Четвер

25.04.2019

18:52

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Соборна, вільна і міцна!

З нагоди відзначення державного свята – Дня Соборності України, 22 січня, в приміщенні центральної районної бібліотеки було проведено зустріч працівників Державного історико-культурного заповідника міста Острога з учнями ДПТНЗ «Острозьке ВПУ». Захід розпочався з того, що організатори акцентували увагу присутніх на тому, що 96 років тому, морозного  22 січня 1919 року, на Софіївському майдані Києва було урочисто проголошено Акт Злуки. Тоді в одну самостійну українську соборну державу об’єдналися УНР і ЗУНР. Так здійснилася довічна мрія українського народу бути незалежними, жити на своїй споконвічній землі, у своїй суверенній державі.

Старший науковий працівник відділу історії Державного історико-культурного заповідника м. Острога Ніна Німчинська говорила про те, що є чимало сторінок історичного українського календаря, без яких не було б сучасної України: вересень 1939 року, червень – 1940, вересень – 1945, серпень – 1954. Різні числа, різні місяці, роки. За кожною датою – події як місцевого, так і світового значення. Але об’єднує їх єдине – вони усі були кроками, віхами, які разом сприяли об’єднанню України в цілісну територіальну, або іншими словами, соборну державу, і без них ми б не мали на географічній карті саме нинішніх обрисів нашої країни.

День Соборності – свято України, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту возз’єднання УНР і ЗУНР, що відбулася у 1919 році. Офіційно це свято відзначається з 1999 року. Свято встановлено «враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання УНР та ЗУНР для утворення єдиної (соборної) української держави» згідно з Указом Президента України «Про День Соборності України» від 21 січня 1999 року. Також під час зустрічі з учнями говорилося про те, що у цей день прийнято ще згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше – 22 січня 1918-го – прийняття IV Універсалу УНР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

Здавна в українців було прагнення до єдності в одній державі. 21 січня 1990 року люди утворили живий ланцюг від Києва до Львова. Це була одна з перших акцій єднання. Живий ланцюг символізував духовну єдність людей східних і західних земель України, як запоруки існування єдиної, соборної України. Бо тільки єдність людей і спільність їхньої мети відкриває шлях до перемоги.

У 2000-х роках почала відроджуватись традиція створення «живих ланцюгів», що символізують єдність українського народу. У 2008 – 2011 роках у Києві такі «ланцюги» утворювали на мосту Патона. Таким чином символічно об’єднували правий та лівий береги Дніпра. Сьогодні, 22 січня, в пам’ять про вікопомний день року 1919, ми відзначаємо державне свято – День Соборності України. І тим самим стверджуємо глибинну значущість, доленосність для українського народу самого поняття «соборність».

Художник-реставратор заповідника, а на початку 90-х років минулого століття перший голова міської організації Народного руху України за перебудову – Микола Бендюк –  розповідав про утворення організації, боротьбу за незалежність на теренах Острожчини та в Україні, проведені заходи, відомих політичних діячів і місцевих активістів та ін. Під час зустрічі з учнями демонструвалася підготовлена працівниками відділу історії заповідника пересувна виставка «Соборна, вільна і міцна».

Ніна НІМЧИНСЬКА,
старший науковий працівник відділу історії Державного історико-культурного заповідника м. Острог

№ 5 від 31 січня 2015 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 218 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]