Понеділок

22.04.2019

03:04

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Побували на батьківщині нашої духовної святині

Так уже повелося, що канікули для учнів Острозького НВК «Школа I-III ступенів-гімназія» – це час не пасивного відпочинку, а цікавих, пізнавальних та захоплюючих туристичних поїздок. Тому наш осінній відпочинок – 2014 не став винятком. Нещодавно ми, учні 6-А та 9 класів, мали можливість побувати на території культурно-археологічного центру «Пересопниця». 

Розпочали подорож, як годиться, із урочистого відкриття – гімну гімназії. Коли приїхали у Пе­ресопницю, новими враженнями полонило нас це велике, красиве село, яке посідало одне із важливих місць серед населених пунктів стародавньої Русі. За період з 1149 до 1246 року тут правили князі з роду Рюриковичів.
Нас гостинно запросили до Археологічного музею та Музею української Першокниги Пересопницького Євангелія. Усі із захопленням слухали розповіді екскурсовода про стародавні замки і фортеці, про життя та побут людей доби пізнього палеоліту. Побачили безліч різноманітних прикрас, древні приладдя побуту, зброю, православні книги та фотосвітлини відомих людей, що відвідали цю місцевість.

Ми дізналися, що Пересопниця славна тим, що в 1561 році в місцевому монастирі закінчили переклад української Першокниги – Пересопницького Євангелія. Сьогодні ця духовна святиня – символ української державності, на якій приймають присягу Президенти України, книга є шедевром рукописного мистецтва, за красою і багатством оформлення не має собі рівних.
Євангеліє – розкішна книга, вагою 9 кілограмів 300 грамів, писана пізнім уставом на пергаменті форматом 380-240 міліметрів. Рукопис багатоорнаментований, прикрашений високохудожніми кількакольоровими заставками й мініатюрами. 17 квітня 1701 року ясновельможний гетьман Іван Мазепа подарував Євангеліє Переяславському кафедральному собору. Цікаво й те, що, перебуваючи у Переяславі, до цієї святині поклонився і Тарас Шевченко.
10 років книга перебувала у Петербурзі. Під час війни безцінну літературу було евакуйовано до Уфи. Після війни книга повернулася до Києва, до Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

Позитивні емоції подарував нам Музей-скансен «Княже місто», експонати якого ніби перенесли нас на декілька хвилин у сиву давнину. Ми відчули національний колорит справжнього селянського поселення ХІІ ст.: колодязь-журавель, піч-мазанка, ліжко-лежанка, різні ­знаряддя праці, перша глиняна піч.

Особливо нас, екскурсантів, вразив триповерховий муляж фрагменту укріплення городища, так звана у народі «фортеця». Вона слугувала не лише оборонним укріпленням ХІІ століття, а й художнім елементом. З оборонних веж перед нами розкинулося все село Пересопниця.
Після побаченого гімназисти ще довго ділилися враженнями, із захватом розповідали рідним про побачене, дарували сувеніри, які привезли на згадку про цікаву незабутню подорож.

Ангеліна МАЗУР,
староста 6-А класу ОНВК «Школа I-III ступенів-гімназія»

№46 від 8 листопада 2014 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 230 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]