Неділя

21.04.2019

21:15

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Перша презентація вишитого «Кобзаря»
Наша газета вже розповідала про виставку унікальних видань у Музеї книги та друкарства, які виготовило рівненське видавництво «Креативна книга». Серед чудових експонатів була й сторінка із вишитого Шевченкового «Кобзаря». Нещодавно робота над книгою завершена. Її присвятили 200-річчю від дня народження генія українського народу. У середу, 9 жовтня, у приміщенні, де зберігається збірка стародруків Національного університету «Острозька академія», відбулася перша її презентація.   

Захід розпочала директор музею історії Острозької академії Анастасія Хеленюк, яка представила гостей, коротко розповіла про мету зібрання. Редактор видавництва «Креативна книга» Олена Медвєдєва розповіла, що робота над «Кобзарем» тривала більше року. А якщо рахувати час від задуму до втілення мрії у життя – то майже півтора. Звісно, спочатку виникла ідея виготовити вишитий безсмертний твір великого Кобзаря. Були сумніви, побоювання, але перемогла віра в те, що роботу вдасться успішно завершити. Визначились із виданням, яке стало зразком. Після цього зробили макет майбутньої книги. Ним став перший «Кобзар», який було видано у 1840 році. Не менш важливим було також підібрати шрифти, ілюстрації, матеріал для внутрішніх сторінок і обкладинки.

Перед роботою так званий «дикий льон» обробляли, а потім приступали до вишивання рамок, тексту. На кожну текстову сторінку витрачали 3-4 дні роботи. Вона тривала від рання до смеркання, із незначними перервами. Ілюстрації вишивали значно довше – близько місяця кожну. Олена Медвєдєва зізналася, що плануючи роботу, був намір скоротити деякі твори. Але в процесі творення відмовились від такої ідеї. Тож у вишитій книзі повністю поміщено 8 поетичних творів і 6 малярських робіт Шевченка. Все це вмістили на 48 сторінках. Творці вишитого «Кобзаря» оформили його у старовинних традиціях із шкіряною обкладинкою, золотим зрізом та ін., характерних для дорогих видань 18 – 19 століття. Аби книга не розкривалася самочинно обрали метод зшивання, схожий на японську палітурку. Важливим є те, що майстриням вдалося максимально стилізувати «Кобзар» ручної роботи під стародрук.

Художній редактор Анна Тимошок розповіла, що книга повністю ручної роботи. Всі твори спочатку переводили в «хрестик». Їх відпрацьовували так, щоб і текст, і картина добре читалися. Намагались передати все, що було у першому виданні – коми, крапки від однієї, двох, трьох і більше, коли автор хотів сказати читачеві, що думка незакінчена. Кожне слово вишите чорною ниткою, методом – стебнівка. Лише один малюнок не вдалося перевести в хрестик. Це дуже маленький офорт із багатьма деталями Василя Штернберга на першій сторінці. При вишиванні він втрачав якість. Із ситуації вийшли, виготовивши малюнок методом шовкографії.

– Мені дуже приємно, що ідея вишити «Кобзар» виникла і була втілена на землі, де творилося «Пересопницьке Євангеліє» та друкувалася «Острозька Біблія», – із завзяттям розповідала Олена Мєдвєдєва. – Книга – це жива істота. У процесі свого народження вона коректує свій майбутній вигляд, диктує художнику, як її слід оформити. І у нас так вийшло, що перший макет був дещо змінений, вважаю, в кращу сторону. Для своєї книги ми обрали малюнки, які належать до періоду ранньої творчості поета. Найцікавіші, і разом з тим, найскладнішими є портрет молодого Тараса, «Катерина» і маловідома робота «Визволення Петра Апостола з темниці», що символізує визволення Шевченка з кріпацтва. Працюючи над створенням «Кобзаря» отримувала неймовірне задоволення. Було приємно усвідомлювати, що вишиваєш думки самого Шевченка…

За словами авторів вишитого «Кобзаря», найближчим часом планується презентація унікальної книги у Музеї Тараса Шевченка в Києві, тамтешньому музеї книги та друкарства, Нетішинському краєзнавчому музеї, Рівненському краєзнавчому музеї (перед Новим роком, там ще будуть експонуватися вишиті ялинкові прикраси). Але нам, острожанам, приємно, що перший вихід у світ вишитий «Кобзар» здійснив саме у нашому місті, Острозькій академії, а фрагменти книги – в заповіднику.

На презентації присутні, а це були викладачі та студенти університету спеціальностей «Журналістика» та «Культурологія», задавали багато запитань. Зокрема, їх цікавило, яку книгу планує видавництво випустити наступною. Пані Олена сказала, що плани є, але вони ще не готові їх оприлюднювати. Вважаю, що цікавою була пропозиція вишити Острозьку Біблію або її фрагменти. На це керівник «Креативної книги» сказала, що видання дуже велике, але немає нічого неможливого…

Студентів також цікавила доля вишитого «Кобзаря». Поки що конкретних планів немає. Творці унікального видання сподіваються на щасливу долю для нього. Вони поділилися планами про те, що унікальний твір, якому немає аналогів у світі, висуватимуть на цьогорічну державну премію ім. Тараса Шевченка. Тож бажаємо успіхів і будемо сподіватися на перемогу.

Іван ГЛУШМАН
№42 від 19 жовтня 2013 р. Категория: Культура і мистецтво | Просмотров: 2631 | Добавил: Zamkova | Теги: Острог, Іван Глушман, вишитий Кобзар, Олена Медвєдєва, Острозька академія, «Креативна книга» | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]