Четвер

25.04.2019

00:48

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Світоч медицини з острозьких семінаристів

Сто тридцять років років тому – 11 квітня 1885 р. в Санкт-Петербурзі помер видатний медик українського походження Степан Хотовицький. Його небезпідставно вважають одним із засновників педіатричної науки. Майбутній світоч медицини народився в травні 1796 р. в містечку Красилів на Волині в сім’ї православного священика, отож середню освіту здобував у Волинській духовній семінарії, відкритій в нашому Острозі якраз в рік і місяць його народження. В нашому місті він навчався з 1805 по 1813 рр. В семінарії вивчалися не лише загальноосвітні та богословські предмети, давні та нові європейські мови (ряд предметів викладалося латиною), а й основи медицини – вважалося, що майбутній священик (чи не єдина освічена людина села) має при потребі зцілити не лише душевні, а й тілесні недуги своїх парафіян. В Острозі основи медицини семінаристам викладав повітовий лікар (а за сумісництвом і лікар семінарії) Іван Єрихович. 

Не всі семінаристи вбачали своє майбутнє на шляху душпастирства, не всіх приваблювало життя в убогих селах серед одновірних селян-кріпаків та «інославних» панів і підпанків, та й парафій в них на всіх претендентів не вистачало. А вищу богословську освіту в духовних академіях могли здобути один-два кращих студенти кожного випуску. Тож багатьох приваблювала можливість за казенний рахунок навчатися в медичних вищих школах. Таку можливість обрав і С. Хотовицький, зразкову поведінку, старанність і успіхи в навчанні якого відзначали острозькі викладачі. Правління семінарії за рекомендацією Івана Єриховича відправило С. Хотовицького в північну столицю імперії на навчання в медико-хірургічній академії, де він вважався одним з найкращих студентів, і де, крім обов’язкових дисциплін, оволодів англійською мовою, студіював судову медицину. Отож, по закінченні академії волинянин отримав срібну медаль і закордонне відрядження для підготовки до професорського звання. Після повернення з Європи захистив (звичайно, латинською мовою) докторську дисертацію з аналітичного огляду стану педіатрії і акушерства в світовій науці і невдовзі очолив кафедру акушерства і жіночих хвороб та вперше в Росії почав читати курс лекцій з дитячих хвороб і вів підготовку спеціалістів у цьому напрямку. Крім того, він залучався до боротьби з холерою в районі Астрахані, ряд років редагував «Военно-медицинский журнал».

Новизна, наукова вартість і ретельність монографій та статей
С. Хотовицького принесли йому славу в світі медицини. Але серед публікацій С. Хотовицького одна була йому особливо дорогою, оскільки нагадувала рідну Волинь, семінарські роки в Острозі, перші уроки медицини від талановитого медика і педагога Івана Єриховича. Це перший посібник зі шкільної гігієни і основ медичних знань «Врачебно-народное наставление для духовных училищ», на яке два десятиліття був значний попит – недаремно книга за 1844-1863 рр. витримала чотири видання.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острога

№ 15 від 11 квітня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 214 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]