Вівторок

23.04.2019

05:08

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

У процесі об’єднання територіальних громад є багато невирішених питань

Ми вже повідомляли, що в Острозькому районі відбуваються громадські слухання щодо об’єднання територіальних громад. Нагадаю, що старт цьому процесу на Острожчині дало звернення депутатів Острозької міської ради до жителів сіл нашого району з пропозицією про об’єднання (було надруковане в № 28 від 11 липня ц.р.). Створення потужних і самодостатніх територіальних громад є першим етапом проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні. Як проходить цей процес на Острожчині, я попросив прокоментувати міського голову Олександра Шикера. 

– Розпочинаючи нашу розмову, мушу зазначити, що не у всіх селах району люди налаштовані однозначно. Деякі громади сіл добровільно об’єднуватися не хочуть. Напевно це через те, що з цього приводу мало інформації на центральних каналах телебачення і радіо, в місцевих засобах масової інформації, люди не знають, для чого все це робиться. Вони хоча й чули про прийнятий закон, але не розуміють  його деталей, не мають чіткого уявлення про кінцевий результат реформ. Аби громадяни нашої країни його чітко бачили й повірили, тоді б, можливо, вони краще підтримували зміни.

На мою думку, в процесі об’єднання територіальних громад є багато складних і невирішених питань. Вони тепер суттєво впливають на хід реформи адміністративно-територіального устрою, можливо, що будуть і в майбутньому давати про себе знати. Із того що я бачив і чув, можу зробити певні висновки. Зокрема, деякі сільські голови більше переживають не за свою громаду, а за себе. Він вважає, що втратить посаду і роботу. Тож відповідним чином і проводить свою роботу, говорячи селянам, що за кожною довідкою доведеться їхати в центр об’єднаної громади. А це трата часу і грошей. І люди цього бояться, бо інфраструктура району не на такому високому рівні, як треба, та й доходи людей малі. Також є питання щодо сплати податків і їх розподілу. Ніхто не знає на сьогоднішній день, як все буде відбуватися, бо не внесені зміни в Конституцію України, закон про місцеве самоврядування, кодекси, інші нормативні акти. Звідси виникає в громадян питання, якщо вони входитимуть в об’єднану громаду, то чи буде їм щось перепадати звідти. Також турбує людей те, що місто платить комунальні послуги по одній ціні, а в селах – по інших, менших. Чи не зрівняються ціни в бік підвищення.  Ще одним болючим питанням є те, що люди не
знають, що буде з землею. Нині громади найближчих сіл до Острога бояться, що громада міста забере їхню землю і роздасть острожанам, а їм цієї землі не буде. Схоже спірне питання вже є з селом Розваж. Знову ж таки, є наболілі питання з утриманням шкіл, лікарні, інших установ.

Ще одне складне питання виникло на громадських слуханнях в Розважі, де людей цікавило представництво Острога у виконкомі об’єднаної громади. Ми знаємо, що у селах будуть старости і вони представлятимуть свої населені пункти у виконкомах. А яке буде представництво Острога, як найбільшого населеного пункту, – один представник чи кілька, в залежності від кількості населення. Поки що це в законі не обумовлено. Ще одним моментом є те, що люди в селах мало обізнані із законом, звичайно, що вони його ґрунтовно не вивчали. Є такі моменти, коли ми приїжджаємо в село і люди запитують про дуже прості речі, а буває, що й на дуже складні, на які я, представники райдержадміністрації та районної ради затрудняються відповісти. Ще одним суттєвим моментом є те, що дехто вважає, що коли керівником нової об’єднаної громади виберуть острожанина, то він більше буде дбати про своє місто, аналогічно – з представниками інших населених пунктів. Наші пояснення протилежного не знаходять розуміння в людей. Для цього мають бути в законодавстві механізми, які б унеможливлювали подібні та інші порушення.

