П'ятниця

26.04.2019

05:27

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Порядок розірвання шлюбу
Як це не сумно, але популярність розірвання шлюбу в нашому суспільстві з кожним днем росте. Зупинимось на юридичному аспекті розірвання шлюбу, оскільки він може потягти за собою суттєві наслідки.


Розірвання шлюбу в судовому порядку здійснюється, коли у подружжя немає згоди на добровільне його розірвання або є неповнолітні діти. Це передбачає ст. 109 СК України і ст. 110 СК України:

а) розірвання шлюбу за рішенням суду за спільною заявою подружжя, яке має неповнолітніх дітей (крім випадків, коли один з подружжя визнаний судом безвісно відсутнім, недієздатним або засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк понад три роки);

б) відсутня згода одного з подружжя на розірвання шлюбу;

в) один з подружжя, незважаючи на відсутність у нього заперечень, ухиляється від розірвання шлюбу в органах РАЦС (наприклад, відмовляється подати спільну заяву);

г) якщо місце проживання одного з подружжя невідоме.

Разом із заявою про розірвання шлюбу подружжя повинно передати на розгляд суду письмовий договір, в якому вказується: з ким із них будуть проживати неповнолітні діти; яку участь у забезпечені умов життя дітей буде брати той з батьків, хто буде проживати окремо; умови здійснення тим із батьків, хто буде проживати окремо, права на особисте виховання дітей. На практиці найчастіше один з подружжя подає позовну заяву про розірвання шлюбу при встановленні факту подружньої невірності, зловживанні іншого з подружжя спиртними напоями, несумісністю характерів, різними поглядами на шлюб та сім`ю, фінансовими й іншими розбіжностями і т.д.

Відповідно до законодавства, що діяло раніше, відкрити провадження у справі про розірвання шлюбу під час вагітності жінки та протягом одного року після народження дитини було заборонено тільки чоловікові без згоди жінки. Але, якщо ініціатором розлучення була жінка, то вона мала на це право. Така норма було спрямована на забезпечення інтересів жінки – матері та її дитини.

Новий СК України суттєво змінив це правило та встановив, що шлюб не може бути розірваний за ініціативи не тільки чоловіка, але й жінки. Винятковим є правило п. 2 ст. 110 СК України, відповідно до якого позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини і протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один з подружжя зробив протиправну дію, що містить ознаки злочину, у відношенні іншого з подружжя або дитини. Згідно ч. 3 ст. 110 СК України чоловік та дружина мають право пред’явити позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою.

Таким чином, позов кожного з подружжя про розірвання шлюбу може бути пред’явлено тільки після спливу терміну в один рік після народження дитини.

Також слід зазначити, що на даний час відповідно до Закону України «Про судовий збір», який набрав чинності 1 листопада 2011 року, за подання позовної заяви про розірвання шлюбу необхідно сплатити судовий збір в сумі 94 грн. 10 коп. (для порівняння згідно закону, який діяв до цього часу, судовий збір становив 8 грн. 50 коп.). Тобто розірвання шлюбу стало значно дорожчим, тому у обох членів подружжя має виникнути питання: «А чи варто поспішати з розірванням шлюбу?»

Тетяна БОЖКО, адвокат

Просмотров: 332 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]