П'ятниця

19.04.2019

09:24

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

В пам’ять про подвиг декабристів

Серед багатьох топонімів (назв вулиць, провулків, площ, скверів та ін.) нашого міста є площа Декабристів (хоча заради справедливості це – швидше сквер, ніж площа, бо густо заросла деревами). Вона знаходиться на Красній гірці, звідки відкривається чудовий краєвид на Замкову гору, Нетішин. Навколо площі Декабристів знаходяться відомі об’єкти в Острозі – два найбільші загальноосвітні навчальні заклади міста ЗОШ І – ІІІ ст. № 1 та НВК «Школа І – ІІІ ст. – гімназія», редакція рекламної газети «Давай», неподалік – Музей книги та друкарства в Острозі Державного історико-культурного заповідника м. Острога, рятувальна служба та ін. 

Нині вже трохи забули про декабристів. Цікаво, що українців за походженням серед проводу революціонерів було багато. Вони йшли першими проти ненависного багатьом царату, і постріли П. Г. Каховського 14 грудня 1825 року в Петербурзі на Сенатській площі відізвалися луною і в нашому старовинному Острозі. Саме на Красній гірці, в районі теперішньої площі, піддали публічній екзекуції солдатів та офіцерів Чернігівського полку – головного осередку Південного товариства декабристів.

З літератури відомо, що під суцільний крик та свист шпіцрутенів відбувалося моральне і фізичне катування солдатів. Їх пропустили крізь стрій, а офіцерів позбавляли титулів, звань, чинів, зриваючи погони, еполети, аксельбанти. В декабристів також публічно відбирали нагороди, зброю, а над головами переломлювали шпаги. Потім офіцерам зачитували вирок і відправляли на каторжні роботи в Сибір. Скільки їх туди було відправлено, нам, на жаль, невідомо. Є лише відомості, що до того в Острозі була таємна група, з понад 20 осіб, яка мала тісні зв’язки з декабристами. Після поразки повстання всі учасники групи були засуджені.

Декабрист Кіндратій Рилєєв у своїй поемі «Наливайко» віршував (російською):

…Известно мне: погибель ждет

Того, кто первым восстает

На угнетателей народа.

Но где, скажи, когда была

Без жертв искуплена

Свобода?

Командир батальйону Чернігівського полку Сергій Муравйов-Апостол, онук гетьмана Апостола, писав:

Земным путем пройду до срока

мечтательно и одиноко

неузнанный средь света дня.

Но там, где небо тьмой одето,

В конце пути, по вспышке света

Вы опознаете меня.

Його вішали двічі. Першого разу мотузка обірвалася, цар Микола І, який був присутній на страті, наказав удруге накинути зашморг.

Великий російський поет О. С. Пушкін говорив, що якби на момент повстання він опинився в Петербурзі, то обов’язково вийшов би на Сенатську площу. Всім відомі його вірші, звернені до в’язнів-декабристів, відправлених на каторгу у далекий Сибір:

Не пропадет Ваш скорбный труд

И дум высокое стремленье.

Починаючи писати цю статтю, я запитав у старенької вчительки історії, яка викладала свій предмет в школі більше сорока років:

– Скажіть, будь ласка, а як Ви ставитеся до декабристів?

– Добре, – відповіла вона, – я завжди добре ставлюся до людей, які хочуть іншим добра.

Тут немає чого додати…

Євген ЛИСЕНКО

№ 35 від 29 серпня 2015 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 201 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]