Понеділок

20.05.2019

05:25

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Освіта: невідомі сторінки
Коли заходить мова про стан освіти в Острозі, то в першу чергу згадують Академію (як ту, давню, так і сучасний університет). Вже потім – гімназію (колишню і нинішню), середню школу № 1, 2, 3, 4, навіть – 5, згодом – ПТУ та ліцей… Подумавши ще трохи, згадають, що є на Новому місті школа для дітей з вадами слуху і допоміжна школа-інтернат. Дехто пригадає, що було в Острозі і педучилище, і сільськогосподарська школа, і ветшкола… Але це ще далеко не все, що ми знаємо про розвиток освіти у нашому місті, навіть у ХХ столітті. От хто знає хоча б про Острозький студентський колектив 1917 року? А він же був!

Про це свідчить документ за № 71, підписаний його представниками 28 листопада. Члени цього колективу Левкевич, Григорій Дишлер, Сергій Рафальський та інші звернулися до міської думи з проханням. Суть його така: «Острозький студентський колектив 1 листопада цього року відкрив Підготовчі вечірні курси в будівлі Вищого Початкового Училища, де заняття проходять щоденно для учнів з 4 до 7 годин вечора і для робітників з 7 до 9 годин вечора. Внаслідок того, що керосин (гас) дістати нині дуже важко й майже неможливо, ми прохаємо Міську Думу не відмовити дати електричне освітлення для чотирьох лампочок від 5,5 годин до 7 годин вечора, а з 7 до 9 годин тільки для двох лампочок; проводка в приміщенні Вищого Початкового Училища є. Сподіваємось, що нам, які йдуть назустріч культурній просвіті народу, Міська Дума не відмовить у проханні».

Шкода, що про цей, без сумніву, цікавий і корисний для народної освіти колектив нам більше нічого не відомо.

Також хочеться навести дослівно один документ, зберігши його стиль, лише переклавши з російської на українську:

«Відношення директора народних училищ Волинської губернії від 19 червня 1917 року за №1921 про те, що попечитель Київського учбового округу порушив перед міністерством народної освіти клопотання про відкриття в Острозі Учительського Інституту, маючи при цьому на увазі будови казенного винного складу і прохав його, директора, ввійти в зносини з Острозьким міським управлінням з даного питання. З свого боку, директор, висловлює впевненість, що міська управа, усвідомлюючи необхідність освітніх осередків у теперішній час, коли добробут Росії в цілому та Волині зокрема винятково залежить від широкого розвитку освіти, піде назустріч». Отже, намагання створити вищий учбовий заклад в Острозі у ХХ столітті, як бачимо, були неодноразові.

Олександр ГЛАДУНЕНКО
Просмотров: 304 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]