Неділя

21.04.2019

17:52

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Острог в долі останнього короля

Дванадцятого лютого1798 р. в Петербурзі помер, позбавлений престолу після третього поділу Речі Посполитої у 1795 р., останній її монарх (з 1774 р.) Станіслав ІІ Август Понятовський (нар. 17 січня 1732 р.) – «З ласки Божої і волі народу Король Польський, Великий князь Литовський, Руський, Пруський, Мазовецький, Жмудський, Київський, Волинський, Подільський, Підляський, Інфлянтський, Смоленський, Сіверський, Чернігівський та ін.». 

З іменем короля Понятовського пов’язані як реформи за державно-політичне, господарське і культурне оновлення Польщі, символом яких стала «Конституція 3 мая» 1791 р., так і крах – на століття з чвертю – незалежної Польської держави. А для українських земель роки його правління згадуються насамперед Коліївщиною 1768 р. і кривавою розправою над її учасниками у Кодні, та ще «Волинською тривогою» 1789 р. з масовими арештами і стратами ( в т. ч. в Острозі) українських священиків, селян і міщан – начебто за підготовку антидержавного повстання.

По матері Констанції останній король походив із волинського княжого роду Чарторийських – князів на Клевані. Його предок у 7-му коліні князь Іван Чарторийський – «справця» Київського воєводства у 1564 р. – був одружений з Анною – дочкою княжого подружжя Кузьми Івановича Заславського та Анастасії Юріївни з князів Гольшанських-Дубровицьких (знаменитій фундаторці Пересопницького Євангелія, на якому присягають нині наші президенти). Заславські, як відомо, молодша гілка князів Острозьких. Кузьма Іванович Заславський, як і на 15 років молодший за нього Василь-Костянтин Острозький із старшої гілки роду, – прямі нащадки у 5-му коліні преподобного Федора, князя Острозького. Отже, останній Король Польщі і Великий князь Литовський – нащадок князя Федора Острозького у 13-му коліні.

Невідомо, чи думав про це сам король Понятовський, коли 28 листопада 1781 р. в’їжджав в Острог. Для проїзду короля була спеціально насипана і обсаджена деревами гребля від Вельбівного до самого міста, на що не пошкодували коштів і праці підданих власники Острога князі Яблоновські (теж, до речі, нащадки Федора Острозького). Знаменитий тогочасний поет єпископ Адам Нарушевич тоді ще писав: «пєнкне Острога відзім околіце, Дубно нас міле пшиймує і баві…».

І ще королю Понятовському міг пригадатися Острог у тривожні червневі дні польсько-російської війни 1792 р. Тоді племінник короля князь Юзеф Понятовський (майбутній маршал Наполеона І) розбив російські війська під Зеленцями (нині Шепетівський район) і запропонував дядьку-королю з цієї нагоди проект ордену «Віртуті Мілітарі» («Військова Доблесть»). Перше вручення цього ордену від імені короля відбувалося саме в Острозі, де знаходився штаб Юзефа Понятовського. 25 червня 1792 р. найвищу відтоді нагороду Польщі отримали перші 15 офіцерів і солдатів.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО,
заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог

№ 6 від 7 лютого 2015 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 272 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]