Понеділок

20.05.2019

00:16

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

У законодавстві з’явилися новації

Чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів призначено на неділю, 25 жовтня 2015 року. Виборча кампанія цього року має ряд суттєвих новацій в порядку її організації та проведення. А прийнятий 14 липня 2015 року Верховною Радою Закон України (ЗУ) «Про місцеві вибори» представляє нову виборчу систему.

Зокрема, новий виборчий закон передбачає обрання депутатів обласних, районних, міських, районних у містах рад за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами. Це означає, що виборці обиратимуть за одним виборчим бюлетенем – одночасно однією галочкою голосуватимуть і за партію, і за одного лідера списку, і за одного кандидата в окрузі, якщо партією такий був висунутий.

Вибори сільських, селищних, міських (міст, кількість виборців, в яких є меншою ніж 90 тисяч) голів пройдуть, як і раніше, за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, яка діяла під час минулих місцевих виборів – тобто в один тур.

Відповідно до закону, щоб отримати представництво у відповідній місцевій раді, політичним партіям доведеться подолати прохідний бар’єр, який складає 5%. Кандидати у депутати обласних, районних та міських рад висуватимуться лише через списки місцевих політичних партій. Право на самовисування мають кандидати на посаду сільських та міських голів, а також кандидати у депутати сільських рад.

Загальний склад (кількість депутатів) місцевих рад, згідно ст.16 Закону України «Про місцеві вибори», зазнає скорочення і залежить від кількості виборців. Так, для Острога з кількістю виборців від 5 до 20 тисяч – це 26 депутатів до міської ради.

Ще однією новацією закону є грошова застава, яка визначається з розрахунку 4 розміри місячної мінімальної заробітної плати на кожні 100 тисяч виборців. Постановою Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2015 року №170 встановлено грошову заставу у розмірі 496 грн. для кандидатів у мери Острога та кандидатів у депутати до Острозької міської ради. Така застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів у безготівковому порядку на спеціальний рахунок відповідної територіальної виборчої комісії.

Право голосу на місцевих виборах мають громадяни України, які відповідно до статті 70 Конституції України, досягли на день їх проведення 18 років, належать до відповідної територіальної громади та проживають в межах відповідного виборчого округу. Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначається його зареєстрованим місцем проживання.

Згідно п. 8 ст. 3 ЗУ «Про місцеві вибори», військовослужбовці, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, голосують на звичайних виборчих дільницях, розташованих за межами військових частин (формувань). Для забезпечення умов для вільного волевиявлення таким військовослужбовцям у день голосування надається відпустка для участі в голосуванні не менш як на чотири години.

Документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство, засвідчує місце проживання виборця та надає право на отримання виборчого бюлетеня на місцевих виборах, є: 1) паспорт громадянина України; 2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).

Інші важливі нюанси законодавства:

Не мають права голосу на місцевих виборах та вважаються такими, що не належать до жодної територіальної громади: військовослужбовці строкової служби, громадяни України, які проживають за кордоном, а також особи, визнані судом недієздатними, та громадяни України, які за вироком суду перебувають у місцях позбавлення волі (п.7 ст. 3 ЗУ «Про місцеві вибори»).

Представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад становить не менше 30% від загальної кількості кандидатів у виборчому списку. При цьому закон не передбачає жодних санкцій за невиконання даної вимоги (п. 3 ст. 4 ЗУ «Про місцеві вибори»).

Участь блоків політичних партій заборонена.

Не можуть брати участь у виборах місцеві організації партій, які не відповідають вимогам ЗУ «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (п. 2 ст. 12 ЗУ «Про місцеві вибори»).

Підкуп виборців заборонений. Не можна проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора місцевої організації партії, яка є суб’єктом виборчого процесу, політичної партії, місцева організація якої є суб’єктом виборчого процесу, або інших агітаційних матеріалів, за умови, що вартість таких товарів не перевищує 5% розміру мінімальної заробітної плати – близько 61 грн.) та інших матеріальних цінностей або робіт чи послуг (п. 4 ст. 60 ЗУ «Про місцеві вибори»). Забороняється укладення з виборцями за рахунок коштів виборчого фонду оплатних договорів на проведення передвиборної агітації.

Вибори на окупованих територіях (АР Крим та неконтрольованих ділянках Донецької та Луганської областей) проводитись не будуть.

Тетяна КАРДАШ,

в. о. начальника відділу ведення Державного реєстру виборців

№ 36 від 5 вересня 2015 р. Категория: Політика, депутатська діяльність | Просмотров: 244 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]