Субота

20.04.2019

08:17

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Сказ – смертельна і підступна хвороба

За період з 2012 по 2015 роки в країні спостерігається погіршення епідемічної та епізоотичної ситуації зі сказу. За вищезазначений період на сказ захворіло 8 осіб, в тому числі підліток та дитина до трьох років. 

У червні 2015 року зареєстровано випадок сказу у кішки в Лебедях. В осередку сказу виявлено 8 потерпілих осіб. Всі отримують курс антирабічних щеплень. В Острозі про хом’ячка хворого на сказ газета «Замкова гора» писала в
№ 28 від 11 липня ц. р.

Сказ або гідрофобія (водобоязнь) – гостра особливо небезпечна інфекційна хвороба, яка характеризується ураженням центральної нервової системи і має летальний наслідок. Хворобу викликає вірус, стійкий до заморожування або висушування. Джерелом інфекції для людини є теплокровні тварини, найчастіше лисиці, собаки (особливо безпритульні), коти, вовки, єноти, кажани, які виділяють вірус, головним чином, зі слиною.

Головна ознака хворих тварин – зміна поведінки. Дикі тварини втрачають обережність, з’являються у населених пунктах, місцях випасу та утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини не приймають звичної їжі, стають неспокійними, через декілька днів агресивними. Часто (внаслідок утрудненого ковтання) з рота тече слина. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч та смерть. Слина хворої тварини містить в собі вірус ще за 14 днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може і від тварин, які зовні виглядають здоровими.

ЗАХВОРЮВАННЯ НА СКАЗ ЗАКІНЧУЄТЬСЯ СМЕРТЮ ХВОРОГО У 100% ВИПАДКІВ. Тобто, якщо людина захворіла на сказ, врятувати її вже неможливо. Єдиний спосіб порятунку – це вакцинація, яку проводять якомога швидше, одразу після інфікування та виявлення перших проявів хвороби. Інкубаційний період у людей проходить від 12 днів до 6 місяців, інколи рік. Тривалість інкубаційного періоду залежить від місця укусу (чим ближче до голови, тим швидше вірус проникне у мозок), глибини, розміру, кількості ран, віку потерпілого (у дітей захворювання розвивається швидше). Чим коротший інкубаційний період, тим менше шансів залишається у лікарів для проведення рятівної вакцинації.

ЩОБ УНИКНУТИ НЕБЕЗПЕКИ дотримуйтесь правил утримання домашніх тварин: охороняйте їх від укусів інших тварин; регулярно робіть щеплення проти сказу сторожовим та мисливським собакам; виводьте собак на прогулянку в наморднику та на повідку; не заводьте собак та кішок заради забави, не викидайте їх на вулицю.

У разі зміни поведінки тварини негайно звертатись до ветеринарної служби. При виявленні трупів тварин не знімайте з них шкіру і терміново повідомте ветеринарного лікаря.

ЯКЩО ВАС УКУСИЛА ТВАРИНА чи ослинила необхідно: при укусах домашніми тваринами, для встановлення за ними ветеринарного спостереження, з’ясувати прізвище та адресу власника тварини. Собаку чи кішку не вбивати, а по можливості доставити у ветлікарню; при укусі чи ослизненні дикими тваринами – якомога швидше звернутися до лікаря-травматолога (лікаря-рабіолога) і пройти повний курс щеплень; рану промити проточною водою з господарчим милом, накласти асептичну пов’язку та звернутися до лікаря!

Лише своєчасно виконана вакцинація захистить вас від захворювання та врятує життя!

 

Сергій ІВАХНЕНКО,
начальник Острозького міжрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби у Рівненській області, головний державний санітарний лікар Острозького, Гощанського та Корецького районів

№ 29 від 18 липня 2015 р. Категория: Медицина і здоров'я | Просмотров: 208 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]