П'ятниця

19.04.2019

17:20

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Тепер справді веде до Луцька, а раніше – лише на села

Історія вулиць Острога надзвичайно цікава. Бо серед них є «старожили», яким по кілька сотень років. Є молоді – створені в наш час, на яких навіть… будинків ще нема! Є такі, які виникли на місці споруд, струмків, парків і навіть, на жаль, кладовищ. 

От і нинішня вулиця Луцька виникла на місці колишньої дороги. Назва свідчить, що цей шлях мав вести з нашого міста до нинішнього центру Волинської області. Починався він від західної брами Луцької вежі. Вона ж, закономірно, отримала свою назву якраз від напрямку руху.

Нині важко й уявити, але тоді, у середні віки, топографія цього місця була зовсім іншою. Отож, перенесемось у ті темні роки…

З площі Ринок (центру тодішньої торгівлі) сюди йшла вулиця Луцька, яка була переповнена купецьким людом майже завжди. А особливо – на Онуфрія, Миколи та Покрову, коли тут, у «Волинських Афінах», проводилися міжнародні ярмарки. Тривали вони по два тижні поспіль. І якраз на релігійні свята. Чого тільки на них не було! Але – стоп: ми ж говоримо про вулицю, а не торг!

Отож, коли тривав (досить малий термін) мирний час, Луцька брама була відкрита, а через величезний рів був перекинутий потужний підйомний міст. Завдяки дослідженням археологів та архітекторів, зокрема, Костя Присяжнюка, було виявлено в стіні башти круглий клюз з протертими трасами від ланцюгів, за допомогою яких і здійснювався спуск-підйом мосту. При підйомі міст ставав наче металевим щитом перед входом. І перейти, перелізти, проїхати конем через рів глибиною десь до 12 метрів, було практично неможливо. Ще й під градом куль, ядер та стріл. Коли ж напади ворогів були відбиті і ті зникали з обширу, можна було знову перейти міст і йти по лівому берегу річки Невістки до інших воріт з міста, які були в бастіонних насипах. Цікаво те, що тоді цей шлях далі майже збігався з тим, що ми маємо сьогодні по проспекту Незалежності.

Тому-то нинішня вулиця Луцька до тієї, давньої дороги, ніякого відношення… не має! Як не мала і до вченого Івана Павлова. Очевидно, саме на честь отого Нобелівського лауреата і назвали її у 1939 році. Можливо, лише те, що саме на цій вулиці була ветлікарня, якось виправдовувало цей вибір її імені. А ще раніше це була дорога якраз не на Луцьк, а до найближчих сіл та околиць північної сторони.

Нині ця вулиця починається від перетину вулиці Валової, доріжки, що веде від школи-гімназії і завершується на перетині вулиць «Просвіти» (Будьонного) та Древлянської. Під № 1 на ній стоїть нині дуже відома будівля райвійськкомату, а якщо зайти до будівлі з двору на першому поверсі знаходиться паспортне відділення, на третьому – районний державний архів.

Зовсім нещодавно від вулиці відділився «пагінець» – провулок Луцький. Який взагалі має північний напрям і взагалі до напряму на сучасну Волинську область точно не належить! Щодо вулиці, то тут жили і проживають відомі в нашому краї люди, серед них подружжя Вальдманів, Ундір, Василевських. Там живуть наші передплатники Захожа, Лавринюк, Пилипко, Корнійчук, Пампощук та інші. А ще, свого часу на цій вулиці проживав досить відомий та шанований і нині його учнями вчитель географії Острозької СШ № 1 ім. М. Островського Іван Гаврилович Вовченко.

Олександр ГЛАДУНЕНКО

№ 30 від 25 липня 2015 р. Категория: Вулиці Острога | Просмотров: 251 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]