Неділя

21.04.2019

21:12

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Великий митрополит і його знаменитий двоюрідний правнук

Чотирнадцятого січня 1882 р. народився Іван Огієнко (митрополит Ілларіон) (помер 29 березня 1972 року) – визначний український вчений-гуманіст (мовознавець, історик церкви і культури, літературознавець), політичний, громадський і церковний діяч. 

У 1903 р., вже маючи військово-фельдшерську освіту, екстерном здав іспити на атестат зрілості в Острозькій чоловічій гімназії, що відкрило йому шлях на історико-філологічний факультет Університету святого Володимира в Києві, а пізніше – і до науково-викладацької праці в ньому. Дослідження острозької давнини, зокрема, друкарської спадщини нашого міста на все життя стало одним із головних напрямів його наукових зацікавлень.

Іван Огієнко – активний учасник українського державотворення (засновник і перший ректор Кам’янець-Подільського університету, міністр народної освіти і віровиховань Української Народної Республіки), провідна постать українського православного церковного відродження. Немає, мабуть, острожанина, що не тримав у руках видання Біблії з книгами Старого і Нового Заповітів в новому українському перекладі Івана Огієнка з давньоєврейського і давньогрецького оригіналів. Багато православних священиків (в тому числі і на Острожчині – відомі В. Бобровницький, М. Рихлицький та ін.) – із студентів Івана Огієнка по відділенню православного богослов’я Варшавського університету 1920 – 1930 років.

Овдовівши в роки Другої світової війни, вчений прийняв чернецтво з ім’ям Іларіон (так звався перший із русинів київський митрополит часів Ярослава Мудрого) і в сані єпископа, а пізніше – митрополита, очолював православну єпархію Холмщини і Підляшшя, а по війні став предстоятелем Української православної церкви в Канаді (нині – канонічна самоврядна церква в складі Константинопольської патріархії).

До речі, знаменитий Сергій Бубка – непереможний стрибун із жердиною, нині – президент Національного Олімпійського комітету України – правнук рідного брата митрополита Іларіона. Ось так буває, що одна родина дала і великого митрополита, і знаменитого спортсмена.

Ведучий рубрики Микола МАНЬКО,
заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог

 

№ 2 від 10 січня 2015 р. Категория: Історія, краєзнавство і туризм | Просмотров: 242 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]