Четвер

25.04.2019

01:23

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Вчимося керувати діабетом
Стрімке розповсюдження цукрового діабету більше нагадує епідемію. Виникають запитання: чи можливо від нього вберегтись, а якщо захворів – як із цим жити?

В Україні, за даними статистики, в 2011 році було зареєстровано більше мільйона хворих цукровим діабетом. Проте, на думку експертів, ця цифра занижена і насправді кількість людей з недіагностованим діабетом у 3-4 рази більша. За останні роки невпинно зростає кількість хворих дітей, особливо віком до 5 років.

Цукровий діабет – це хронічне захворювання, яке виникає внаслідок недостатньої кількості інсуліну в організмі людини або його неефективної дії. Інсулін – це гормон, що виділяється бета-клітинами підшлункової залози. Функція цього гормону – перенести глюкозу (цукор) із крові в клітини організму, аби ті мали «пальне» для життєдіяльності. Зниження або відсутність інсуліну призводить до підвищення цукру в крові. Від тканин поступає сигнал про енергетичний «голод». За таких умов все більше поступає вуглеводів у кров. Таким чином, цукровий діабет – це «голод» посеред достатку.

Це захворювання небезпечне тим, що з’яв­ляється непомітно і проявляється лише тоді, коли серйозно вразило організм людини.

Нормальний цукор крові у людини тримається в межах від 3,3 до 5,5 ммоль/л натще, а через 2 години після приймання їжі може підніматись до 7,4 ммоль/л. Цукор в сечі відсутній. Надлишок цукру в крові (більше 9 ммоль/л) призводить до виділення його з сечею.

Розвиток цукрового діабету проходить стадії:

Переддіабет (латентний) – скарг немає. Виявляється при проведенні навантаження глюкозою у людей з факторами ризику по діабету (ожиріння, гіпертонія, спадковість ускладнена по діабету, вік старше 45 років, жінки, які народили дітей більше 4 кг, хронічні захворювання підшлункової залози, печінки, часті фурункули шкіри). Своєчасне лікування попереджує прогресування та подальший розвиток діабету.

Легка форма – скарг немає. Виявляється випадково при проведенні аналізу крові на цукор натще при профоглядах у людей із факторами ризику по діабету. Призначається дієта, збори лікарських трав.

Середня форма
– можливі скарги на спрагу, часте сечопускання, свербіння шкіри, фурункули. Виявляється при зверненні за лікуванням. Назначаються дієта, цукрознижуючі таблетовані препарати, дозовані фізичні навантаження, збори лікарських трав.

Важка форма
– скарги на спрагу, часте сечопускання, зниження зору, болі в ногах, з’являються скарги у зв’язку з ускладненнями із сторони серцево-судинної, нервової системи, печінки, нирок. Назначається інсулінотерапія, дієта, дозовані фізичні навантаження.

Цукровий діабет поділяють на два типи:

І тип (інсулінозалежний)
– характеризується відсутністю інсуліну в організмі людини. Він виникає у молодих людей віком до 35 років та дітей. Розвиток його швидкий, маніфестний, від однієї доби до тижня. Виникає внаслідок перенесеної гострої вірусної інфекції (грип, кір, паротит, краснуха), стресу, гострого панкреатиту, особливо при ускладненій спадковості по цукровому діабету. Лікується тільки ін’єкціями інсуліну.

ІІ тип (інсулінонезалежний) – характеризується неефективністю дії інсуліну. Ризик захворіти цукровим діабетом ІІ типу зростає з кожним роком, починаючи із 45-річного віку. Спочатку інсулін в організмі людини виділяється в нормі, або навіть з підвищеною кількістю, потім через 4-6 років секреція знижується. Тому спочатку досить цукрознижуючих таблетованих препаратів, а потім інсулінотерапія.

Спадковим захворюванням є діабет І типу (число хворих складає 5-10% від всіх випадків захворювання), а діабет ІІ типу (90-95 % всіх випадків) може бути наслідком багатьох причин.

Вік: після 40 років, а найгостріший пік відмічається у тих, хто має 65 і більше років. До цього часу у багатьох людей розвивається атеросклероз судин – у тому числі, що живлять підшлункову залозу. Діабет та атеросклероз часто «ходять» разом.

Зайва вага: коли індекс маси тіла більше 25 кг/м2.

Гіпертонія:
ожиріння з підвищеним холестерином в крові, гіпертонія, діабет – нерозлучна трійця (так званий метаболічний синдром).

Спадковість: діабет часто зустрічається в одній сім’ї, і передається із покоління в покоління при взаємодії генетичних особливостей із зовнішніми факторами ризику (переїдання, гіподинамія).

До профілактики цукрового діабету потрібно підходити комплексно. Це перш за все, систематичні заняття фізкультурою, розумовою та фізичною працею, відмова від шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю), надмірного вживання жирної та солодкої їжі, висококалорійних напоїв. Взамін цього потрібно вживати натуральні продукти з великим вмістом вітамінів та рослинних волокон. Рекомендується 30 хвилин у день регулярної та помірної фізичної активності (швидка хода, плавання, їзда на велосипеді, танці) – це знижує ризик розвитку діабету на 35-40 %.

Якщо ви страждаєте на ожиріння, треба поступово намагатись зменшити масу тіла. Їжте не менше 4 разів на день. Такий розподіл їжі дозволить уникнути відчуття голоду, а отже переїдання. Необхідно виключити з їжі вироби із дріжджового та листового тіста, масло, сметану, кефір жирністю від 1% і вище, ковбаси копчені, сало, свинину, жирні сири, банани, виноград, насіння та горіхи. Це буде первинною профілактикою цукрового діабету. Існує і вторинна профілактика цукрового діабету – виявлення діабету у початкових та легких стадіях розвитку, що дає можливість попередити розвиток діабету у середню та важку форму. Тому всім людям старшим 45 років щорічно необхідно проводити аналіз крові на цукор натще. Людям, які мають фактори ризику по діабету (ожиріння, гіпертонія, спадковість ускладнена по діабету, жінки, які народили дітей вагою більше 4 кг, захворювання підшлункової залози, печінки) рекомендовано провести аналіз крові на цукор після завантаження глюкозою через 2 години (75 або 100 г сухої глюкози в залежності від ваги).

Діабетику необхідно розуміти в чому суть хвороби і як потрібно діяти в реальному житті. Для цього існують школи діабету, література для самонавчання хворих цукровим діабетом. Із слів відомого німецького діабетолога М. Бергера: «Керувати діабетом – одне і теж саме, що водити автомобіль по переповненій транспортом трасі. Кожен може це освоїти, потрібно лиш знати правила руху».

Василь ПАНАСЮК, райендокринолог
Просмотров: 342 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]