Вівторок

23.04.2019

04:55

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Василь Веляник: «Острозька ЦРЛ – це сплав молодості, досвіду, професіоналізму, вміння і завзяття»

Професія лікаря вважається однією з найважливіших та найблагородніших. Свого часу Антон Чехов назвав її подвигом, а радянські чиновники неодноразово повторювали, що «хорошого лікаря народ прогодує». Отож, про те, яким має бути хороший лікар, а також про сьогодення острозької медицини, її труднощі та успіхи, ми говорили з головним лікарем Острозької центральної районної лікарні Василем ВЕЛЯНИКОМ.

– Василю Васильовичу, уже пройшло чимало часу з моменту реформування медичної галузі на Острожчині. Чи можете Ви підбити підсумки реорганізації, назвавши позитивні та негативні сторони реформ?

– Ми йдемо по шляху реформування. Воно покликане покращити якість надання медичної допомоги, розмежувавши первинну, вторинну і високоспеціалізовану види меддопомоги. Не секрет, що за статистикою 85% хворих починають і закінчують лікування у сімейного лікаря. Тому з 1 липня 2013 року в нашому районі функціонує Центр первинної медичної допомоги. Крім того, реформа також покликана суттєво підвищити матеріальне заохочення лікаря. В кінцевому результаті реорганізація дійсно повинна вивести нашу медицину на новий рівень. Подібні реформування пройшли в Німеччині, Польщі. Ми повинні розуміти, що шлях реформ – тернистий, і відразу побачити всі ті позитивні сторони неможливо, потрібен час, потрібні прийняті відповідні нормативні акти з боку держави. Ми зараз на шляху реформування, а тому говорити про якісь результати ще рано, процес триває.

– Як оцінюєте успіхи діяльності своїх колег та Острозької ЦРЛ загалом?

– Після реорганізації в лікарні залишилось працювати 407 працівників, до цього – в медичному просторі Острозької ЦРЛ працювало 623 особи. В нашій лікарні трудяться справжні професіонали своєї галузі, багато приходить після закінчення вузу нових молодих лікарів. Взагалі, Острозька ЦРЛ – це сплав молодості і досвіду, професіоналізму, вміння і завзяття.

– Як справи у лікарні з діагностичним обладнанням?

– На рівні вторинної допомоги у нас є практично все, що необхідне. Хоча медицина така наука, яка бурхливо розвивається, і наприклад, сьогодні, нам потрібні пристрої для ультразвукового дослідження серця, для сканування судин, аби не відправляти наших хворих в обласні медичні установи. Якби все було на місці, то не було б ризику для хворого, а також затримки у часі. Також нам необхідне обладнання для акушерсько-гінекологічного відділення, зокрема, дихальні апарати преміум-класу, які досить дороговартісні, і за кошти лікарні, на жаль, ми не можемо їх придбати. А так, фактично, усе найнеобхідніше у нас є.

– З якими проблемами сьогодні найчастіше звертаються острожани до лікарів?

– Статистика закономірна і щорічна. Як тільки на вулиці спека – поступають хворі з серцево-судинними захворюваннями, порушеннями кровообігу тощо. Закінчуються свята – збільшується кількість пацієнтів з коліциститами, отруєннями, хворобами кишково-шлункового тракту тощо. Починається зараз сезон купання – збільшуються травми серед нурців. Під час ожеледиці – поступають з переломами. Тобто загалом ці речі закономірні і залежать від пори. Ну і упродовж всього року, не залежно від сезону, поступають люди з алкогольними отруєннями. Найсумніше те, що вік алкогольних отруєнь все молодшає і молодшає: буває, поступають навіть діти 15 – 17 років.

– Василю Васильовичу, а наскільки вдається робити безкоштовну медицину справді безкоштовною?

– Це досить наболіле і гостре питання, яке викликає безліч дискусій. Але ми сьогодні повинні чітко розуміти, що держава не може в повному обсязі фінансувати надання медичної допомоги. І таким чином, 49-та стаття Конституції, де задекларовано надання безкоштовної меддопомоги, не виконується, бо не виконуються зобов’язання державою. Вона не надає відповідних фінансів для безоплатного лікування. У нас в лікарні повністю безкоштовна – ургентна медична допомога. Крім того, є вразливі і малозахищені верстви населення – інваліди війни, діти та учасники війни, воїни АТО та інші. В межах наших можливостей ми намагаємося забезпечити їх безкоштовним лікуванням.

– Чимало дискусій виникло навколо проходження медкомісії мобілізованими. Як думаєте, чому?

– Я не можу сказати, що чимало дискусій виникає зі сторони медицини. Ми, як і раніше, обстежуємо наших пацієнтів. Для проходження медогляду мобілізованих створена військово-лікарська комісія, і лікарі мусять діяти в правовому полі, відповідно до нормативно-розпорядного документа. Після медогляду, ми скеровуємо на обстеження та лікування в лікувальний заклад вищого рівня, в цьому випадку – обласну лікарню. А дискусії виникають переважно з боку тих, хто проходить цю комісію. Однак, зазначу, що з нашої установи двоє медиків також пішли працювати на полігон та в зону АТО. Це – акушер-гінеколог Анатолій Захарчук та медична сестра Інна Вознюк.

– Чи була у Вашій лікарській практиці така ситуація, яка запам’яталась Вам донині?

– Пригадую кумедний випадок, який стався на початку моєї лікарської діяльності в Березнівщині. Було це в зимову пору, другий чи третій рік моєї роботи. Пам’ятаю, що був величезний сніг. Висота сніжного покрову сягала півтора метра. Ми з колегою їхали на виклик до дитини, якій було кілька місяців. Частину дороги проїхали автомобілем, а далі, коли авто не змогло рухатись, разом з фельдшеркою пересіли на сани. Пам’ятаю, як коні різко повернули, я з лікарем втримався, а фельдшерка – випала. Ми озирнулися і побачили, що позаду нас ворушиться величезна купа снігу – фельдшерка впала в сніг прямо ногами доверху. Ми її, правда, відкопали якось, і таки доїхали до хутору та оглянули маля. Але ось таке було (всміхається).

– Яким є кредо Вашої професійної діяльності?

– Моє професійне кредо не тільки як лікаря, а як і керівника: «Per aspera ad astra», що в перекладі з латині означає «Через терни до зірок».

– Яким, на Вашу думку, повинен бути хороший лікар?

– Є такий вислів: «Справжній професіонал повинен вчитися все життя». Так от, хороший лікар повинен бути справжнім професіоналом, щоденно вдосконалюватись і мати морально-етичні якості. Не все так просто, бо можна добре покласти кладку, успішно виконати операцію, але водночас в людини мають бути морально-етичні цінності. Лікар повинен вміти співчувати, співпереживати, біль чужий сприймати як свій.

– Що побажаєте колегам напередодні Дня медичного працівника?

– Напередодні свята бажаю колегам віри, оптимізму, надії, міцного здоров’я, успіхів у цих не легких буднях, людського щастя та миру в нашій державі.

– Дякую за розмову.

Запитувала  Євгенія ПОЛІЩУК

№ 25 від 20 червня 2015 р. Категория: Медицина і здоров'я | Просмотров: 1039 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]