Середа

24.04.2019

19:33

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Освятили картину про Острозьку Біблію
В храмі преподобного Федора Острозького Національного університету «Острозька академія» у вівторок, 17 грудня, відбулося освячення та презентація картини «Створення Острозької Біблії. Україна. 1581 рік». Свідками події та учасниками стали священики, керівництво університету, численні гості, журналісти та ін. Під час заходу йшлося не тільки про новий художній твір, але і велике значення Острозької Біблії.  

Відкрив презентацію ректор Національного університету «Острозька академія», Герой України Ігор Пасічник. Привітавши присутніх, а це були журналісти, прихожани храму, студенти, викладачі, а також запрошені, він розповідав про Острог, середньовічну Острозьку академію, особливості волинського іконопису, видання славетної Острозької Біблії, її значення і вплив на нашу країну і зазначалося, що у останній чверті ХVІ століття Острог був потужним європейським містом, визначним культурним і духовним центром. Проект створення Острозької Біблії виявився доволі непростим навіть для дуже заможного князя Василя-Костянтина Острозького. До речі, він від нього двічі відмовлявся. Однією з причин була відсутність першоджерела, яке можна було б взяти за основу. Однак, завдяки значному інтелектуальному потенціалу, який вдалося зосередити тут, у 1581 році Острозьку Біблію видали у місцевій друкарні. А, наприклад, у поляків її аналог з’явився лише через 11 років. Завершив свій виступ ректор тим, що представив запрошених на презентацію.

Під оплески присутніх разом із Ігорем Демидовичем зняли покривало із картини депутат Верховної Ради України 3-х попередніх скликань, радник Президента України, заступник президента фонду «Схід – Захід разом!», засновник і президент благодійного фонду «Українська національна ідея» Володимир Зубанов, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник інституту історії НАНУ Борис Черкас, головний художник студії батального мистецтва України, автор картин Артур Орльонов.

У виступах гостей зазначалося, що картини, які презентуються, бо в храмі перебувало їх кілька, зокрема «Благословення Феодосія Святого (князя Федора Острозького). Києво-Печерська лавра. 1443 рік», «Св. благовірний князь Костянтин Острозький», «Св. преп. Федір князь Острозький», «Константинопольський патріарх Кирило Лукаріс» – створені в рамках загальнонаціональних проектів «Україна: історія великого народу» та «Україна славетна». Також говорилося про нашу країну, Острог, славетний князівський рід з нашого міста, туристичний потенціал України, патріотизм, історичну достовірність сюжету, як створювалася картина, плани на майбутнє та ін.

Освятили полотна і читали молитви викладач Рівненської духовної семінарії, протоієрей Тарас Волянюк, прес-секретар Рівненської єпархії УПЦ КП, протоієрей Василь Дудницький, настоятель храму Олександра Невського о. Віталій Шевчук, священик академічного храму Богдан Стрикалюк.

На картині «Створення Острозької Біблії. Україна. 1581 рік» зображено вельмож і трударів, причетних до створення першого друкованого Святого Письма на нашій землі. Вони прийшли до друкарні, щоб оглянути один із перших примірників шедевру, і працюють, аби світ побачила славетна книга. В центрі полотна на стільці сидить і уважно оглядає книгу тоді один із найбагатших у Європі магнатів – Василь-Костянтин Острозь­кий. Поруч біля нього стоїть із надрукованим листом в руках знаменитий першодрукар Іван Федорович, який вручив першодрук володарю міста та академії і чекає реакції на свою роботу. За спиною друкаря зображено його сина Івана, який робить відтиск чергової сторінки. В лівій частині на передньому плані зображено Гриня Івановича із Заблудова – учня першодрукаря, маляра, ритівника та різника друкарських форм, який тримає в руках складену сторінку. За його спиною набирає текст Сідляр Сенько Сачкович – інший учень Федоровича, у майбутньому львівський друкар. Спостерігає за його роботою отець Мина, знайомий князя Курбського.

За спиною Василя-Костянтина Острозького зображені королівський секретар, дипломат, писар Великого Князівства Литовського Михайло Гарабурда, архієпископ Кізійський Діонісій Раллі Палеолог, перший ректор Острозької академії Герасим Данилович Смотрицький, настоятель церкви Святого Миколая в Острозі, співробітник Острозької і Дерманської друкарень Даміан Наливайко. На дальньому плані в правій частині картини зображено жінку, яка несе піднос, щоб почастувати гостей друкарні. Науковці стверджують, що це полотно – не просто мистецький твір, а своєрідна історична монографія. Авторові вдалося точно й достовірно відтворити епоху середньовіччя. За картиною можна проводити екскурсії про те, як виглядали перші друкарні, як працювали середньовічні друкарі та навіть – який одяг носили вельможі. У цьому й полягає унікальність полотна

– Я працював над полотном більше, ніж півроку, – розповів автор картини Артур Орльонов. – Ще декілька місяців зайняли консультації з науковцями. Перед тим, як взятися за роботу, я побував в Острозі на місці, де була друкарня Івана Федоровича. Це допомогло пройнятися духом і атмосферою міста.

Іван МОЧЕРНЯК

№52 від 21 грудня 2013 р. Категория: Острозька академія | Просмотров: 744 | Добавил: Zamkova | Теги: Острог, Острозька Біблія, Іван Глушман, Острозька академія, Замкова гора | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]