Четвер

25.04.2019

00:50

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

В епіцентрі – битва у Гурбах
Нещодавно у рівненському видавництві «Овід» вийшла дев'ята книга Миколи Руцького – документальна повість-хроніка «Котел. З Гурбів до Славути. 1944 рік». До речі, автор – колишній науковий працівник Державного історико-культурного заповідника Острога.


Книга розповідає про другу окупацію Західної України московськими більшовиками. Події розгортаються на південній Рівненщині. Автор переносить читача у зиму-весну 1944 року. Перші сутички відділів УПА з'єднань «Донбас» і «Холодний яр» з червоними партизанами і військами НКВС. Мобілізація національно свідомих українців до лав УПА й підступна роль енкаведистських агентів у знищенні українських патріотів, зокрема на Здолбунівщині у Верхівському лісі.

Епіцентром книги є одна з найбільших баталій в історії УПА – Гурбівська битва, що відбулася 23-25 квітня 1944 року на території лісових масивів Здолбунівського району. Незважаючи на багаточисельну перевагу військ НКВС (35 тисяч), озброєних артилерією, танками й літаками, з'єднання УПА-Північ «Донбас» під командуванням Петра Олійника-«Енея», у якому воював і батько автора, та УПА-Південь «Холодний яр» Миколи Свистуна-«Ясена» (орієнтовно 3-5 тисяч) прорвали підготовлений для них енкаведистами котел і пройшли сотні кілометрів, рейдуючи двома похідними групами на Полісся та Хмельниччину.

 Описи запеклих боїв у Березнівському районі на Рівненщині та Славутському районі (під селом Стригани) на Хмельниччині, злочини радянських партизанів під командою Антона Одухи, зокрема спалення частини села Нова Мощаниця і вбивство 48 його жителів, з них – 8 дітей, десятки імен повстанських командирів та стрільців, численні світлини того періоду й сучасної доби відтворюють героїчну й, разом з тим, трагічну історію українського національно-визвольного руху 40-х років 20-го століття.

Виручені кошти з реалізації книги підуть на розбудову Гурбівського Свято-Воскресенського чоловічого монастиря на повстанських могилах, намісником якого є нетішинець Володимир Карпінський – ієромонах Нифонт.

Олександр ШУСТЕРУК, член Національної спілки журналістів України

Просмотров: 278 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]