П'ятниця

19.04.2019

17:55

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Пам’ятне 24 серпня 1916 року

Одинадцятого (24) серпня 1916 р. – в день свого небесного покровителя – в Острозі відбулися урочисті збори Братства ім. князів Острозьких під покровом преподобного Федора. Збори підвели підсумки реставрації унікальної пам’ятки східноєвропейського оборонного зодчества ХІV ст. – Вежі Мурованої. Реставраційні роботи здійснювалися в основному в 1913 – 14 рр. і мали на меті як врятування споруди, так і підготовку до відкриття в замку історичного музею («Музею князів Острозьких»), наукової бібліотеки і залу для народних читань, на що були виділені як бюджетні асигнування з державної скарбниці, так і народні пожертви, зібрані і в Острозі, і далеко за його межами.

Перша світова війна через зменшення фінансових надходжень уповільнила темпи робіт, багато з них не були доведені до кінця. В замку у придатних приміщеннях якийсь час навіть працював госпіталь для поранених фронтовиків місцевого відділення Червоного Хреста. До того ж, у 1915 р. через поразки російської імператорської армії на фронтах відбувалася евакуація ряду острозьких установ. Загроза Острогу була усунута влітку 1916 р. внаслідок відомого Брусилівського прориву і відбиття у супротивника Луцька. Тим часом на другу половину 1916 р. все ж було повністю відреставровано і облаштовано верхній поверх замку, де мали розміститися музей та бібліотека, проведено основні ремонтні роботи на середньому поверсі для зали народних читань. І в воєнні роки не припинялася робота очолюваного священиком Михайлом Тучемським братського даньосховища зі збору, обліку і опису музейних експонатів. Тож 24 серпня 1916 р. стало днем відкриття музею у відреставрованому замку.

Виступаючи на урочистих зборах Братства, архітектор Володимир Леонтович, між іншим, сказав: «… у нас широко використовуються заходи заборонного характеру: обгородити плотом, повісити замок, поставити сторожів, розклеїти плакати «вхід заборонено»… і т. п. … Але Братство князів Острозьких відкинуло подібні способи охорони пам’яток і вирішило вжити інші заходи: пристосувати замок для музею, зборів, народних читань, – одним словом, утилізувати його, зробити корисним для суспільства, щоб воно, оцінивши замок, зріднилося з ним, полюбило його, а отже, і свідомо ставилося до нього і вчасно вживало заходи для підтримки замку в належному порядку і справності».

Ці слова видатного архітектора-реставратора особливо актуальні нині, коли до 100-річного ювілею музею в Острозі залишається один рік, а питання збереження і реставрації його замкової будівлі вимагає посиленої уваги як держави, так і громадськості.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог

№ 34 від 22 серпня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 197 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]