Понеділок

20.05.2019

00:15

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Правочини щодо земельних ділянок: деякі теоретичні та практичні аспекти

Відповідно до чинного законодавства України обіг земельних ділянок має здійснюватися у визначених законом правових формах, важливе місце серед яких посідають правочини щодо відчуження. 

Договори відчуження земельних ділянок підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню. Нотаріуси посвідчують договори відчуження нерухомого майна за умови подання документів, що підтверджують право власності на відчужуване майно (державний акт про право власності на земельну ділянку, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, свідоцтво про право на спадщину тощо) та, у передбачених законодавством випадках, документа, що підтверджує державну реєстрацію прав на нерухоме майно на ім'я власника (витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності).

При посвідченні договору відчуження земельної ділянки нотаріус витребовує витяг з Державного земельного кадастру. Відомості з цього витягу про встановлене обмеження (обтяження) зазначаються нотаріусом в тексті договору. Перехід права власності на земельну ділянку не припиняє встановленого обмеження (обтяження). Слід зазначити, що з 1 січня 2015 року адміністративні послуги органів виконавчої влади, в тому числі послуги щодо реєстрації земельних ділянок та прав на них, а також видачі Витягів з Державного земельного кадастру надаються через центри надання адміністративних послуг. Перелік послуг, які надаються такими Центрами, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2014 р. № 523-р.

При посвідченні правочинів відчуження земельних ділянок у випадках, встановлених Законом України «Про оцінку земель», нотаріус вимагає надати йому документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки. Нотаріус посвідчує правочин, який передбачає будь-який перехід права власності на земельну ділянку, крім їх успадкування та дарування, за наявності документа про сплату до бюджету податку на доходи фізичних осіб, обчисленого з ціни, зазначеної у правочині, але не нижче оціночної вартості такого нерухомого майна, визначеної суб’єктом оціночної діяльності згідно з вимогами нормативно-правових актів з оцінки майна, та документа про оціночну вартість.

Крім того, нотаріус з’ясовує, чи є земельна ділянка, яка відчужується, об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, чи належить особі на праві особистої власності. При посвідченні правочину щодо відчуження земельної ділянки, яка є спільним майном подружжя, якщо правовстановлюючий документ оформлений на ім’я одного з подружжя, нотаріус вимагає письмову згоду іншого з подружжя. Справжність підпису другого з подружжя має бути нотаріально засвідчена.

Одночасно нотаріус перевіряє, чи не обтяжена земельна ділянка, яка відчужується, боргом та чи не має щодо неї арештів. У разі наявності заборони, правочин про відчуження земельної ділянки, обтяженої боргом, посвідчується лише у разі згоди кредитора і набувача на переведення боргу на набувача. За наявності арешту заборонено посвідчувати договір до зняття арешту. Крім цього, нотаріус перевіряє відсутність податкових застав. Договори про відчуження земельної ділянки платником податків, активи якого перебувають у податковій заставі, посвідчуються за умови письмової згоди відповідного органу Державної фіскальної служби.

Після проведення усіх перевірок, витребування усіх необхідних документів, нотаріус посвідчує договір відчуження земельної ділянки та як спеціальний суб’єкт, на якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, проводить реєстрацію переходу права власності від відчужувача до набувача. 

Лариса КОНАЩУК,
​приватний нотаріус Острозького міського нотаріального округу Рівненської області

№ 11 від 14 березня 2015 р. Категория: Пенсії, соціальний захист і охорона праці | Просмотров: 282 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]