Вівторок

23.04.2019

08:55

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Працюють для охорони природи і відпочинку людей

На теренах нашого краю вже більше 5 років плідно працює Національний природний парк (НПП) «Дермансько-Острозький». Вже багато разів «Замкова гора» розповідала на своїх сторінках про різноманітні заходи, які проводили охоронці природи. Напередодні їх професійного свята я звернувся до виконувача обов’язків директора установи, начальника відділу охорони природно-заповідного фонду Олександра ЗЕЛЕНЧУКА.     

– Національний природний парк «Дермансько-Острозький» створений в 2009 році на території Здолбунівського та Острозького районів, є першим таким об’єктом в Рівненській області. Основними його завданнями є збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів; створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних об’єктів; проведення наукових досліджень природних комплексів та їх змін в умовах рекреаційного використання; розробка наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища та ефективного використання природних ресурсів; проведення екологічної освітньо-виховної роботи.

Як показує досвід областей, де національні парки існують вже десятки років, такі установи природно-заповідного фонду (ПЗФ) відіграють значну роль не лише як резервати природи, але і як важливий чинник соціокультурного розвитку того чи іншого регіону. Національні парки є своєрідною «візитною карткою» областей не лише в загальнодержавному, але й в міжнародному масштабі.

– Олександре Леонтійовичу, а в яких межах знаходиться НПП «Дермансько-Острозький»? Якими ще є його основні завдання?

– Розташований парк у найвужчій частині Малого Полісся – Острозькій прохідній долині, в заплаві річки Збитинка, що протікає між мальовничими пагорбами Волинської та Подільської височин. Парк створений на основі 18 раніше існуючих об’єктів ПЗФ, тому об’єднання їх в одну установу з відповідним штатом, який забезпечуватиме охорону всього біорізноманіття – явище цілком очікуване й закономірне. На сьогодні інспектори відділу охорони здійснюють природоохоронні виїзди на територію. Певних труднощів в охороні додає той факт, що парку й досі не передані, відповідно до указу Президента, землі, що перебувають в користуванні лісогосподарських підприємств області.

Одне з основних завдань, що ставиться перед парком, – інвентаризація флори та фауни, природних комплексів, виявлення місцезнаходжень раритетних видів рослин та тварин. За результатами наших досліджень флора парку нараховує 819 видів рослин, з них 46 видів занесено до Червоної книги України. Щодо фауни, то на сьогодні виявлено 461 вид тварин, з них 46 видів охороняється на державному рівні.

– Ми вже багато разів писали про заходи, які проводив «Дермансько-Острозький». Чим він ще займається, крім того, що сказано раніше?

– Формування у людей екологічного світогляду та створення умов для спілкування людини з природою – важливе завдання парку, і особливо актуальним є залучення всіх вікових категорій та верств населення. За весь період функціонування парку було проведено 180 еколого-освітніх заходів, до яких залучено 5,2 тис осіб. Еколого-освітні заходи та екологічні акції проводяться регулярно і присвячені різним екологічним датам: Всеукраїнська екологічна акція «Первоцвіт», Всесвітній день водно-болотних угідь, Всеукраїнський день довкілля, Всесвітній день мігруючих птахів, Міжнародний день біорізноманіття, День захоплення рослинами та інших. Екскурсійна діяльність парку особливо цікавить молодь, зокрема, проводиться співпраця з районними відділами освіти, бібліотеками, школами, національним університетом «Острозька академія».

Відродження етнографічної спадщини – одне із завдань установи. Для його реалізації на базі парку функціонує гурток народної іграшки, створена еколого-етнографічна музей-кімната, співробітники долучились до проведення молодіжного етнофестивалю «Новомалинська Любава».

Національний природний парк «Дермансько-Острозький» – територія, визначена у законі та у державній власності, що охороняється від більшості типів людської діяльності та забруднення. На відміну від природних заповідників, де заборонена майже будь-яка діяльність людини, однією з цілей національного парку є відпочинок, тому тут законодавчо дозволено туризм, рекреаційну діяльність та перебування на території з дотриманням природоохоронного режиму.

Напередодні нашого професійного свята хочу щиро привітати своїх колег та всіх, хто вболіває за долю нашої флори і фауни, працює, щоб вона збереглася здоровою і гарною для багатьох поколінь наших нащадків. Бажаю всім мешканцям краю мирного неба, міцного здоров’я, щастя, достатку, успіхів у професійній діяльності.  

Розмову записав Іван МОЧЕРНЯК

№27 від 4 липня 2015 р. Категория: Природа і екологія | Просмотров: 254 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]