Субота

20.04.2019

07:16

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Ваше ставлення до змін у мовному законодавстві України
Наталія ХАРИТОНЕНКО, вчитель української мови Острозької ЗОШ І-ІІІ ст. №1:
– Я категорично проти змін у мовному законодавстві. Українська мова хоч і вважається державною, але вона далеко не панівна у нашій країні, як би це мало бути. У містах на сході і півдні, а місцями і в центрі України її витіснила російська. Закон, який нещодавно прийняла Верховна Рада, ще більше погіршить цю ситуацію. У кожній нормальній державі парламент приймає закони для захисту державної мови, лише у нас робиться навпаки. Дуже шкода, що процес українізації, хоч і повільний, який тривав до цього часу, зупиниться. Припускаю, що у російськомовних регіонах України скоротять кількість годин української мови, натомість збільшать російської і випускники навчальних закладів взагалі не володітимуть українською мовою.

Євген ЯРМОЛЮК, мешканець Острога:
– Від того, що роблять нині яничари з Україною, Тарас Шевченко, геть­ма­ни і прості козаки та повстанці, які не шкодували свого життя і крові для здобуття нашою державою незалежності, «в гробу перевертаються». Такої стидоби ще світ не бачив – парламент, який би мав захищати державну мову, приймати закони для її розвитку і розквіту, як це робиться у цивілізованих країнах – навпаки, поклав початок тотальному її знищенню на сході і півдні, а незабаром і в центральній частині України. Цей ганебний закон своїм зухвальством перевершив сумнозвісний валуєвський циркуляр і емський указ царя. Майже 400 років українську мову ціленаправлено знищували чужинці і загарбники (відомо більше 50 документів), а тепер це роблять місцеворощені яничари. Ганьба таким депутатам, спікеру і тим, хто їх обирав і знову збирається обирати!
Інна ГВІЗДА, депутат Острозької районної ради шостого скликання, голова – п’ятого:

– Мовний закон у Верховній Раді прийняли з грубими порушеннями регламенту, депутатської етики, законів держави. Всі бачили, як брутально це відбувалося. Інакше назвати ніж рейдерством ту подію не можу. По суті це знищило парламентаризм в Україні. Влада показала, що нічого святого у неї немає і вона «писатиме» закони, які захоче. Це дуже сумно. Кілька років тому я у складі української делегації, єдина із Рівненщини, була у Швеції для вивчення їх досвіду місцевого самоврядування. Нас супроводжувала людина, яка вільно могла спілкуватись на кількох мовах, у тому числі і українській. Привітавшись з нами на кількох мовах, людина показала свої знання. Разом з тим, будучи патріотом своєї країни, поважаючи її мову, законопослушним громадянином (там спілкування на міжнародному рівні іншими мовами заборонено) у подальшому під час офіційних заходів спілкувалася з нами лише на своїй державній мові, через перекладача. А ми зверталися до неї на українській і послуг перекладача не було потрібно. На жаль, нашим депутатам, урядовцям далеко до такого рівня свідомості і освіченості.
Роман КРИЛОВЕЦЬ, заступник голови міськрайонної організації ВО «Просвіта» імені Тараса Шевченка:

– Мовний закон, який прийняла Верховна Рада із порушеннями свого регламенту, став початком знищення України, перетворення її у провінцію Росії. Численні факти зі світової історії свідчать, що спочатку нації, народи втрачали свою рідну мову. Затим дуже швидко зникала культура, яка без неї не може існувати відірвано. На довершення переписували історію, насаджували іншу віру і процес завершено – народ асимілювався з іншим і забував своє багатовікове коріння. Всю цю руїну ми бачимо сьогодні в Україні – знищується мова, плюндрується культура, переписується історія, церква іншої держави, недружелюбно налаштованої до нас, займає панівне становище в незалежній Україні. Я вважаю, що зробивши все, аби «протягнути» такий ганебний документ через парламент, влада таким чином свідомо внесла розкол у державі, намагається прикрити цим свій провал в економіці. Гірко що українці байдужі до цього, через зневіру у політиках і своїх силах.

Галина БЕЗДУШНА, мешканка м. Ялти, мати студента НаУ«ОА»:
– У нашому місті українська мова – наче мачухи донька. Державною мовою в побуті у 80-тисячному місті розмовляє дуже мало людей. Переважна більшість російськомовних, в тому числі і частина кримських татар дуже негативно сприймають українську. Тому навіть ті, хто добре її знає, з часом переходять на російську. Єдина кримська україномовна газета «Світлиця» на межі закриття. Маємо лише одну невелику українську школу, яка знаходиться у колишньому дитсадку. Вже 12 років ми  боремося за будівництво нової школи і церкви, але жодних зрушень немає. Влада вперто не хоче розвитку українських закладів тому свідомо гальмує всі наші потуги. Думаю, що мовний закон, прийнятий необачно парламентом, погіршить і без того складну ситуацію з українською мовою у нас, її повністю витіснить російська.

Впродовж майже 3 тижнів на нашому сайті тривало опитування відвідувачів. Із запропонованих 7 варіантів відповідей, 17 наших респондентів із 38 розцінили мовний закон, як зраду національних інтересів, що становить 44 відсотки від загальної кількості. 8 голосів (21 відсоток) віддано за пункт «Я проти змін, українська мова має бути державною, а іншими мовами можна користуватись лише у побуті». Далі за кількістю розмістилися такі відповіді: «Жодних змін не потрібно, це лише політичні маніпуляції влади» – 7 (18%), власна думка – 3 (7%), (в основному респонденти писали, що мова стала інструментом виборчої технології нинішньої центральної влади напередодні виборів), «Українська мова має бути державною, але законодавчо мають бути затверджені й інші регіональні мови» – 2 (5%), «Я за зміни і введення другої державної мови – російської, а також регіональних мов» – 1 (2%). Байдужих до запитання не було жодного. До сказаного ще додам, що своє негативне ставлення до мовного закону висловила Острозька міська і Рівненська обласна ради, багато представницьких органів різних рівнів західної і центральної України, ЗМІ оприлюднювало численні протести громадян, представників патріотичних сил. Та, на жаль, спікер парламенту не дослухався до цього. У понеділок, 30 липня, в Інтернеті з’явилась інформація, що руйнівний для України закон В. Литвин підписав. Немає жодного сумніву, що його завізує і «гарант», з ініціативи і підтримки якого він був прийнятий. Думаю, лише новий парламент, якщо туди оберуть проукраїнських депутатів, зможе змінити ситуацію і зупинить знищення молодої держави.


Цікавився думками острожан і гостей міста Іван ГЛУШМАН
Просмотров: 1023 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 1.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]