Неділя

21.04.2019

17:37

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Шістсот сімдесят п’ять років тому князі Острозькі з’явились на європейській історичній арені

Сьомого квітня 1340 р. – 675 років тому – помер володар Галицько-Волинської держави (яка з 1253 р. іменувалася Руським королівством) Юрій ІІ Болеслав. Син князя Мазовії (історична область на сході Польщі) Тройдена із династії П’ястів і Марії – правнуки короля Данила Галицького, він обіймав об’єднаний престол Галичини і Волині (до якої належав і Острог) з 1325 року. Вважається, що Юрій ІІ був отруєний в результаті змови бояр, яких він усував від реальної влади в державі, а змовники розраховували на підтримку місцевих городян і православного духовенства, невдоволених чисельними пільгами для чужоземних купців і ремісників з німців-католиків і чутками про насильне впровадження латинського обряду. 

Сучасний історик Леонтій Войтович не згідний з подібною версією подій далекої давнини – насправді в Руському королівстві православні і католики мирно і взаємовигідно співіснували в містах ще з часів короля Данила. А смерть Юрія ІІ була вигідна лише його родичу королю Польщі Казимиру ІІІ, який на першу вістку про цю подію зайняв зі своїми військами Львів і Перемишль – тоді як для збору такого війська, зазначає Л. Войтович, необхідно було в умовах того часу не менше декількох місяців.

Так розпочалася тривала – понад півстоліття – війна за галицько-волинську спадщину між Польським королівством і Великим князівством Литовським, що закінчилася лише 1392 року. Обидві сторони мали династичні претензії на престол короля Русі – король Казимір ІІІ як член династії П’ястів і родич покійного володаря по його польських предках, а литовський князь Любарт Гедимінович – як чоловік двоюрідної сестри покійного по лінії королів Данила і Лева. Любарт зайняв волинський престол, а в Галичині утворився власний боярський уряд на чолі з Дмитром Детьком. Зайнявши Львів і Перемишль, Казимір ІІІ примусив Детька визнати себе васалом польської корони. Але Детько невдовзі уклав союз із Литвою та Золотою Ордою і за їх підтримки разом з князем «Данилом з Острога» здійснив успішний похід на Польщу, тим самим унезалежнивши від неї Галичину, яка теж визнала верховну владу Любарта.

 З цією перемогою зими 1340/1341 років над Польщею пов’язана поява на історичній арені князя Данила Острозького – основоположника нашого княжого роду, якого більшість істориків ототожнюють з бойовим соратником Детька.

 За даними генеалогічних реконструкцій того ж Леонтія Войтовича, батьком Данила був слонімський князь Василько Романович – син четвертого сина короля Данила Галицького. В цьому випадку Данило Острозький – рідний правнук свого великого тезки. Тривалий час нащадки Романа Даниловича були усунуті старшими родичами на далеке Полісся – подалі від історичної магістралі подій. Війна за галицько-волинську спадщину на стороні Любарта Гедиміновича повернула їх на цю магістраль. До речі, «Укрпошта» планує невдовзі випустити поштовий блок, присвячений 675-річчю княжої династії Острозьких.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО,
заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог

№ 14 від 4 квітня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 380 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]