Неділя

21.04.2019

21:13

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Шкільні подруги посмертно зустрілися в назвах острозьких шкіл

Вісімнадцятого травня 1910 р. – 105 років тому – в Гродно померла письменниця Еліза Ожешко (уроджена Ельжбета Павловська; нар. 6 червня 1841 р.). Польська і російська версії Вікіпедії називають її польською письменницею білорусь­ко­го походження, а білоруська і ук­раїн­­ська – польськомовною білорусь­кою письменницею. 

В 1852 – 1857 рр. вона, дочка відо­мого адвоката, що залишилася сиро­тою в три роки, навчалася у варшав­сь­кому пансіоні. Її найближчою под­ругою шкільних років була Марія Васільовська – ще один майбутній класик польської літератури Марія Конопніцька (23 травня 1842 р. – 8 жовтня 1910 р.). Подругам судилося піти з життя одна за одною і в один рік, щоб потім посмертно знову зустрітися в назвах острозьких шкіл 1920-х – 1930-х рр. – за польської влади. Ім’я Марії Конопніцької було присвоєне Острозькій змішаній гімназії (пізніше – ліцею), а ім’я Елізи Ожешко носила міська повшехна (початкова загальна) жіноча школа у нинішньому приміщенні райстатистики. Випускників цих навчальних закладів – а серед них були діти поляків, євреїв, українців, росіян, чехів, німців – ще подекуди можна зустріти в різних країнах світу.

Шкільна традиція тих часів вимагала від учнів досконало знати біографію патрона своєї школи, а якщо це був літератор – то і його творчу спадщину. Життя і творчість Елізи Ожешко були вдячним виховним матеріалом для різноплемінних учениць школи її імені. Адже вона надавала допомогу польським повстанцям проти царизму, її перший чоловік був засланий за причетність до повстання, а маєток конфіскований російською владою. Все життя Ожешко займалася добродійною і патріотичною громадською діяльністю. Ряд її романів і повістей було присвячено боротьбі жінки за емансипацію і людську гідність. Підтримуючи своєю творчістю і діяльністю високі національно-патріотичні традиції польського народу і його визвольних змагань, письменниця водночас палко боролася проти дискримінації євреїв і за їх рівноправ’я. Значна частина її творів присвячена рідному білоруському селянству. За білоруським народом вона вбачала велике майбутнє.

На закінчення хочу додати, що у 1904 р. Еліза Ожешко поступилася у но­бе­лівських перегонах своєму співвітчизнику Генріку Сенкевичу (ряд членів комітету пропонували розділи­ти Нобелівську премію навпіл між ними).

Ведучий рубрики
Микола МАНЬКО, 
заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острога

№ 20 від 16 травня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 264 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]