Неділя

21.04.2019

21:09

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Острозькі клейноди Леоніда Осики

75 років тому – 8 березня 1940 р. – в Києві народився видатний український режисер і сценарист Леонід Михайлович Осика (помер 16 вересня 2001 р.). Поряд з Сергієм Параджановим і Юрієм Іллєнком він був найяскравішим представником української школи «поетичного кіно», тож зрозуміло, що високих звань і нагород Осика був удостоєний лише в роки незалежності – Народний артист України, лауреат Національної Шевченківської і Державної Довженківської премій. Фільмографія майстра включає художні стрічки «Хто вернеться – долюбить», «Камінний хрест», «Захар Беркут», «Тривожний місяць вересень», «Етюди про Врубеля» та ін. 

Останнім художнім фільмом Леоніда Осики судилося стати стрічці «Гетьманські клейноди» за мотивами історичної повісті Богдана Лепкого «Крутіж». Дія картини відбувається у 1659 р., коли син Богдана Хмельницького Юрій усунув від влади гетьмана Івана Виговського і пішов на підданство московському цареві. Сестра Юрія Олена і її прихильники намагаються врятувати символи гетьманської влади і незалежності України.

Сценарій фільму написав сам Юрій Осика у співавторстві з Сергієм Дяченком, що невдовзі (разом з дружиною Мариною) став учасником знаменитого подружнього тандему в жанрі наукової фантастики і фентезі. Головним оператором «Гетьманських клейнодів» став один із трьох братів-кінематографістів Іллєнків – Вадим, а композитором – Володимир Губа. Консультував картину двічі лауреат Шевченківської премії художник Георгій Якутович.

Частина епізодів фільму Осики знімалася восени 1992 р. в Острозі – біля Круглої вежі на Замковій горі, в інтер’єрах самого замку, біля мурів Межиріцького монастиря. Тож на якийсь час Острог став місцем творчої праці об’єднаних режисером акторів Людмили Єфименко, Леся Сердюка, Бориса Хмельницького, Володимира Коляди та інших виконавців. Та й острожани могли заробити якусь копійку (точніше, якусь тисячу тодішніх купоно-карбованців) у масових зйомках.

Прем’єра фільму відбулася 1 вересня 1993 р. – на жаль, в час, коли далі розвалювалася система кінопрокату, тож стрічку глядачі переважно бачили на телеекрані, що, звичайно, не зовсім те. А 1997 р. Леонід Осика отримав Шевченківську премію – за свої класичні фільми початку 1970-х рр. «Камінний хрест» та «Захар Беркут» і за зняті в Острозі «Клейноди».

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, 
заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острога

№ 10 від 7 березня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 267 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]