Субота

20.04.2019

07:16

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Поганий сусід, або ще раз про проблеми житлово-комунального господарства
Сусід робив ремонт в квартирі. Вникло питання заміни водопровідного стояка. Виконавці ремонтних робіт звернулися до мене, як до сусіда-сумісника, взяти дольову участь у витратах на встановлення нового. Порадившись як краще, надійніше виконати монтаж і дійшовши висновку, один із виконавців, звернувшись до господаря квартири, сказав: «А Ви говорили, що у Вас поганий сусід». Виходить із сказаного, що це таким я є.  

Погодьтеся, що «важко бути хорошим сусідом у поганому сусідстві». Правда, що таке «хороший» і «поганий» сусід кожен визначає сам в силу тих чи інших обставин. Зрозуміло, хто часто піднімається на дах, грюкаючи драбиною під вашими дверима, і той, хто затопив вашу квартиру або заперечує протиправним діям сусіда-співвласника, потрапляє одразу в число поганих. Але з такими проблемами ще можна розібратися. Набагато складніше йдуть справи з користуванням сумісним спільним майном. Адже, приватизуючи житло, в законодавстві, на жаль, було спочатку закладено бомбу сповільненої дії – приватизували практично не житло, а «повітря» в квартирі, бо не було належно встановлено відповідальності власників житла за спільне майно будинку – коридори, сходові клітки, зовнішні двері, підвали, горища, прибудинкову територію.

Ці об’єкти спільної власності мешканців будинку залишились в обслуговуванні балансоутримувача Острозького комунального підприємства «Водоканал», яке взагалі не переймається такими «дрібницями», що на руку тим співвласникам, які порушують правила утримання житлових будинків та прибудинкових територій. Якщо сьогодні запитати у перехожих на вулиці міста «Кому належить ваша багатоквартирка?» більшість відповідатиме, що «будинкоуправлінню», «комунальному підприємству», «міській раді», і практично ніхто не скаже – «мені та моїм сусідам». Ми всі добре пам’ятаємо просту і очевидну істину: «спільне – значить нічийне».

Адаптація цього правила під існуючий сьогодні в країні «печерний» капіталізм додає нове поняття: якщо нічиє – значить можна робити що захочу: привласнити (вкрасти), зруйнувати, використовувати не за призначенням, без дозволу тощо.

Люди продовжують жити із скривленим сприйманням дійсності, адже так зручно – вважати, що межі їхніх обов’язків закінчуються відразу ж за вхідними дверима їхньої квартири і не треба відповідати за обгажений, засмічений, перетворений на звалище підвал, за неналежний стан прибудинкової території. Дехто із сусідів (власників квартир), створюючи собі покращені умови проживання прибудував лоджію та викопав погріб в підвалі будинку, інші використовують підвал, як складське приміщення, не обтяжуючи себе виконанням норм чинного законодавства, що може призвести до непередбачуваних наслідків.

Безперечно, нічого поганого у тому, що підвал зайняли окремі співвласники будинку, немає. Але питання в тому, чи хочуть цього інші власники, або, більше того, чи не має з їхнього боку порушень правил його експлуатації? На жаль, приміщення по-варварськи знищується. Дбати про кімнату або квартиру і спокійно спостерігати як руйнуються стіни та фундамент будинку, однаково, що пиляти гілку на якій сидиш.

Особливість спільної сумісної власності полягає в тому, що її об’єкти не можна поділяти на частки, а ці частки – виділяти в натурі. Тому всі власники житлових та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку «приречені» бути співвласниками доти, поки вони матимуть статус власника житлового чи нежитлового приміщення у цьому будинку. Окрім самих співвласників конкретного багатоквартирного будинку, цей будинок більше нікому не належить і відповідно не потрібний.

Через це у мешканців будинку немає іншого виходу, як навчитися поважати один одного та керуватися вимогами законодавства. Наприклад, відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05. 2005 р. № 76, зареєстрованих в Мінюсті України 25.08. 2005 р. за № 927/11207 не допускається використання допоміжних приміщень не за призначенням, їх переобладнання, що призводить до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та протипожежного захисту, погіршення умов експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі. Забороняється під час перепланування або переобладнання приміщень у багатоквартирних житлових будинках:

– об’єднувати лоджії і балкони з помешканнями квартир шляхом розбирання зовнішніх стін;

– викопувати погреби в підвалі або в квартирі на перших поверхах багатоквартирних будинків.

Переобладнання (прибудови) і перепланування житлових і нежитлових у житлових будинках приміщень, балконів і лоджій, дозволяється робити після одержання дозволу виконавчих комітетів місцевих рад та згоди співвласників.

Співвласники багатоквартирного будинку зобов’язані: забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний стан і технічний стан спільного майна; забезпечувати технічне обслу­говування та у випадку необхідності здійснення поточного та капітального ремонту спільного майна; використовувати спільне майно багатоквартирного будинку за призначенням; виконувати рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку; відшкодовувати за власний рахунок і у повному обсязі збитки, заподіяні майну інших співвласників особисто або іншою особою, що займає чи використовує квартиру або нежитлове приміщення на законних підставах або з відома власника; кожний співвласник багатоквартирного будинку несе зобов’язання щодо належного утримання, експлуатації та ремонту спільного майна будинку пропорційно до його частки співвласника багатоквартирного будинку.

Практична сутність права співволодіння спільною власністю у багатоквартирному будинку означає, що свою частку спільної власності майна будинку, власник передає управителю (балансоутримувачу).

Відповідно до Правил управління будинками, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02. 2009 р. №13 особою, що здійснює управління будинком, є: у разі самоуправління будинком – власники, співвласники будинку, створені ними органи, організації та об’єднання або балансоутримувач (КП «Водоканал») чи будь-яка інша особа, яка уповноважена від імені власників, співвласників будинку виконувати функції з управління будинком; у разі здійснення управління будинком відповідно до договору із власниками, співвласниками усіх житлових і нежитлових приміщень об’єкта або за їх дорученням із балансоутримувачем – управитель. Він визначається власниками, співвласниками або за їх дорученням балансоутримувачем у встановленому законодавством порядку.

Якщо об’єкт перебуває у спільній власності кількох співвласників, вони, відповідно до своєї частки у праві спільної власності, беруть участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна. Рішення щодо надання певній особі повноважень на укладення та виконання договору управління таким об’єктом приймається за згодою співвласників відповідно до законодавства.

Управитель відповідає за стале функціонування і збереження споживчих властивостей об’єкта, наданого в його управління, відповідно до його цільового призначення, а також за організацію забезпечення потреби мешканців об’єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.­

Для здійснення функції з управління будинком власники, співвласники можуть самостійно укласти з управителем договір, що оформляється відповідно до законодавства, або уповноважити будь-яку іншу особу на здійснення від їх імені таких дій.

Отже, якщо співвласники, не гаючи часу, не зацікавляться використанням та управлінням будинком, а продовжуватимуть чекати на чарівника у блакитному гвинтокрилі, який «на шару» все відремонтує, замінить на нове, буде пізно.

Костянтин ОРЛЕНКО, мешканець ОстрогаВід редакції. Проблеми, порушені нашим читачем, надзвичайно актуальні. На жаль, сьогодні до відсутності коштів додалися невирішеність деяких питань, що стосуються законодавства, а також інертність і небажання щось змінювати переважної більшості мешканців багатоквартирних будинків. Сподіваємося на подальше обговорення цих проблем мешканцями міста, а також комунальниками.
№30 від 27 липня 2013 р. Категория: Благоустрій і комунальна сфера | Просмотров: 538 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]