Четвер

18.04.2019

19:34

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Про легітимність влади і владу науки
У листопаді 2010 "Замкова гора” інформувала читачів про кадрові зміни в Острозькій академії, зокрема творчі відпустки деканів для роботи над докторськими дисертаціями. Лише рік часу знадобилося колишньому декану правничого факультету Віталію Богдановичу Ковальчуку для досягнення цієї мети: нещодавно він успішно захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук, видав книгу "Легітимність державної влади в правовій теорії та державно-правовій практиці”. Тема дисертації стосується відносин державної влади і громадянського суспільства і на сьогодні є особливо актуальною. Про роботу над нею, окремі аспекти і творчі перспективи науковця газета дізнавалася з перших уст.

Уродженець Бродів на Львівщині, Віталій Богданович закінчив з відзнакою школу та історичний факультет Львівського державного університету. Вступив до аспірантури і за 3 роки захистив кандидатську дисертацію з політології. Отримав запрошення працювати в Острозькій академії, і ректор Ігор Пасічник переконав, що цей заклад варто відроджувати. Тож починав викладачем, згодом в. о. декана – створював правничий факультет, отримав звання Заслуженого працівника освіти і майже 13 років трудився на посаді декана.

– Прийшов час щось міняти, і в силу обставин я взяв творчу відпустку по написанню докторської дисертації, напрацювання для якої у мене були давно, – розповідає Віталій Ковальчук. – Моя перша стаття по темі була опублікована в 2001 році. Дисертацію писав в академії, на базі кафедри державно-правових дисциплін, консультантом був академік Олександр Скрипнюк, а захищався у Харківській юридичній академії ім. Я. Мудрого. Це було 24 січня. На захисті були присутні 30 докторів наук, які відзначили цікаві моменти дисертації, адже під таким кутом зору тема раніше не розглядалася. Її розглядали політологи, філософи, а мною була обрана правова сторона стосунків влади і громадянського суспільства. Тобто механізми потрібні для визнання влади справедливою, правовою.

Сьогодні рівень довіри суспільства до влади стрімко знижується, і завданням автора було проаналізувати, як ці стосунки покращити. У своїй роботі Віталій Ковальчук аналізував рівень правосвідомості громадян, який є недостатнім. А легітимність влади можлива тоді, коли правосвідомість громади на високому рівні. Громадянському протесту як механізму впливу на владу присвячений один із параграфів роботи. Також автор аналізував роль і місце Конституції як основи легітимності влади.

– Конституція стає основою легітимності, якщо громадяни безпосередньо беруть участь в її прийнятті чи внесенні змін, – продовжує науковець. – Сьогодні ми маємо ініціативу створення Конституційної асамблеї, це хороша ідея з боку влади, бо рівень довіри до парламенту дуже низький. Створення асамблеї дасть ефект, якщо там будуть представники громадянського суспільства. Загалом же легітимна влада може бути тоді, коли вона прислуховується до суспільства, визнає свої помилки і намагається їх виправити способом дискусії, компромісів. Тобто мудрість має бути двостороння, адже радикалізм приводить до соціальних потрясінь. Нині ж існує небезпека опальних, радикально налаштованих лідерів, як дбають лише про свої кар’єрні амбіції. Тому у нас можлива ситуація виборів без вибору.

Віталій Ковальчук після захисту ди­сертації має цікаві пропозиції наукової співпраці, сподівається в статусі доктора наук розвинути тему з аспірантами, подальші плани він пов’язує з академією, колективу якої і ректору зокрема він зобов’язаний успішним захистом. А ще завдячує розумінню і підтримці своєї сім’ї – дружини Людмили, яка працює нотаріусом, доньок Софії, студентки правничого факультету, і Насті, школярки.­

Олена ТОЛОЧИК
Просмотров: 397 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]