Понеділок

22.04.2019

03:31

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

В Острозі він вперше переступив поріг музею

Тридцятого серпня 1986 р. помер Павло Жолтовський – видатний український вчений-мистецтвознавець, фундаментальні праці якого з історії українського народного образотворчого і прикладного мистецтва ХІV – ХVІІІ століть, як зазначають сучасні автори, стали хрестоматійними ще за його життя і не втратили свого наукового значення в наші дні.

Майбутній вчений народився 25 листопада (8 грудня) 1904 р. у родині православного священика волинського села Мислятин на Ізяславщині. Навчався в церковнопарафіяльній школі рідного села, а середню освіту здобував у гімназії Острога, де, як він пізніше загадував, вперше відвідав музей і побачив мистецькі пам’ятки давнини, зібрані Братством імені князів Острозьких і головним зберігачем музею о. Михайлом Тучемським. Відтоді мистецтвознавство і музейна справа стали його головним покликанням і справою всього життя, починаючи з середини 1920-х рр. Тоді він розпочав працю у Житомирському краєзнавчому музеї. А пізніше – вже науковим співробітником художнього музею у Харкові – «ступанієм та п’ятдієм обміряв Україну», як він сам згадував. Його наукову роботу на 13 років (1933 – 1946 рр.) перервали політичні репресії за «контрреволюційну і націоналістичну діяльність» – три роки таборів і десять років заслання. Проте і роки заслання пройшли в безперервних експедиціях – тільки в складі геологічних партій з дослідження нафтородовищ Приуралля і Татарстану.

Лише по війні Павло Миколайович зміг повернутися в Україну, останні 40 років його життя пройшли у Львові, де він працював в музейних і академічних установах. Захистив докторську дисертацію з мистецтвознавства, 1971 року в складі авторського колективу отримав Шевченківську премію за 6-томну «Історію українського мистецтва». За своє життя мистецтвознавець організував понад двісті наукових експедицій і відряджень. Зібрана під його керівництвом збірка сакрального мистецтва Волині лягла в основу знаменитого Музею волинської ікони у Луцьку. В Острозькому заповіднику і зараз працюють наукові працівники, яким пощастило взяти участь в експедиціях Павла Жолтовського – це була безцінна школа. Помер видатний вчений під час наукового відрядження в Москву, похований у Львові. Його пам’яті присвячуються щорічні наукові конференції з волинського іконопису у Луцьку, а ім’я П. Жолтовського носить одна із вулиць Острога – міста, де він вперше переступив поріг музею.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО, заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог

№ 35 від 29 серпня 2015 р. Категория: Наш історичний календар | Просмотров: 242 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]