А ще я мушу наголосити, що жителі Острожчини ставляться до проведення адміністративно-територіальної реформи досить пасивно. Нам наводять приклади країн Європи, де зміни дали позитивний результат. Але розробники цього проекту не врахували зневіру людей в можливості змін на краще. І це дуже погано. Якщо порівнювати досвід наших західних сусідів, то там реформи готувалися кілька років і до них підходили комплексно. У нас же, у лютому прийняли «сируватий» закон, а через 5 – 6 місяців вже хочуть, щоб був результат. Практика показує, що так не виходить. Люди ще не готові до таких радикальних змін. Мені особисто не зрозуміло, на яких засадах будуть проводитись вибори до місцевих рад в об’єднаних і не об’єднаних територіальних громадах, а також формування бюджету. Як бути з радами, виконкомами, коли об’єднані громади утворяться: перед виборами, після них, у період виборчого процесу? Пояснень наразі я не знайшов. Тож і в людей є сумніви. Ми намагаємося роз’яснювати, що можемо, але не завж­ди знаходимо відповіді на складні запитання, тож наголошую, що в процесі об’єднання територіальних громад є багато невирішених питань. Чим швидше вони будуть розв’язані, тим легше буде проходити процес об’єднання. Наразі ця робота йде складно.

На мою думку, потрібно було починати цю роботу зверху, від центральних органів влади. Приймати складні рішення місцеві органи влади й люди ще не готові. Ми вже не раз бачили, коли починали реформи, з часом про них забували, бо приходила інша політична сила. Вона не продовжувала почату роботу, а розробляла і намагалась втілювати свої проекти. З часом і вони «пробуксовували». Це породило в душах і свідомості людей зневіру, є багато сумнівів, може й ця реформа «заглохне». Ми намагаємось переконувати людей, однак, не завжди це вдається. А ще нині, влітку, схід села зібрати дуже важко. Одні на полі, інші на заробітках за межами району, ще хтось в армії і т. д.  Наразі в селах району йде обговорення нашого звернення щодо об’єднання, будемо чекати результатів від сільських рад.

– Цілком очевидно, що процес об’єднання територіальних громад на теренах Острожчини проходить складно. Мене, думаю, й читачів «Замкової гори», цікавить Ваша особиста думка, чи варто «дробити» район на дві чи більше малих громад? Може, краще, щоб була одна велика Острозька громада?

– Звичайно, було б набагато краще, щоб наш район залишився не поділений і була створена велика та самодостатня Острозька громада. Для цього є всі можливості, а головне – людські, інтелектуальні та матеріальні ресурси. Новоствореній громаді доведеться багато починати з нуля. На це підуть час і значні кошти. Звісно, хтось переїде на роботу з Острога, наприклад, в Оженин, але все одно доведеться шукати приміщення, техніку… Зрештою велика громада буде мати більші переваги в порівнянні з малими, хоч і об’єднаними. Думаю, що з часом малі громади будуть вливатися у великі, бо світовий досвід показує, що майбутнє за потужними об’єднаннями, а не дрібними. Хоча в нас були приклади об’єднання районів і воно не дало позитивних результатів. Тоді було складно управляти великими територіями. Але час змінився і можливо тепер варто повернутися до укрупнення. Хоча я не виключаю, що у нас є своя специфіка і передовий світовий досвід нам не підходить. Думаю, що час покаже.

– Олександре Федоровичу, а як бути з майном? У нас в місті є майно громади району, міста. Як його ділити?

– Це ще одне з багатьох невирішених проблем. Думаю, що все, що є в місті, воно залишиться громаді і вона буде ним користуватися. Я не уявляю, як поділити приміщення лікарні, інших установ та організацій. З технічними засобами простіше, а ось як поділити інше майно, яке є одним цілим? Думаю, що їх неможливо розпаювати і все залишиться Острозькій об’єднаній громаді. А новостворена – має все організувати на своїй території і утримувати за свої кошти. Тому і з цієї точки зору варто залишитись разом.

Від редакції: запрошуємо наших читачів, не лише острожан, а й жителів сіл району продовжити  тему й висловити свої думки щодо  адміністративно-територіальної реформи. Найцікавіші ідеї, пропозиції, роздуми, звісно, якщо вони будуть, плануємо розмістити на шпальтах газети найближчим часом.

Іван ГЛУШМАН

№ 31 від 1 серпня 2015 р. Категория: Політика, депутатська діяльність | Просмотров: 228 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]