П'ятниця

24.05.2019

17:01

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Примас Польщі із Острозької альма-матер

П’ятого вересня 1770 р. – 245 років тому – учень Острозького колегіуму Ян-Павел Воронич вступив у нашому місті в орден єзуїтів, що з часів Анни-Алоїзи Ходкевич утримував в Острозі на її фундацію монастир, навчальний заклад та учнівський інтернат при ньому. Правда, орденської кар’єри юнакові зробити не судилося – 1773 р. орден був розпущений Папою Римським (і офіційно відновлений лише 1814 р.). Того ж 1773 р. Ян-Павел був висвячений на світського римо-католицького священика. Після студій у Вільно йому ще випала можливість попрацювати (з 1777 р.) у стінах своєї острозької альма-матері – вчителем першого класу поєзуїтської школи, керованої вже отцями-василіанами з греко-католицького монашого ордену.

Вороничі – давній український шляхетський рід відомий з ХV ст. Один із Вороничів – студент київської братської школи – 1622 р. читав із колегами «Вірш на жалостний погреб зацного рицера Петра Конашевича-Сагайдачного». Вже доведено дослідниками, що Ян-Павел Воронич народився 28 червня 1757 р. не в Тайкурах, як досі зазначали в довідковій літературі, а в с. Бродів під Острогом.

А дальший його життєвий шлях та кар’єра – і педагогічна, і церковна, і державно-адміністративна, і наукова та літературна – вже були пов’язані з Варшавою, де він обіймав високі посади за часів і Речі Посполитої, і створеного Наполеоном Варшавського герцогства, і після 1815 р., коли в складі Російської імперії було створено автономне Царство Польське. В 1816-1829 рр. Ян-Павел Воронич обіймав краківський єпископський престол, а 1828 р. став варшавським архієпископом і митрополитом – примасом (предстоятелем, главою єпископату) римо-католицької церкви в Царстві Польському. У цій якості 1829 р. він очолював коронацію на польський королівський престол імператора Миколи І. Знаково, що примас лише подав російському цареві польську королівську корону, а той коронував нею себе сам.

Ян-Павел Воронич був найвидатнішим церковним проповідником і оратором Польщі з часів знаменитого Петра Скарги. Він – автор чисельних поетичних творів, в яких осмислював історичну долю і майбутнє як польського народу, так і слов’янства в цілому. Мислитель був великим прихильником єднання слов’янських народів. Його вважають попередником і предтечею геніїв Адама Міцкевича та Юліуша Словацького.

 А надії на відродження Польщі та інших слов’янських народів, що покладалися, в т. ч. і Яном-Павлом Вороничем, на всеросійських монархів, розвіялися невдовзі по його смерті (помер він 6 грудня 1829 р. у Відні). Похорони примаса на Вавелі у Кракові стали патріотичною маніфестацією розділеного польського народу. 1830 р. почалося Листопадове польське повстання проти російського царату, і 25 січня 1831 р. повстанський сейм детронізував Миколу І, позбавивши династії Романових прав на польський престол. Але до свободи Польщі (як і України) ще потрібні були праця і жертовні подвиги не одного покоління.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог

№ 36 від 5 вересня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 650 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]