П'ятниця

24.05.2019

16:44

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Свято костелу, товариства і «Волання з Волині»

Парафія Успіння Пресвятої Діви Марії… Ці слова стали вже звичними. А ще 25 років тому католики Острога могли про це тільки мріяти. Мріяти, що спортивна школа буде мати своє приміщення, а храм таки стане місцем зустрічі тих, хто має Ісуса в серці; місцем, де буде прославлятися Бог. 

Сьогодні відзначається 25-річчя відновлення роботи нашого костелу. Проте, початки його сягають 1440-х років, коли власник міста – князь Федір Острозький заснував костел і домініканський монастир. Тому можемо говорити, що острозький храм є одним із найстаріших на Волині. Особливості цій події надає те, що засновник – князь Федір Острозький – був православним.

На жаль, історія храму, а це неповних 600 років, не лише історія розвитку віри та духовності, але й період складних перипетій, оскільки неодноразово храм зазнавав руйнацій та грабунків: кримськими татарами, московським військом, через пожежі... Цікавим є факт відбудови костелу у 1896 р. після пожежі. Тогочасна влада поставила умову, щоб костел не був вищим сусіднього православного Богоявленського собору. Саме такий вигляд костелу зберігся до сьогодні.

У роки Другої світової війни у храмі знаходився склад зерна. У повоєнні роки на короткий час костел відновив своє функціонування. У той час душпастирську послугу виконував відомий на всю Волинь о. Серафим Кашуба.

Чорними нитками вписався в історію острозького костелу 1960-ий. На свято Божого Тіла було відправлено останнє богослужіння. Костел перетворили на спортивну школу. Це не лише змінило статус будівлі, а й заклало початок серйозним його руйнуванням.

Протягом існування храму йому надавалися різноманітні пожертви. У ХІХ ст. найбільшою оздобою були дві скульптури відомого місцевого митця Томаша-Оскара Сосновського «Мадонна з дитиною» та «Христос, знятий з хреста». Сьогодні ці твори експонуються у місцевому краєзнавчому музеї.

Новітню історію острозького костелу Успіння Пресвятої Діви Марії прослідкуємо по найбільш визначним датам. Католикам Острога костел повернули у 1989 р. І знову це був один із перших храмів, повернутих римо-католикам на Волині. Зусиллями священиків, в першу чергу, тогочасного настоятеля в м. Славута о. Антонія Андрущишина, і ревних парафіян розпочався ремонт всередині приміщення. Перша Свята Меса була відправлена 12 листопада 1989 р. Ремонт і далі продовжувався. Після довгої праці у 1994 р. завершилась реставрація вівтаря святого Антонія. Наступного року відбулося посвячення реставрованого в Польщі вівтаря Матері Божої. Цього ж 1995-го архієпископ Мар’ян Яворський посвятив відбудовану каплицю Непорочного зачаття Пресвятої Діви Марії. Тоді ж відбулося перезахоронення останків єпископа Франциска Коморницького. 1998 року вперше в Острозі пролунала мелодія костельних дзвонів. Єпископ Маркіян Трофим’як посвятив дзвіницю і дзвони. Зараз тривають роботи по завершенню будівництва парафіяльного будинку.

Історія острозького костелу сьогодні – це ще один приклад толерантності і можливості співіснування християнських конфесій, адже у нашому храмі відправляють свої богослужіння греко-католики Острога.

Острозькі священики протягом усього періоду займалися не лише безпосередніми обов’язками. Наприклад, у ХVІІ ст. при костелі були засновані школа та лікарня. А у ХХ – ХХІ століттях функціонує видавництво «Волання з Волині». Велична історія нашого храму твориться і нині. Сьогодні з вірою в серцях і надією в душі ми оптимістично дивимось у майбутнє нашої парафії.

…1994 рік. Якщо запитати, чим він запам’ятався, то кожен пригадає щось своє. А при цьому ми маємо і спільні спогади. Саме того року побачило світ перше число двомовного (польсько-українського) двомісячника Луцької дієцезії «Волання з Волині». Уже 20 років триває добра справа, необхідна і достойна, але одночасно і складна.

