П'ятниця

19.04.2019

18:08

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Перевидали книгу Станіслава Кардашевича
Чудовий дарунок до Різдвяних і Новорічних свят дослідникам і аматорам острозької старовини зробив видавничий осередок «Волання з Волині» при однойменному римо-католицькому двомісячнику, що виходить в нашому місті з 1994 року під редакцією настоятеля костелу Успіння Божої Матері о. Вітольда-Йосипа Коваліва. 82-м (!) книжковим виданням Бібліотеки «Волання з Волині» став репринт польськомовної монографії Станіслава Кардашевича «Найдавніша історія міста Острога. Матеріали до історії Волині», виданої у 1913 році.  

Пригадую, ще не так давно краєзнавці, студенти-дипломники, інші зацікавлені особи їхали в Острог за десятки, а то й більше кілометрів, щоб попрацювати з цим рідкісним виданням (у фондах заповідника зберігаються два його примірники).

Незабутній професор Микола Ковальський особливо пишався тим, що в його особистій книгозбірні є книга Станіслава Кардашевича. Ряд публікацій Миколи Павловича було присвячено постаті та спадщині свого попередника, що жив і працював в Острозі у ХІХ ст. У 1992 році вулиця нашого міста, де знаходиться батьківський будинок Миколи Ковальського, отримала ім’я Станіслава Кардашевича. І на цій же вулиці ось вже друге десятиліття розміщуються римо-католицька плебанія і редакція двомісячника «Волання з Волині» і його бібліотеки.

Станіслав Кардашевич народився на Волині 8 травня 1826 року в містечку Білогородка тогочасного Ізяславського повіту. В 1844-1869 рр. обіймав посаду секретаря Острозького повітового суду, що розміщувався в Замку князів Острозьких (в ті роки Замкова гора звалася Судовою). Вийшовши на пенсію, до останніх років життя займався адвокатурою і одночасно – головною справою свого життя – написанням книги про історію міста, що стало для нього рідним і де він спочив 6 жовтня 1887 року. Тож його книга побачила світ у Кракові через багато років після смерті її автора.

У 1938 році краєзнавець та археолог Йосип Новицький віднайшов могилу Станіслава Кардашевича на старому католицькому цвинтарі Острога. Тоді ж члени Польського краєзнавчого товариства встановили на могилі новий пам’ятник. Але в кінці 1960-х років старий цвинтар був знищений, а на його місці було згодом збудовано стадіон. Фрагмент (постамент) могильного пам’ятника С. Кардашевичу можна побачити нині біля входу в замок (на фото), де він працював 25 років, і де вперше тримав в руках історичні документи, що лягли в основу його наукової праці.

Згадаємо принагідно, що син Станіслава Кардашевича, уродженець Острога Казимир (15 березня 1855 – 21 квітня 1945) був визначним лікарем і книгознавцем, генералом медичної служби російської імператорської армії, а пізніше – Війська польського. Як і батько, у відставці зайнявся науковою працею, ставши організатором і керівником відділу стародруків і рукописів Публічної бібліотеки столичного міста Варшави.

Микола МАНЬКО

№2 від 11 січня 2014 р. Категория: Літературна творчість, книги | Просмотров: 343 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]