Вівторок

23.04.2019

09:00

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

В його картинах оживає історія
Острожчина багата художниками. Як і колись, так і тепер, пишуть краєвиди рідної природи, красу величних архітектурних споруд минулого і сучасності, портрети наших сучасників і відомих діячів минулого чимало митців відомих вже широкому загалу і не дуже. Справжнім відкриттям для шанувальників живопису став художник Петро Чумак.

Народився він і сьогодні мешкає у селі Плоска. Його батьки були простими колгоспниками і в родині ніхто мистецтвом не захоплювався. У школі Петро не був у числі відмінників і навіть з малювання мав оцінку «4», хоча малювати любив. Ким хотів стати – були різні думки, але художником і не мріяв.

А цьому сприяла доля. Після закінчення школи у 1976 році місцеве сільськогосподарське підприємство відрядило хлопця вчитися на художні курси у Рівне і платило всі 10 місяців спеціальну стипендію. До нього у їхньому колгоспі за сумісництвом працював художник із Верхова. Звісно, це було вкрай незручно для всіх. Тож порадившись, відправили здобувати фах художника саме випускника школи Петра Чумака. Закінчивши навчання, він повернувся у рідне село і тривалий час працював художником-оформлювачем. Роботи у той час вистачало – наочна агітація типу «Слава КПРС», «Народ і партія єдині», транспаранти на демонстрації, оформлення різноманітних куточків, оновлення табличок на дверях кабінетів, у виробничих приміщеннях і т.п. були вкрай необхідні для комуністичної ідеології. Звісно, при потребі залучали художника й до інших робіт – спробуй но відмовся. У той час мав велику практику, як годиться, спілкувався з колегами з інших колгоспів, відомими острозькими майстрами – В. Романюком, К. Гейкіним, В. Смоляром, Т. Лінник. Поступово і сам ставав майстром. Почав більше писати натюрморти, пейзажі, менше – портрети сучасників, сюжетні картини. Часто приходив і до редакції районної газети «Зоря комунізму», яка залюбки публікувала його роботи. Спочатку малював олівцем, пізніше став писати олією, аквареллю. У 1983 році закінчив трьохрічні курси заочного народного університету мистецтв у Москві. І хоч колгоспу вже давно у їхньому селі немає, роботи для художника вистачає. Він разом з колегами розписує храми, а для душі продовжує писати картини, у яких увіковічнює красу Острозького краю.

– До роботи над полотнами приступаю тільки тоді, коли є натхнення, – каже Петро Костянтинович. – Мольберт для мене, це перш за все, відпочинок від буденних справ. Острог, села району, живу природу малюю лише з натури. На це витрачаю у день півтори-дві з половиною години. Наситившись роботою, повертаюсь додому і наступними днями завершую її. Інколи роблю копії своїх картин, дарую їх друзям, продаю шанувальникам мистецтва. Копії творів інших художників принципово не роблю, бо вважаю, що це можна робити лише з натури, а не з репродукції. У молодості я пробував цим займатися і коли побачив оригінал у Третьяковці – то займатись копіюванням відпало бажання.

Під час відзначення Дня Острога цього року у краєзнавчому музеї була відкрита персональна виставка робіт плосківського художника. На суд шанувальників живопису було виставлено близько 70 робіт. Для експонування вибирали картини, де зображені пам’ятки архітектури Острога і району. До того картини Петра Чумака вже виставляв наш музей у 1996 році, разом із роботами інших місцевих митців.

– Кожний художник бачить світ по різному, – говорить зав. художнім відділом Державного історико-культурного заповідника м. Острога Людмила Козловська. – Навіть одна сторона Богоявленського собору виходить з-під пензля кожного митця різною. У Петра Чумака є свій почерк і манера, яку легко можна впізнати серед інших робіт. А ще у його картинах живуть такі приміщення нашого міста, яких уже немає сьогодні. З часом цінність його робіт виросте ще більше.

Розповідаючи про плани на майбутнє, Петро Костянтинович задумів має багато, однак про них воліє мовчати. А коли роботи будуть готові, то запросить на виставку. Можливо з часом ми відкриємо й інші грані цього самодіяльного, але без сумніву талановитого митця.

Іван ГЛУШМАН
Просмотров: 346 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]