Середа

24.04.2019

14:50

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

В Острозі перевіряли радіаційний фон
Відділ роботи із громадськістю та ЗМІ Хмельницької АЕС регулярно організовує виїзд спеціалістів цеху радіаційної безпеки ХАЕС (ЦРБ) у райони, прилеглі до підприємства, де здійснюються заміри радіаційного фону у різних місцях. Не став винятком і цей рік. У вівторок, 10 липня, до нашого міста знову завітала група спеціалістів у супроводі журналістів із Нетішина, до яких приєдналися представники острозьких ЗМІ.

Розпочинаючи коротку імпровізовану прес-конференцію (фото 1) начальник відділу роботи із громадськістю та ЗМІ ХАЕС Тетяна Лиситчук представила спеціалістів цеху радіаційної безпеки, а також розповіла, що цьогорічні вимірювання потужності експозиційної дози гамма-випромінювання є не тільки плановими, але й викликані тим, що у деяких соціальних мережах Інтернету, нечесними людьми, які переслідують певні свої цілі, поширювалася завідомо неправдива інформація про вибух на АЕС у Нетішині. Для правдоподібності демонструвався відеоролик, скоріше за все монтаж, де зображені приміщення, схожі на ХАЕС, і справді відбувся якийсь вибух. Працівники ХАЕС проаналізували його і встановили, що такого пейзажу у нашій місцевості немає. Заяви на офіційному сайті, коментарі спеціалістів, мешканців міста не завжди сприймалися належним чином. Тож виміри радіації, спільні із місцевими СЕС, мають запевнити людей у безпечній роботі станції. Для цього 26 червня для журналістів нашого регіону було організовано прес-тур Хмельницькою областю, де у великих містах, близьких до ХАЕС: Славута, Шепетівка, Ізяслав спеціалісти санітарно-епідеміологічних станцій разом із представниками цеху радіаційної безпеки ХАЕС здійснили виміри потужності експозиційної дози гамма-випромінювання. Вони показали, що гама-фон там коливався від 10 до 15 мкР/г, що, як відомо, не перевищує природних фонових значень.

Тетяна Степанівна зазначила, що друга частина прес-туру, але вже Рівненською областю, розпочалася із відвідання нашого міста. При в’їзді, на березі річки Вілія, відбувся перший вимір радіаційного фону. Як і очікувалося, він не перевищував природних значень. Потім до розмови приєднався головний санітарний лікар Острозького району Володимир Півень. Він сказав, що після аварії на Чорнобильській АЕС у нашому місті, як і в інших районах області, була створена радіологічна група Острозької СЕС. Тепер вона забезпечена відповідними приладами, які відповідають сучасним вимогам і регулярно здійснює заміри радіаційного фону у Острозі і районі за графіком, а інколи і позапланово. Кожен з них документується і служить для аналізу ситуації. Багаторічний моніторинг стану середовища свідчить, що жодного разу не було зафіксовано перевищень гамма-фону місцевості. Це, в першу чергу, свідчить про надійну роботу сусідньої ХАЕС, розвіює всі нісенітниці про вибухи, викиди радіації і тому подібне.

На моє запитання чи зафіксувала радіологічна група нашої СЕС збільшення кількості радіоактивного йоду в повітрі після вибуху на японській станції Фукусіма-1 Володимир Костянтинович відповів, що їхньою групою збільшення кількості цього хімічного елементу у повітрі не було виявлено. Відповідь головного санітарного лікаря доповнив заступник начальника цеху радіаційної безпеки ХАЕС Олександр Ізюмов, який сказав, що до нас дійшла в кілька тисяч разів менша кількість мінімально допустимої концентрації цього хімічного елемента у повітрі. Вона була виявлена завдяки надчутливим приладам системи АСКРО (автотоматизованої системи контролю радіаційної обстановки) Хмельницької АЕС. Як правило, таку малу кількість цього хімічного елементу прилади СЕС виявити не можуть.

Дозиметрист лабораторії зовнішнього радіаційного контролю ЦРБ Віталій Обух (фото 2) розповів, що вимірювання радіаційного фону вони здійснювали у Острозі приладом МКС-07 «Пошук». Мене цікавило, а чому б в нашому місті не встановити табло, яке б, головним чином, давало інформацію про радіаційний фон. Спеціалісти Хмельницької АЕС запевнили, що це коштує досить дорого, 100 тисяч, а дорожчий – 180. Купляти його має міська влада. Вони можуть допомогти лише налаштувати прилади. Звісно, тепер цю розкіш місто дозволити собі не може, тим більше, що вся інформація по Острогу і 30-кілометровій зоні ХАЕС, у режимі реального часу, відображається на сайті ХАЕС.

У присутності журналістів було здійснено кілька замірів радіаційного фону у різних місцях, зокрема біля Острозької ЦРЛ, на центральному майдані міста, в парку імені 40-річчя Перемоги (фото 3), недалеко від автостанції при виїзді з міста. Додавши отримані результати і поділивши їх на кількість разів отримали цифру 12 мкР/г – тобто радіаційний фон у Острозі в межах норми.

Продовжив роботу прес-тур у Здолбунові та Гощі, де також здійснювалися заміри радіаційного фону. І там також не було виявлено жодних відхилень радіації від природного фону.

Іван ГЛУШМАН


Просмотров: 1043 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]