П'ятниця

26.04.2019

05:07

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Працюємо для людей і збереження історії

Архіви не випадково називають сховищем колективної пам’яті. Саме в них століттями зберігаються документи, які є свідками великих історичних перетворень, життя і діяльності легендарних особистостей. Ще в сиву давнину люди прагнули передати нащадкам досвід своїх поколінь, цінні документи, які б відображали їхній державний устрій, суспільно-політичні зміни, освітній і культурний розвиток тодішнього суспільства. Таким чином до нашого часу дійшли унікальні правові акти, універсали, накази, літературні пам’ятки, літописи, родинні заповіти тощо. 

Багатовікова історія національного архівного фонду України сягає часів Київської Русі. Праця архівістів має велике історико-культурне значення, бо спрямована на збереження цінних документів, пов’язаних і з минулим, і з сучасним розвитком нашого суспільства.

Джерелами комплектування архівного відділу Острозької райдержадміністрації є 39 установ, підприємств та організацій. Це органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, установи юстиції, суду, освіти, культури, сільського господарства тощо, тобто установи, в яких утворюються документи Національного архівного фонду, які мають історичну та культурну цінність.  У відділі зберігається 6624 справи Національного архівного фонду за 1944 – 2013 роки, які сконцентровані в 101 фонді. За 1991 – 2014 роки на постійне зберігання були прийняті документи 14 установ, які створені у період незалежності України, і на цей час становлять 4749 одиниць зберігання. В зв’язку з відсутністю трудового архіву в районі та місті архівний відділ частково виконує його функції, а саме: у сховищі з кадрових питань зберігаються 3336 справ 17 ліквідованих установ, підприємств та організацій Острожчини.

2014 рік був роком напруженої праці. Працівниками відділу успішно виконано плани з формування, зберігання і використання документів Національного архівного фонду. Протягом року на засіданнях ЕПК Держархіву Рівненської області схвалено описи на 880 одиниць зберігання, з них прийнято на зберігання до архівного відділу 836 справ.

Одним із важливих напрямків роботи архівного відділу є виконання запитів громадян соціально-правового характеру. Щороку працівники відділу виконують до тисячі запитів громадян, установ, організацій, підприємств. При моніторингу звернень громадян за 2002 – 2014 роки йде тенденція до збільшення звернень громадян. Зростає кількість запитів, надісланих на електронну адресу відділу через мережу Інтернет. Жодне звернення не залишається поза увагою архівних працівників. Відтак, до нас люди можуть звертатися за отриманням інформаційних документів, відомостями, які містяться в архівних фондах. За запитами громадяни отримують довідки майнового, тематичного, історичного, біографічного характеру, необхідні для забезпечення їхнього соціального захисту. Насамперед, це стосується відомостей з історії родини, з історії підприємств та установ Острозького краю, майнових питань (надання земельної ділянки, квартири і т. д.), підтвердження трудового стажу та заробітної плати, нагородження тощо. Запити громадян пільгових категорій, а саме: жінок, яким присвоєно почесне звання «Мати – героїня», інвалідів Великої Вітчизняної війни, інвалідів І та ІІ груп, Героїв Соціалістичної Праці, осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і т. д. виконуються першочергово. Прийом громадян проводиться у вівторок та четвер. Відвідувачі, які приїздять до архіву з інших міст, районів обслуговуються, по можливості, у день подання заяви. Запити виконуються з дотриманням термінів. Середній термін виконання запитів в основному не перевищує 10 днів при допустимому – 30 днів.

Зростає кількість користувачів архіву. У 2014 році в читальному залі архівного відділу працювали 11 осіб, з метою вивчення та дослідження документальної інформації.

Поряд із традиційними формами роботи з документами в архівному відділі все більше уваги приділяють створенню електронних баз даних на документи, які розміщуються на офіційному веб-сайті Острозької райдержадміністрації. Так, з метою поліпшення пошуку витребуваних документів, складено перелік установ, документи з особового складу яких зберігаються в архівному відділі Острозької райдержадміністрації. Створено базу даних ліквідованих установ міста та району, де вказано адреси місць зберігання документів, контактні телефони, прізвища відповідальних осіб або власників.

На базі відділу організовано постійне про­ходження практики студентами НаУ «Ост­розька академія», Рівненської філії «Єв­ропейського університету», Рівненського еконо­міко-гуманітарного університету ім. С. Де­м’ян­чука, ДПТНЗ «Острозьке ВПУ». В поточному році виробничу практику проходили 2 студенти: студент VI курсу НаУ «Острозька академія» та учень ІІІ курсу ДПТНЗ «Острозьке ВПУ».

Для популяризації архівних документів постійно проводяться ознайомлюючі та тематичні екскурсії для користувачів та відвідувачів архіву. Постійно діють уже підготовлені виставки архівних документів та готуються нові. У 2014 році підготовлено 3 виставки архівних документів, а саме: оновлено фотовиставку «Старий Острог», до Дня Незалежності України підготовлено виставку на тему «Становлення незалежної держави», а в жовтні презентовано виставку «Визволення України від німецько-фашистських загарбників».

Проведено 5 ознайомлюючих та тематичних екскурсій для користувачів, відвідувачів архіву та учнів шкіл міста на теми: «Організація роботи архівного відділу», «Вулицями древнього Острога», «Ознайомлення з виставками архівних документів».

Користуючись нагодою, запрошуємо всіх бажаючих відвідати архівний відділ та поринути у захоплюючий світ нашого минулого, а власників цікавих світлин та документів, що висвітлюють минуле нашого міста, району, окремих громадян, просимо до тісної співпраці та обміну інформацією.

Життя показує, що люди мають потребу у послуговуванні архівними документами. Тож на сучасному етапі їхнє значення суттєво зросло. Для збереження архівної спадщини міста та району працівниками відділу створені всі належні умови, які відповідають сучасним вимогам зберігання документів.

Висловлюємо вам, шановні відповідальні за архівні підрозділи установ міста та району, щиру вдячність за натхненну працю. Сердечно бажаємо творчої енергії, вдалих пошуків, цікавих знахідок, нових успіхів у досягненні нашої спільної високої професійної мети – збереженні історичної спадщини Українського народу!

Оксана ВЛАСЮК,
головний спеціаліст архівного відділу Острозької РДА

№52 від 20 грудня 2014 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 351 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]