П'ятниця

26.04.2019

05:00

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Велетень хімічної науки з Острога
До 90-річчя з дня народження Олега Сафоновича Заречнюка (17 вересня 1923 р. – 20 червня 2002 р.).    

Постать уродженця Острога – доктора хімічних наук, професора кафедри неорганічної хімії Львівського національного університету ім. І. Франка Олега Сафоновича Заречнюка добре відома острожанам.

Народився і зростав він у старовинному, з багатою історією місті, у сім’ї Сафонія й Анастасії Заречнюків. Усі найкращі риси батьків поєднались воєдино у їхньому первістку. У школі, а потім у гімназії Олегу подобалися природничі дисципліни. Коли виявилося, що для вступу до університету на природничі спеціальності треба здавати вступні іспити з хімії, почав осилювати її самотужки. Так Олег Сафонович з великим здивуванням відкрив для себе цікаву багатоаспектну та перспективну для людства науку. Це вплинуло на остаточний вибір – навчатися на хімічному факультеті.

У віці 67 років Олег Сафонович був відомим у науковому світі, учасником Міжнародних конференцій, він підготував до видання перший в Україні підручник із загальної хімії для університетів. Однак, якщо характеризувати Олега Сафоновича Заречнюка як ученого – кристалографа світового масштабу – то це означає дуже однобічно подати надзвичайно талановиту, багатоосяжну, безмежно добру і справедливу особистість.

Ще з гімназійних років любив малювати і згодом оформляв ілюстрації до своїх публікацій, підручників.

Безмежно люблячи своє рідне місто Острог, він жодної хвилини не забував про нього, все своє життя залишався острожанином, підтримував зв’язки із земляками. У його робочій кімнаті одна зі стін вкрита серією власних акварельних робіт. У центрі – батьківська хата, навколо – усі історичні пам’ятки, краєвиди Острога. Характеризуючи себе, Олег Сафонович вважав, що його поведінку визначав постійний пошук краси в усіх проявах: краси в природі, краси в людині та її характері. Усе своє свідоме життя намагався бути у злагоді з совістю, з принципами тієї моралі, яку заклали у нього батьки і свідомо їх ніколи не порушував. На компроміси з совістю ніколи і не за яких обставин не йшов.

20 червня 2002 року зупинилося серце вченого, не дожив до 90-ліття Олег Сафонович, алишив не надрукованим літопис, де описано життя людей і порядки, які панували на землях Західної України протягом усього ХХ сторіччя. На основі літопису «XX вік. Життя, спогади, роздуми», з нагоди 90-річчя з дня народження, в замку кн. Острозьких (краєзнавчий музей) відкрита виставка, на якій представлені матеріали багатьох описаних подій, де безпосереднім учасником і був Олег Сафонович Заречнюк.

Людмила КОЗЛОВСЬКА, завідувач художнім відділом КЗ ДІКЗ м. Острога
№37 від 14 вересня 2013 р. Категория: Люди і час | Просмотров: 573 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]