П'ятниця

19.04.2019

09:42

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Польща очима острожан
У червні цього року «Замкова гора» повідомляла про запрошення товариства закордонної співпраці «Спільна Європа» острожанам відвідати польське місто Берунь з 4 по 10 вересня. І ось відвідини острозькою делегацією наших сусідів відбулися. Про хід візиту, культурну програму, враження та подальші перспективи співпраці газета цікавилась в учасників поїздки.

На початку відзначимо, що візит до країни-сусідки відбувався за рахунок польської сторони – проживання, харчування, дозвілля. Острожани сплатили лише вартість дороги туди і назад. Планувалось, що Берунь прийме близько 30 гостей з нашого міста, однак через проблеми у посольстві і не відкриті візи делегація виявилась значно меншою. У складі острожан, які відвідали Польщу, була офіційна делегація працівників Острозької міської ради. Вона спочатку завітала до міста Сандомира на 20-річчя підписання угоди з німецьким містом Еммендінгеном.

– Ми мали зустріч з бурмістром Сандомира Єжи Боровські в міській раді, – розповідає керівник делегації, секретар міської ради Микола Добровольський. – Також з головним лікарем Острозької ЦРЛ Василем Веляником ми відвідали місцеві шпиталі. Рівню їх операцій та їхнього забезпечення медичним обладнанням могла б позаздрити і наша обласна лікарня. До речі, завдячують цьому польські медики значною мірою фінансуванню з Євросоюзу. Теж саме ми побачили і у сфері благоустрою: в Сандомирі нині повністю замінюється міський водопровід і каналізація, що вартує в цілому 43 мільйони злотих. З цих коштів лише 18 мільйонів виділяє місто.

– Загалом їхній бюджет дозволяє гідно фінансувати комунальну сферу, – приєднується до розмови заступник міського голови Володимир Мацун. – Там прийнята міська програма озеленення, згідно якої міська рада виділяє людям кошти на озеленення дворів та прибудинкових територій і контролює їх використання. Щорічно проводяться конкурси на кращий благоустрій з метою стимулювання дбайливих господарів. Загалом, у містах панує чистота і порядок, люди піклуються не лише про своє, а і про громадське.

У цьому переконались острожани, відвідуючи одну з шкіл в Беруні. Там в минулому році також за кошти Євросоюзу побудували спортивний комплекс: міні-футбольне поле на подвір’ї (фото 1), спортзал, який для проведення уроків може бути поділений на 4 частини зі штучним покриттям. Увесь інвентар для занять спортом зберігається на вулиці стаціонарно, його ніхто не охороняє і всі охочі жителі міста в суботу чи неділю мають змогу позайматися, сплачуючи при цьому символічні гроші – 1 злотий за реєстрацію. Ось таким чином в Польщі популяризують спорт і здоровий спосіб життя. Є в комплексі також і тренажерні зали, соляна кімната, сауна на ультрафіолетовому промінні.

Цікавими пунктами культурної програми були відвідини заводу «Данон» у Беруні, музею пивоваріння, загону для зубрів у місті Пщина, а особливо страусиної ферми.

– Для того, щоб добути вміст страусиного яйця, його потрібно просвердлити дреллю, а потім видувати, – продовжує Володимир Степанович. – Нам приготували страусину яєшню, а от саме шкаралупу власник не дарує, її потрібно купувати. Адже традиційно такі шкаралупи стають з часом писанками. З шкіри страусів там виготовляють взуття. Воно не дуже дешеве – 500 злотих пара, тобто близько 2 тисяч гривень.

На директора міського Центру культури і дозвілля Світлану Панченко хвилююче враження справила урочиста меса під час святкування Дожинок у Беруні.

– Настільки шанобливо, щиро вшановували звичайних трудівників поля і вклонялись хлібу, що сльози стояли на очах, – ділиться Світлана Іванівна. – Поляки взагалі дуже щирі, душевні люди. Щирими обіймами, міцними рукостисканнями, зустрічали вони нас у кожній установі. А ще вони дуже люблять українські пісні. Щовечора ми збиралися в помешканнях поляків, у яких жили і співали українських пісень. Коли співали наші «Варенички», то почули таке: «Гарна пісня, але тепер наші чоловіки знатимуть як чинити зі стомленими жінками, особливо у куплеті «З ким ти будеш доживати, милий мій миленький?» – « Із кумою, милая...»

А ще співрозмовниця зі щемом у серці згадує відвідини кладовища бійців Червоної Армії в Пщині (фото 2), розповіді гіда про злодіяння фашистів в Освенцімі. Цю розповідь гід вів польською мовою і острожанам усе було зрозуміло. Але Світлана Панченко з жалем констатує, що екскурсій українською мовою в Освенцімі немає: не замовляють їх туристи з України та Росії. Загалом, Польща, за її словами, це країна чистоти і порядку.

Цю думку розділяє і комендант міської ради Володимир Буян. Він не був у Польщі з часів Радянського Союзу і констатує разючі зміни, які там відбулися.

– Ввічливість, приязність, порядок, чистота просто дивують, – ділиться Володимир Олександрович. – Мені дуже сподобались відвідини Кракова, де цікаві і чудові музеї. До речі, об’їжджають їх 80-річні пенсіонери на велосипедах. Хіба у нас таке побачиш? А машини на дорогах там німецькі, значно економніші, для жінок – свої, для чоловіків – свої. Ще був приємно вражений тим, як у Польщі ремонтують дороги. На тих ділянках, де рух активний, дорожники працюють вночі. Коли ж ремонтують вдень, як це було під час заміни каналізаційної системи в Сандомирі, то землю, яку викопують, одразу вивозять, ділянку обгороджують заради безпеки і після проведених робіт одразу засипають, не залишаючи і сліду від проведених робіт.

Співрозмовнику сподобались і тамтешні садки – низькорослі ряди дерев, між якими може проїхати для обробітку трактор і продукцію яких здають на торгові бази. Особливістю харчування поляків, за словами Володимира Олександровича, є обіди без хліба, легкі сніданки з фруктами. А ще йому імпонувало проведення свята Дожинок (фото 3,4), коли урочиста частина була менше наповнена офіціозом, ніж традиційно це буває у нас.

Підсумовуючи поїздку, Микола Добровольський повідомив, що наступним етапом співпраці буде візит делегації освітян до Беруня – про це йшла мова з його бурмістром.

– Плануємо, що школа №1 Острога обміняється досвідом з школою №1 Беруня, гімназія – з гімназією, можливо буде і програма прийому учнів, – розповідає Микола Володимирович. – А ще під час зустрічі з бургомістром німецького міста Гундельфінген Рейхардом Бентлером йшла мова про налагодження співпраці між Острозькою академією і університетом міста Фрайбурга.

Олена ТОЛОЧИК

Просмотров: 497 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]