Четвер

25.04.2019

01:19

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Острозьке відлуння поєдинку на Вавелі

Третього лютого 1539 р. у столиці Польського королівства Кракові в монаршій резиденції Вавель відбувалося весілля власника Острога князя Іллі Острозького (старшого сина гетьмана Костянтина Івановича від першого його шлюбу з княжною Тетяною Гольшанською) і Беати – народженої після батькової смерті доньки підскарбія великого коронного (по сучасному – міністра фінансів) Анджея Костелецького. За чутками, насправді наречена була дочкою короля Польщі і великого князя Литовського Сигізмунда І Старого. (Позашлюбною дочкою цього ж Сигізмунда, знову ж таки, за тогочасними дипломатичними чутками, була і взята татарами у неволю дівчина із Руського (Львівського) воєводства, що стала всемогутньою володаркою Османської імперії, відомою всім як Роксолана). 

Під час весільних святкувань у Кракові відбувалися рицарські турніри. У кінному поєдинку на списах наречений – князь Ілля Острозький – зійшовся в бою з майбутнім королем Сигізмундом ІІ Августом, злетів з коня і, вдарившись об землю, зазнав важких внутрішніх ушкоджень. Після цього багато місяців хворів і в укладеному 16 серпня того ж року заповіті, між іншим, велів зробити належні шати родовій іконі Богородиці (вірогідно, відомій нині як Межиріцька). У вічність старший брат фундатора Острозької академії відійшов у перший вівторок після Успіння Божої Матері, перебуваючи, як і предки, у православній («грецькій») вірі.

А вже після батькової смерті – найімовірніше, 19 листопада 1539 року, в день святої Єлизавети, народилася єдина спадкоємиця його володінь Єлизавета (Гальжбета, Гальшка) Острозька. Таких дітей, народжених по батьковій смерті, називали тоді «погробовцями». І це стало передвісником багатьох нещасть та випробувань, що зустрілися княжні Гальшці на її життєвому шляху до вічної слави співфундаторки Острозької академії.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО,
​заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог

№ 5 від 31 січня 2015 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 245 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]