«Волання з Волині» читають українці і поляки, католики і православні. І кожен знаходить щось своє, що торкається струн його серця. На його сторінках розкривається минуле і сучасне римо-католицької Церкви в Україні, та, зокрема, на Волині. Спогади-сповіді, церковні новини, біографії священиків, монахинь і звичайних людей, для яких віра була і є стрижнем життя, огляд видань на релігійну тематику – це лише невеличкий перелік того, що було написано за ці 20 років (189 номерів). Головний редактор о. Вітольд-Йосиф Ковалів метою цієї роботи вбачає збереження від забуття хоча б частини волинської спадщини.

У 1997 р. о. Вітольд-Йосиф Ковалів прийняв відповідальне рішення, що слід започаткувати книжкову серію бібліотеки «Волання з Волині». І дійсно, для популяризації історії римо-католицької Церкви гарним ресурсом є книга. Зі сторінок цих книг до нас відкриваються історії життя і душпастирства священиків С. Кашуби, З. Фелінського, А. Шельонжка, В. Буковинського та інших (89 томів).

На сьогодні «Волання з Волині» громадить тих, кого хвилює історія Волині та її релігійності. Протягом останніх 20 років свої вечори ми проводимо не лише вирішуючи власні поточні справи, звичною справою для нас стало читати і перечитувати статті та книги з «Волання з Волині». Гортаючи сторінки, ми занурюємось у світ віри, самовідданості, добра, самопожертви. Жодна стаття чи книга, видані редакцією, не залишать вас байдужими, незалежно від конфесії, соціального статусу чи віку.

Пишучи про результати діяльності видавництва, спрямовані на вивчення історії та сучасності релігійності нашого краю, важко вмістити усе в оповідь на кілька рядків. Але хочеться наголосити на тому, що про «Волання з Волині» знають не лише в Острозі, а також на Рівненщині, Волині, в Україні, Польщі… І не тільки… Члени редакційної колегії неодноразово представляли видавництво та католиків Волині на різноманітних конференціях, симпозіумах, форумах, які проходили в Україні та Польщі.

Свого часу професор, президент Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині Микола Костриця роботу редактора о. Вітольда-Йосифа Коваліва охарактеризував такими словами: «Служить справі духовності і високим ідеалам віри і правди. «Волання з Волині» гідно репрезентує релігійне краєзнавство Волині від давніх часів до сьогодення».

Відродження духовного життя католиків в Острозі дало поштовх для відродження також і культурного життя. У 1994-му було зареєстровано Товариство польської культури Острожчини.

Як організація, яка об’єднує в собі представників польської національності, прагнемо внести свій вклад у відродження польської національної спадщини, популяризацію досягнень польської культури, а також для поглиблення взаємної дружби між поляками і українцями та представниками інших національних меншин.

Величезну роль у виконанні поставлених перед нашим Товариством завдань відіграє заснована нами суботня школа польської мови. Саме в ній молоді поляки і українці можуть вивчати польську мову і літературу. Традицією стали щорічні конкурси декламації польської поезії та прози, організовані Товариством. Їх переможці пізніше беруть участь в обласних конкурсах, де іноді навіть займали високі місця. Діти і молодь також брали участь у міжнародній Парафіаді у Варшаві.

Популяризації польської культури також сприяє спів польських народних та патріотичних пісень. Наш хор і вокальний ансамбль часто успішно представляли польську пісню, беручи участь у різних заходах, конкурсах та фестивалях, як, наприклад, у фестивалі колядок та щедрівок в Острозі та Рівному.

Правління Товариства організовує екскурсії містами України, а також виїзди дітей на відпочинок до Польщі у літні табори.

Ми співпрацюємо з Національним університетом «Острозька академія», а також школами міста. У багатьох з них працюють члени нашого Товариства, що сприяє реалізації чимало спільних ідей.

Варто також відзначити, що Товариство польської культури Острожчини входить у склад Федерації польських організацій, що працюють в Україні. Це дає нам можливість поділитися своїм досвідом, налагодити нові контакти і дізнатися про досягнення і проблеми інших польських організацій.

Інна ШОСТАК,
​Володимир ФІЛЯРОВСЬКИЙ,
голова Товариства польської культури Острожчини

 

№ 47 від 15 листопада 2014 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 531 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]