Вівторок

23.04.2019

05:27

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Таким був січень сорок четвертого
Цей документ свого часу оприлюднила знана в Острозі ветеран бібліотечної справи, відомий місцевий краєзнавець, непересічна жінка, неординарна особистість Ольга Олександрівна Руй. Частину матеріалу вміщено в першому випуску «Острозького краєзнавчого збірника», виданому в 2004 році. І хоча пройшло вже 10 років, впевнені, що ще багато острожан так з цим вагомим історичним документом і не знайомі. Тож пропонуємо лише частину, уривок з «Щоденника острожанина» про події, що стосуються часу безпосередньо перед визволенням Острога. Отож, свідчення очевидця.   

«1944 р.

Січень. Неділя 2. Незвичайний рух машин. Переважно ідуть зі сторони Кривина на Оженин.

Понеділок 3. Рух машин збільшився.

Вівторок 4. Рух машин не зменшується. 7 чол. з поліції, евакуйованої зі східних областей, втекли в ліс через нашу вулицю. Тартак дістав телеграму від своєї дирекції бути готовими до евакуації.

Середа 5. Над містом пролетів радянський літак, його обстріляли. Нам запропонували записатись на список, хто хоче виїжджати.

Четвер 6. Голова зробив збори, радив евакуйовуватись, для чого взяти перепустку на виїзд і записатись на список.

П’ятниця 7. Різдво, але працюємо. Протипожежники з людьми і машинами виїхали до Здолбунова. Наш голова також повіз жінку до Рівного. Хто записався до виїзду, дістав перепустку до Львова, видану крайсляндвіртом.

Субота 8. З Дубна йдуть на фронт мадяри.

Неділя 9. Вчора на нашу вулицю приїхало вісім німецьких танків, танкісти ночували по хатах, ідуть на фронт з Дубна.

Понеділок 10. В обід прийшов наказ про евакуацію. Виїжджають всі установи. Працівникам РайУправи виплатили зарплату за лютий. Після обіду палили всі папери. Термін виїзду завтра о 5 год. ранку. Отож сьогодні останній день існування Острозької Районної Управи.

Вівторок 11. Сьогодні ранком виїхали всі бажаючі на Здолбунів. Поїхали: Йоакімович, Григорович, Сарнавський, Склянченко, Куберський, два брати Рихлицькі, Габіти (батько і син). Ляндвірт своїх відправив, а сам залишився. Будинок РайУправи зайняв штаб мадярської дивізії, інший будинок теж зайняли мадяри, їх до Острога приїхало дуже багато.

 Середа 12. Всю владу в місті мають мадяри. Разом з ними приїхали мадярські жиди, котрих німці не вбили. Вони виконують різні роботи.

Четвер 13. Деякі з виїхавших повернулися, напр. Григорович. На потяг в Рівному беруть тільки військових.

П’ятниця 14. Чути сильні артилерійські постріли. Їх напрямок часто міняється. Говорять, що по залізничній колії курсує німецький бронепоїзд. З Кривина весь час їдуть мадяри на Дубно. Питають, чи далеко до Карпат. Сьогодні ранком виїхав з Острога крайсляндвірт Райніке».

На цьому щоденник закінчується. Адже саме в ніч з 13 на 14 січня 1944-го наше місто від фашистів очистили партизани з’єднання імені Ф. Михайлова під командуванням А. Одухи. Через день вони покинули наш райцентр, і з собою забрали автора цих рядків. Тож його наступні нотатки вже стосуються партизанського життя.

А місто на два тижні лишилося беззахисним, аж поки сюди у четвер, 27 січня, не ввійшли частини 1-го Українського фронту, в основному 287-а Новоград-Волинська стрілецька дивізія. Та за ці два тижні місту було завдано величезної шкоди різними угрупуваннями, в тому числі – бандитськими. Їх наслідки довелося ліквідовувати довгими роками.
№4 від 25 січня 2014 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 196 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]