Неділя

21.04.2019

21:20

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

«Рік жінки» в Музеї книги триває

Незвичайна виставка відкрилась 10 грудня на третьому поверсі Музею книги і друкарства Острога: «Небесні покровительки жіноцтва». Там представлені – часом дуже унікальні – ікони, в основному з фондів заповідника, які присвячені жінкам. На них зображені святі Марія, Варвара, Катерина, Параскева, Ксенія й інші великомучениці. Це – продовження виставкового проекту «Осанна жінці». В рамках проекту цього року було вже презентовано інші виставки, зокрема, «Одвічна пісня материнства», «Жінка у чорно-білій фотографії», і зовсім недавня – ляльок-мотанок, про що повідала наша газета у минулому номері. 

На новій виставці представлено чимало робіт майстрів волинської школи іконопису. Нагадаємо, що основною відміною таких робіт є приємні, усміхнені обличчя святих та інших персонажів, зворушлива одухотвореність, теплота та ліричний настрій. Так відображалась народна уява про милосердних заступниць, помічниць та порадниць, охоронниць родинного вогнища. Недаремно на відкритті виступили директор Волинського краєзнавчого музею Анатолій Силюк та завідувач Музею волинської ікони Тетяна Єлисєєва. Адже частина представлених експонатів – 16 – прибула саме звідти. Також частину ікон для виставки надав зі своєї приватної збірки Микола Бендюк. Коротку історію цих творінь дав мистецтвознавець Рівненського обласного краєзнавчого музею Віктор Луць. Адже звідти теж надійшли безцінні витвори. Розповів про плани на майбутнє, проблеми, з якими стикалися музейники в старовинній споруді та подякував працівникам Музею книги і поздоровив їх директор Державного історико-культурного заповідника міста Острога Сергій Кибкало.

І – недаремно! Бо приурочили відкриття виставки до чергової річниці, на цей раз – 29-ої, з часу відкриття цього підрозділу заповідника. Тоді, у 1985-му, практично весь Острог допомагав пришвидшити його відкриття, а музейні працівники трудилися там і вдень, і вночі. Можна згадати, як тодішній завідувач фондів Адам Соловйов з гумором відповідав на питання, коли ж відкриють експозицію: «От заб’ю останній штапик, і тоді…». Пригадується також, як при проведенні водогону та інших комунікацій наштовхнулися на майже метровий шар попелу зі згарища, певно, що це сліди страшної пожежі 1889 року. Там не було жодної вцілілої речі, крім бляхи овальної форми. Коли її відчистили від сажі, прочитали: «Страховое общество «Якоръ». Застраховано от огня».

А нині з нагоди дня народження Музей книги і друкарства поповнився дарунками та новими експонатами.

Можуть запитати, чому більше нічого не розповідаю про саму виставку? Бо вона ж має за мету не лише  ознайомити відвідувачів з колекціями іконопису музеїв Великої  Волині, але й розповісти про ікону, як феномен церковної культури, і буде цікавою для широкого загалу. А тому – як відомо, «Краще раз побачити…». Тож не полінуйтесь, прийдіть, подивіться (можливо, не один раз), і – не пожалкуєте! Тільки – поспішайте. Виставка діятиме недовго і незабаром переїде до Луцька.

Олександр ГЛАДУНЕНКО

№52 від 20 грудня 2014 р. Категория: Культура і мистецтво | Просмотров: 263 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]