Четвер

18.04.2019

20:02

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Від Мадонни – до прапора Європи
Написати цю статтю спонукало кілька причин. По-перше, у екстреному номері нашої газети (№ 49 від 4 грудня 2013 р.) «Рівне, майдан – мої думки з приводу» написав, що людям на євромайданах(!) нічого не говорять власне про Євросоюз. По-друге, зі ста опитаних мною мітингувальників ніхто так і не пояснив, що ж символізує саме це знамено. Лише одна поважного віку бабуся порадила скористатись… Інтернетом. По-третє, в тому ж номері було вміщено заяву-звернення депутатів міської ради від 2 грудня, де, зокрема, пропонувалося вивісити прапор ЄС біля приміщення міськради. Нарешті, виявилося, що Острог – одне з перших десяти міст (з 550 громад Асоціації міст України), де прийнято рішення про застосування цього символу. Приємно!  

А головне – з Днем народження, Європейський прапор! Та ще й з ювілейним! Адже з’явився він рівно 60 років тому – у грудні 1953-го. Цікаво, що він міг бути іншим, не таким як нині. Бо 25 вересня 1953-го Європейська Рада рекомендувала до прийняття полотнище із  зображенням 15 золотих зірок на синьому тлі, який представляв би число її членів. Ця пропозиція зустріла опір Німеччини, бо це означало б визнання Саару (на той час – окремої області), який був одним з 15 членів, як самостійна держава. Саар і Франція, з іншого боку, відкинули число 14 зірок, тому що тоді в Саарі існували прагнення до самостійності. Число 13 багато хто сприйняв як число нещастя, «бісову дюжину». Десять, як число засновників ЄС, перешкоджало б ідеї відкритості союзу. Тож нарешті домовилися про 12 зірок як символ довершеності.

У конкурсі на кращий проект прапора Європи приймали участь сотні художників. А переміг… чинуша з апарату Ради Європи Арсен Хейтц, який замість малюнка представив свої каракулі. Його ескіз затьмарив шедеври професіоналів! Він якраз і запропонував обраний варіант, який був затверджений 8 грудня 1953 року. В офіційному поясненні наступного дня, 9 грудня, було сказано: «На тлі блакитного неба західного світу зірки символізують народи Європи в колі, знак єдності. Число зірок незмінно, рівне дванадцяти. Це число символізує досконалість і повноту... Як дванадцять знаків Зодіаку втілюють весь Всесвіт, так дванадцять золотих зірок стоять за всі народи Європи, і за ті, що ще не можуть брати участь в побудові Європи в єдності та світі».

Тож кількість зірок жодним чином не по­в’я­зана з кількістю держав-членів ЄС. На прапорі зображено 12 зірок тому, що ця циф­ра традиційно вважається символом доско­налості, довершеності, повноти і єдності. Адже 12 – це і число місяців року; це і кількість знаків на циферблаті годинника; це і дванадцять апостолів тощо. З цієї причини прапор залишається незмінним, незалежно від розширень ЄС. Геометрична конструкція прапора передбачає, що п’ятикутні зірки ні в якому разі не можуть бути обернені кутами униз або йти радіально від центру, лише – наверх. Пізніше Рада Європи закликала інші європейські установи прийняти цей прапор, і у 1983 році його затвердив Європейський парламент, згодом він перейшов у спадок до Євросоюзу.

Олександр ГЛАДУНЕНКО
Просмотров: 212 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]