Середа

24.04.2019

15:32

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Острозький музейний краєзнавець і етнолог Григорій Равчук

Двадцятого квітня виповнюється 120 років з дня народження Григорія Романовича Равчука (1895 – 1986 рр.). Він народився в селі Борисів Острозького повіту (нині Ізяславський район – його «плужнянська» частина) у родині заможних селян, що орендували графську маєтність. Тож міг і здобути середню освіту (в Острозькій чоловічій гімназії), і навчатися на історико-філологічному факультеті університету св. Володимира в Києві. 

На початку 1920-х рр. – вже за польської влади – Григорій Романович брав активну участь в українському громадському житті Острога, обирався секретарем повітового товариства «Просвіта» у 1923 р., однак, невдовзі взяв громадянство СРСР, оскільки його рідний Борисів був по «ту» сторону кордону, та й немале значення мала політика українізації, що саме тоді успішно проходила на радянських землях, і в якій Г. Равчук взяв безпосередню участь – і як шкільний вчитель на Київщині, і як краєзнавчий активіст – збирач і дослідник українського фольклору.

Отож, зрозуміло, у 1930-ті роки за це він був репресований і після звільнення змушений був заробляти на хліб – з вищою гуманітарною освітою – на посадах рахівника. На цю посаду Григорій Равчук у 1949 р. був прийнятий і в Острозький краєзнавчий музей, що дало йому змогу спочатку неофіційно, а з настанням «хрущовської відлиги» – вже в якості штатного наукового співробітника – повернутися до перерваної репресіями і війною справи. Його фольклорні розвідки і матеріали друкував столичний академічний журнал «Народна творчість і етнографія» Інституту ім. М.Рильського.

Підготовлені Г. Равчуком краєзнавчі путівники стали першими друкованими виданнями про Острог, що побачили світ тиражами в десятки тисяч примірників. Вони й до сьогодні зберігаються як в бібліотеках старих острожан, так і екскурсантів, що колись відвідували місто князів Острозьких, якому присвятив своє життя Григорій Романович.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острога

№ 16 від 18 квітня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 221 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]