П'ятниця

19.04.2019

18:04

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Уйгур навчає китайській мові
Уже сім іноземних мов опановують студенти в Острозькій академії. Одна з них – китайська. Вже майже 2 роки допомагає її опановувати гість із Китаю з некитайським прізвищем Фіда Умар. Він не є етнічним китайцем, але державну мову своєї країни знає досконало і не тільки її. Острог йому дуже сподобався, хоч на його батьківщині села більші, ніж наше місто.Вдома був ректором

Зразу помітно, що ім’я мого співрозмовника не характерне для Китаю. Виявляється, він уйгур за національністю і мусульманин за віросповіданням. Народ цієї національності має свою мову – схожу із турецькою, але у школі, університеті Фіда Умар інтенсивно вивчав китайську. Російську почав вивчати у початкових класах школи. А народився він у місті Чуча північного Китаю, яке розташоване за 8 км від кордону із Казахстаном. До приїзду в Острог жив із сім’єю у великому китайському місті Урумчі Синьцзян-Уйгурського автономного району.

Фіда Умар виріс у багатодітній родині, де було 6 дітей – тоді ще не було обмеження кількості дітей у Китаї. Після школи 3 роки працював у селі, згодом – на хімічному заводі, навчався на літературному факультеті університету. Отримавши вищу освіту, викладав у своєму вузі. У 1993-1998 роках вчив стару турецьку мову у Ташкентському університеті. Має двох дочок-близнючок – одна навчається в Пекінському університеті, друга – в Шанхайському. Дружина – викладач університету. Батько вже помер, а за життя був деканом агрономічного університету, мама також викладала. Тобто можна сказати, що він з династії вчителів.

Перед приїздом в Острог, після того як термін перебування на посаді ректора закінчився, Фіда Умар здав у Пекіні екзамени і став волонтером міністерства освіти. Його направили в Україну і за розподілом потрапив у Острог.В Острозі познайомився з китайцем

До нашого міста професор Фіда Умар прибув 8 березня 2011 року. Він каже, що місто йому сподобалось – маленьке, зелене, з чистим повітрям, небагатолюдне і тихе, майже повністю одноповерхове. Разом з тим, тут живуть чудові люди та є гарний університет.

Готує сам, харчується він в основному хлібом, сметаною, молоком і яйцями, хоча купує й інші продукти. Його здивувало, що в Україні на ринку масово торгують свининою, тоді як баранини не знайти.

Навчаючи, гість з Китаю вивчає нашу країну. Він каже, що наша система вищої освіти схожа до китайської. Але є і відмінності. Наприклад, обід в китайських студентів півтори-дві години. У цей час уроків немає, всі відпочивають. А тут пари проводять і в обід. Крім того, урок у них триває 50 хвилин, а у нас більше години. В Україні є групи, де всього 7-10 студентів, у Китаї група налічує не менше 25 студентів. Фіда Умар вважає, що українським студентам вчитися легше, ніж їх китайським колегам. Ті більш дисципліновані, у них немає вихідних, як у нас – в суботу і неділю. І вузи там величезні по міркам нашої академії – близько 16 тисяч.

Нещодавно в Острог приїхала дружина професора – вона вже на пенсії. У нашому місті він познайомився із острожанином Сун-Юн-Сіном – китайцем за національністю, якого доля закинула в наше місто. Він багато з ним спілкувався, щоправда, російською, бо чоловік за багато років життя у нашому місті рідну мову забув. Збирає матеріали про ветерана Великої Вітчизняної війни і хоче про нього написати статтю для преси у своїй країні.І п’ять тисяч ієрогліфів

Курс китайської мови в Острозькій академії є факультативним. Минулого навчального року було 2 групи – початківці і ті, що почали займатись раніше. Щороку набирається близько 25 осіб бажаючих опанувати китайську мову. Викладач забезпечив своїх учнів підручниками, які привіз із Китаю. Поряд зі студентами вчать мову далекої східної країни і викладачі. Професор каже, що китайська мова для українців важка, особливо граматика – ієрогліфи. Хоча китайську можна вивчати у латинській транскрипції. Разом з тим Фіда Умар вважає, що часу на вивчення такої важкої мови замало – дві пари в тиждень. Та цього достатньо, щоб розуміти китайську, вміти написати кілька речень.

Студенти задоволені новим викладачем з Китаю.

– На його заняттях цікаво, – говорить студентка п’ятого курсу економічного факультету Олена Чаклош. – На першому він учив нас вимовляти звуки і правильно ставити наголоси, тому що в китайській мові одне й те ж слово може мати чотири види наголосів і, відповідно, чотири різних значення. У ній немає родів і часів, проте все одно це дуже складна мова. Для того, щоб оволодіти нею, потрібно знати не менше п’яти тисяч ієрогліфів. На другому занятті ми вже пробували їх писати. Це не важко, проте потрібно пам’ятати, що в Китаї пишуть зліва направо і зверху вниз (в стовпчик).

Іван ГЛУШМАН
Просмотров: 473 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]