Люди і час | Просмотров: 436 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]