П'ятниця

26.04.2019

16:59

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Сьогодні дівчатка – завтра майбутні мами
Здоров’я жінки і його невід’ємний компонент – репродуктивне здоров’я – значною мірою визначається умовами її розвитку в утробі матері, в період новонародженості та в підлітковому віці. Гармонійний розвиток організму дівчини у дитячому та підлітковому віці багато в чому визначає наступне життя її, як жінки як у медичному, так і в соціальному аспектах.


В Острозькому районі на цей час проживає дівчаток до 18 років 4753, з них від 0-14 років – 3641, 15-17 років – 1112. За 10 місяців 2011 року в пологовому будинку Острозької ЦРЛ народилась 371 дитина, з них 182 дівчинки і 189 хлопчиків.

Перший огляд зовнішніх статевих органів новонародженої дитини проводиться в пологовому будинку незабаром після народження. Його основна мета – ідентифікувати стать новонародженого. В подальшому дівчаткам рекомендується відвідувати гінеколога разом з батьками при потребі. За спостереженнями фахівців, від 15 до 25 відсотків дівчаток дошкільного віку і дівчаток-підлітків, які ще не досягли повноліття, страждають різними гінекологічними патологіями. Це і запальні захворювання статевих органів, і кісти, і міоми, і порушення менструальної функції. Їх треба своєчасно виявляти і лікувати. В іншому випадку вони можуть не тільки підірвати здоров'я дівчинки, але й викликати в більш пізньому, дітородному віці порушення репродуктивної функції.

Основним приводом для звернення дівчаток-підлітків до гінеколога є затримка менструацій. Дійсно, цей симптом не можна залишати без уваги, так як він може бути попередженням про те, що дівчина вагітна. Чим довше відсутні менструації, тим важче знову "запустити" репродуктивну систему. Далеко не завжди все закінчується благополучно. Припинення менструацій, викликане різким зниженням ваги, може сприяти в майбутньому розвитку безпліддя. Однак, набагато розумніше прийти на прийом до гінеколога не після, а до початку статевого життя, щоб лікар допоміг дівчині підібрати найбільш відповідний для неї метод контрацепції. Не менш активно слід реагувати і на такі тривожні сигнали в дитячій гінекології, як поява виділень з піхви з неприємним запахом, а також свербіння і печіння в області зовнішніх статевих органів і при сечовипусканні.

Всі знають, якщо у дитини підвищується температура, то потрібно викликати лікаря. А от якщо дівчина під час менструації страждає від болю, то в кращому випадку їй дадуть таблетку знеболюючого з настановою: терпи, така наша жіноча доля. Болючі менструації – симптом безлічі небезпечних захворювань. Це може бути запалення придатків, ендометріоз, і особливо у дітей – вроджена вада розвитку матки, які в дорослому віці вже не виправиш. Так що болючі місячні – це привід бігти до гінеколога. Якщо у дівчинки почалися місячні, то в перший рік ще можливі якісь коливання. Але потім в нормі повинні встановитися чіткі терміни. Якщо самі місячні тривають довше 7 днів, якщо відстань між циклами менше 18 днів або довше 40 днів – це привід відвідати лікаря.

До факторів, що формують репродуктивну поведінку молоді, належать негативний вплив порнографії, поширення шкідливих звичок, страх не знайти або втратити роботу та фінансова залежність від батьків.

Шкідливий вплив нікотину на статеву систему проявляється у вигляді різних порушень менструального циклу, в тому числі й розвитку дисфункційних маткових кровотеч. Навіть помірне вживання нікотину (до 10 цигарок на день) спричиняє безпліддя, невиношування, передчасні пологи, народження дитини з малою вагою тощо.

Діти, матері яких курили під час вагітності, страждали ожирінням в два рази частіше. Окрім цього, у них було на 43% вища ймовірність мати надлишкову вагу, ніж у дітей, матері яких не курили.

Небезпечним для репродуктивного здоров’я є ранній початок статевого життя. Порушується фізіологічний ритм діяльності нервової системи, психіки і репродуктивних органів:

– трапляються нервові зриви, гормональні порушення, а пізніше ще й безпліддя й імпотенція;

– велика ймовірність зараження багатьма сечостатевими інфекціями, в тому числі і вірусними;

– не виключається можливість зараження ВІЛ/СНІДом;

– можливе настання небажаної вагітності, що у підлітків майже завжди веде до аборту і далі до низки гінекологічних захворювань;

– дуже велика ймовірність безпліддя тощо.

Рання вагітність – і доношена, і перервана – негативно впливає на здоров’я дівчини. Юний вік матері збільшує імовірність виникнення токсикозу вагітності, маленької маси тіла новонародженого, зниження потенціалу його фізичного і психічного здоров’я. Перший аборт – це не тільки вбивство своєї першої дитини. Це підписання смертного вироку наступним. Юні матері особливо піддані психіатричним і соціальним проблемам (зокрема, суїцидальним намірам), недбалі в поводженні з дитиною. Це спотворює раннє формування психічних функцій дитини і є для неї причиною частих захворювань і розладів.

Впродовж 2010 року жіночу консультацію та оглядовий кабінет Острозької ЦРЛ відвідало 298 дівчаток, з них профілактично оглянуто 208 з приводу захворювань – 90. В 2010 році та протягом 9 місяців 2011 року в районі не зареєстровані аборти в дівчаток-підлітків. В 2010 році відбулися пологи в трьох дівчаток-підлітків, а за 9 місяців 2011 року – 1 пологи.

Інна МОРОЗ, головний лікар Острозького пологового будинку

Просмотров: 316 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]