Вівторок

23.04.2019

20:59

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Свята без шкоди для природи
Жоден Новий рік у нашій країні не обходиться без ялинки. Разом з тим, близько 5 млн. вирощених у розплідниках хвойних дерев – від «банальної» сосни до екзотичної ялиці – вирубують щороку, щоб задовольнити будь-які, навіть найпримхливіші, передноворічні забаганки населення. Ще сотні тисяч дерев варварським способом позбавляються верхівок. Такою кількістю лісових культур можна засадити сотні гектарів лісу щороку. При тому, що 1 га ялинового лісу забезпечує річну потребу людини у кисні.  

Ще одна з важливих корисних властивостей ялин і сосен – їхня невибагливість щодо погоди та ґрунту. Ці хвойні утримують корінням ґрунти, які у випадку вирубування перетворяться на яри. А коли вирубки великі, як це відбувається в Карпатах, ерозія збідненого ґрунту дозволяє сходити селевим потокам. Сумні підтвердження цього з’являються щовесни. І, за даними вчених, причина потопів та селів одна – вирубування дикого лісу.

Отож, яким же чином можна прикрасити власну оселю, не зашкодивши природі? У багатьох країнах світу вже відмовилися від використання живих ялинок, натомість використовуються якісно зроблені штучні ялинки. Багато хто з «екологічно підкованих» громадян обмежуються сосновими або ялиновими гілками або красиво сформованими з маленьких хвойних гілочок деревцями, які продаються на базарах до свят. Дехто купує у квіткових магазинах араукарії, які дуже схожі на ялинки. Їх можна красиво прикрасити крихітними кульками, дощиком.

Але навіщо вигадувати велосипед – достатньо поглянути у минуле. Наші предки вважали, що дерева – живі істоти нарівні з тваринами та людиною. Відповідно, вони прикрашали дерева, підносили їм пригощання і подарунки. Головним же було те, що дерева були живі і символізували вони саме життя і відродження, на відміну від сьогоднішніх зрубаних під корінь зелених красунь, які тішать два-три тижні, іноді – декілька днів, а потім їх викидають на сміття. Вчені-етнографи пропонують замість хвойних дерев використовувати традиційні Дідухи (на фото), "павуки” (зроблені з вівсяних соломинок прикраси для оселі) чи "їжаки” (вироби з тіста або глини, в які встромлюють невеликі колоски).

Якщо ви все ж вирішили прикрасити свою оселю живою ялинкою, зверніть увагу, чи мають торговці документи на реалізацію та чи наявний електронний чіп, який свідчить про те, що зрізане дерево не є продуктом браконьєрської діяльності.

 Тож готуючись до новорічних свят, обміркуйте, яким є оптимальний варіант прикрасити своє житло, не завдаючи шкоди ні природі, ні собі.

Роман МИХАЙЛОВСЬКИЙ, провідний фахівець з екологічної освіти НПП "Дермансько-Острозький”
№52 від 29 грудня 2012 р. Категория: Природа і екологія | Просмотров: 271 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]