Вівторок

23.04.2019

05:38

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Універсальний солдат стоматології

Цих лікарів діти і часто дорослі бояться чи не найбільше. А втім, навіть не лікарів, а їх знарядь праці – бормашинок, різних голочок та гачечків. Єдине, напевне, що допомагає налаштувати хворого на спокій – щира усмішка, як у Анатолія Платонова та його помічниці – медсестри Надії Тишко.  

Герой розповіді – не корінний острожанин. Родом він зі Львівщини. До Острога потрапив після закінчення Львівського медінституту 28 років тому. На Острожчині пустив коріння. Думав повернутись додому, але зустрів тут свою суджену. Рішення прийнялось якось саме собою – залишатись. Дружина у Анатолія Івановича, Ольга Яківна, – межирічанка і, як і чоловік, лікар, тільки навчалась у Тернополі та має іншу спеціалізацію – лікує людські серця – кар­діолог.

Чого обрав таку роботу – не знає. Напевне, це вона обрала його. Адже до того, як стати стоматологом, чоловік перепробував інші спеціальності. Спочатку, до армії, він працював фельд­шером у селі на Львівщині. Одразу прис­тупив до роботи один. Перебирати досвід було ні у кого, у великому селі Тростянець Анатолія Івановича призначили завідуючим фельдшерсько-акушерським пунктом. Поряд був піщаний кар’єр, тому найчастіше доводилось мати діло з травмами. Далі була служба в армії. Там вже доводилось бути «універсальним солдатом»: військова частина була маленька, крім медика «приміряв» на себе, напевно, всі можливі ролі, бо катастрофічно не вистачало людей. Після звільнення – в санепідемстанцію. І знову нова роль: помічник санлікаря з гігієни праці з отрутохімікатами.

– Напевне, цікаво, – питаю.

– Не дуже, – з усмішкою відповідає Анатолій Іванович. – Колгоспи, посівна, болото. Робота як робота, але побігати довелось.

Коли обирав професію, думав вступати на лікувальний факультет, та не вдалось. Педіатрія ніколи не приваб­лювала чоловіка. Рішення – стоматолог – прийшло непомітно, як і непомітно пролетіли 28 років праці за фахом. 11 років все ж довелось пропрацювати з дітьми – у вільний від роботи час лікував їх у таборі відпочинку «Корчагінець». Крім основної діяльності, чоловік працює ще й у військкоматі.

Та праця лікаря не обмежується часом з 8 години до 17. Герой моєї розповіді, як і більшість медиків, часто чергує, тобто є ургентним. Іноді виникає пот­реба терміново, буває серед ночі, поспішати, щоб надати допомогу хворому. Лікує Анатолій Іванович і переломи щелепи, якщо вони не дуже складні та без зміщення. Доводилось лікареві якось вночі юному пацієнтові зашивати щоку, яку необережно порізав, коли грався з братом. Анатолій Іванович зазначає, що поменшало переломів зубів унаслідок бійок. А раніше, жартує, добре весілля без вибитих зубів не обходилось.

Цікавлюсь питанням, яке давно хвилювало – що є основною причиною «поганих» зубів? І, як виявляється, відповідей більше 300 – як і причин виникнення карієсу. Але жодна з них більш ніж на 50% не діє, тобто фактично це може бути будь-що, залежно від людини. Лікар каже, що причиною захворювання може бути навіть зміна води. Проте, найбільш важливе – хороше, правильне харчування та генетика. Якщо в батьків добрі зуби – такі ж, ймовірно, будуть і в дітей. Дуже важливою є також профілактика зах­ворювань зубів. Якщо хоча б два рази в рік заходити до стоматолога «в гості» на огляд, це дасть змогу не допустити виникнення якогось серйозного захворювання, залікувавши його на початкових стадіях. «Замкова гора» отримала й пораду, як зробити так, щоб дитина не боялась стоматолога. Потрібно приводити її не лише на лікування, а й на профілактичний огляд. Зазвичай малюки починають боятись після того, як хтось зробив їм боляче. Якщо звертатися вчасно, то боляче не буде. І привчати потрібно до цього з самого дитинства, щоб ваше маля сприймало це як звичайну річ.

Публікуємо також поради для збереження здоров’я зубів від лікаря. Вони універсальні і підходять практично всім. Що ж до більш специфічних питань – звертайтесь до лікаря. Головне: не забувайте про профілактику!

– Не використовуйте зуби для розколювання горіхів, відкривання пляшок, перекусування ниток і т.д. При цьому відбувається травмування зубів і виникнення тріщин, нерівностей і порожнин, що збільшують ризик розвитку карієсу.

– Утримуйтесь від куріння. Речовини, які містяться в тютюновому диму, не тільки погіршують колір зубів, але й викликають звуження судин і, як наслідок, порушення кровообігу в ротовій порожнині. Крім того, тютюновий дим пригнічує місцевий імунітет, що сприяє розвитку шкідливих та гнійних бактерій, а також інфекційних і запальних процесів в порожнинні рота

– Пам’ятайте, що зубні пасти можуть забезпечити зуби кальцієм та фтором не більше, чим на 30%. Все інше ви повинні отримувати з їжі (молочні продукти, сир, зелений чай, бобові, зелень).

– Якщо у вас заболів зуб і ви не маєте змоги одразу звернутись до стоматолога, в жодному разі не грійте його ззовні, його слід гріти зсередини, зок­рема дуже ефективним буде гаряче полоскання не менш ніж 5-10 разів на день. Полоскання можна робити будь-якими травами на зразок ромашки, шавлії або кори дуба.

Людмила ПАНАСЮК

№7 від 8 лютого 2014 р. Категория: Люди і час | Просмотров: 263 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]