П'ятниця

24.05.2019

15:52

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Трудовий договір захищає права працівника

Згідно з частиною першою статті 3 Кодексу законів «Про працю України», законодавство про працю регулює трудові відносини працівників, усіх підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовими договорами з фізичними особами.  

Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою, отже трудовий договір є основною, базовою формою виникнення трудових правовідносин. Трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, та дотримуватись правил внутрішнього трудового розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Законодавство про працю передбачає такі види трудового договору залежно від терміну: безстроковим, що укладається на невизначений строк; на визначений строк, встановлений за погодженням сторін; таким, що укладається на час виконання певної роботи.

Статтею 241 КЗпП України встановлено, що в разі укладення трудового договору між працівником та фізичною особою, фізична особа повинна зареєструвати у порядку, визначеному Міністерством праці та соціальної політики України, укладений у письмовій формі трудовий договір у державній службі зайнятості за місцем свого проживання.­

Трудовий договір між працівником і фізичною особою фізична особа повинна укласти в тижневий строк, з моменту фактичного допущення працівника до роботи та зареєструвати укладений у письмовій формі трудовий договір у трьох автентичних примірниках, один з яких перебуває у фізичної особи, другий – у працівника, третій – в центрі зайнятості, де цей трудовий договір зареєстровано.

 Зокрема, для проведення реєстрації (зняття з реєстрації) трудового договору між фізичною особою-роботодавцем і працівником передбачена обов’язкова присутність сторін трудового договору з належними їм документами в центрі зайнятості.

Відповідно до чинного законодавства сторони трудових відносин (роботодавець та найманий працівник) мають право вносити зміни та доповнення до вже укладеного трудового договору, але за умови, що зміни та доповнення не погіршують становище працівників порівняно з чинним законодавством про працю, інакше, згідно зі статтею 9 КЗпП України, такі умови вважаються недійсними.

У разі прийняття сторонами трудових відносин узгоджених змін та доповнень до раніше укладеного трудового договору, який зареєстрований в центрі зайнятості, сторони повинні поінформувати про це центр зайнятості та надати примірник змін та доповнень (оформлених у трьох автентичних екземплярах).

Зміни чи доповнення внесені відповідним додатком до вже зареєстрованого в центрі зайнятості трудового договору є невід’ємною частиною цього договору.

При укладенні трудового договору працівник зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я та інші документи.

Фізична особа – підприємець подає свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи – підприємця, довідку державної податкової інспекції про присвоєння ідентифікаційного номера (за наявності); фізична особа, яка використовує найману працю, пов’язану з наданням послуг – довідку державної податкової інспекції про присвоєння ідентифікаційного номера (за наявності); працівник, який влаштовується на роботу до фізичної особи, – трудову книжку, довідку державної податкової інспекції про присвоєння ідентифікаційного номера (за наявності); особа, яка вперше шукає роботу і не має трудової книжки, – довідку державної податкової інспекції про присвоєння ідентифікаційного номера (за наявності).

 Після проведення реєстраційних процедур служба зайнятості повертає два примірники оформленого трудового договору фізичній особі-підприємцю, яка зобов’язана передати працівникові один примірник зареєстрованого трудового договору під розписку протягом трьох робочих днів з дня його отримання.

Відповідно до положень Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 р. № 58, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 червня 2001 р. № 554/5745, трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації усіх форм власності або у фізичної особи понад п’ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню. Трудові книжки працівників, які працюють на умовах трудового договору у фізичних осіб-підприємців, зберігаються безпосередньо у працівників. Період роботи за трудовим договором заноситься в трудову книжку найманого працівника. Внесені фізичною особою до трудових книжок записи підтверджуються підписом посадової особи органу державної служби зайнятості, який зареєстрував трудовий договір, і засвідчуються його печаткою.

До початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов’язаний: роз’яснити працівникові його права і обов’язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров’я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору; ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором; визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами; проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.

Не укладаючи трудовий договір роботодавець або взагалі позбавляє працівника прав і гарантій, встановлених законодавством, або в разі укладання цивільно-правового договору суттєво обмежує права працівника, виводячи його з поля трудового законодавства.

 Зокрема, найманим особам, які працюють без укладання трудового договору необхідно усвідомлювати, що не уклавши трудовий договір наймана особа втрачає: трудовий стаж; пенсійне забезпечення; допомогу на випадок безробіття; виплати за листами непрацездатності; виплати у зв’язку з нещасним випадком, професійним захворюванням; отримання щорічної оплачуваної відпустки.

 Найманим працівникам слід знати, що укладення трудового договору у письмовій формі дає можливість перевірити особисто, чи сплачується єдиний соціальний внесок і у якій сумі, адже страховий пенсійний стаж працівнику зараховується тільки при укладенні трудового договору, оплаті мінімального страхового внеску, тобто від мінімальної заробітної плати, і, коли працівнику встановлено 0,5 розміру мінімальної заробітної плати, то, відповідно, він матиме лише півроку страхового стажу за відпрацьований календарний рік.

Варто пам’ятати, що трудовий договір захищає права найманого працівника, оскільки в ньому обумовлюється багато важливого, зокрема розмір заробітної плати, який має бути не меншим від її мінімального розміру, визначається тривалість робочого часу та перерви (тривалість робочого часу не може перевищити 40 год. на тиждень), визначаються вихідні дні, оплачувана відпустка, що має бути не менш, ніж 24 календарні дні.

Вчергове звертаємо вашу увагу на те, що використання нелегальної робочої сили, не укладання чи несвоєчасна реєстрація трудових договорів між підприємцями-фізичними особами та найманими працівниками є порушенням законодавства про працю, що тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Лише дотримання роботодавцем трудового законодавства та законодавства про зайнятість гарантує стабільний прибутковий бізнес і дасть змогу уникнути непорозумінь з найманим працівником і контролюючими органами. Суспільство очікує від суб’єктів підприємництва легалізації діяльності в повному обсязі, отже шануватимемо закон і один одного.

Для отримання більш ретельної інформації чи отримання відповіді на питання щодо трудових відносин, просимо звертатися за адресою: м.Острог, вул. Кн. Острозьких, 22, тел.3-00-67, факс 3-16-91, Е-mail: soczahist_ostroh@ukr.net.

Галина ПЕРЛОВСЬКА, начальник відділу з питань праці управління праці та соціального захисту населення виконкому Острозької міської ради

№9 від 22 лютого 2014 р. Категория: Пенсії, соціальний захист і охорона праці | Просмотров: 496 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]