Неділя

21.04.2019

21:07

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Від руїн до архітектурного дива сучасності

Коли у місті з’являється якась новобудова, це завжди викликає задоволення, бо місто розвивається, оновлюється, та інтерес, бо ж цікаво – хто і як вирішив покращити наш благоустрій. Ось уже понад п’ять років увагу жителів та гостей міста привертає та неабияк зацікавлює питання будівництва в центрі Острога гуманітарного корпусу Національного університету «Острозька академія». 

Варто нагадати, хоча острожани, напевне, самі добре пам’ятають, про недобудоване приміщення палацу культури, яке з кінця 80-х років «прикрашало» центральну частину Острога. Те, що мало стати архітектурним шедевром, одним з кращих палаців культури в Радянському Союзі, з плином часу перетворилося на руїни, залишивши місту малопривабливі похмурі стіни, груду каміння та притулок для наркоманів і бомжів. Можливо, так би й тривало донині, якби у 2007 році Острозька міська рада не прийняла рішення про передання довгобуду на баланс Національного університету «Острозька академія». Було виготовлено відповідний проект і з того часу розпочалося перетворення руїн на окрасу міста. Попередню забудову було розібрано і буквально з нічого починав будуватись новий корпус.

Тендер на будівництво виграла потужна компанія, яка збудувала багато споруд на Рівненщині та в сусідніх областях, – ТзОВ ІБК «Регіон».  Автором реконструкції довгобуду став відомий український архітектор Мирослав Чабак, який свого часу працював над архітектурним проектом першої та унікальної в Україні віртуальної наукової бібліотеки. На початку створення проекту експерти оцінювали його у кількасот мільйонів гривень. Детальніші суми та цифри станом на сьогодні називає помічник ректора з адміністративно-господарської діяльності та розвитку Національного університету «Острозька академія» Наталія Мельничук:

– Попередня загальна кошторисна вартість об’єкта становить 39 мільйонів. Однак, їх треба буде перераховувати, тому що не врахований коефіцієнт інфляції, і остаточна вартість будівництва буде близько 70 мільйонів. На нинішній день вже освоєно 21 мільйон.

Сьогодні будівництво корпусу продовжується. Попри складну політичну та економічну ситуацію в країні, роботи не припинялись і не заморожувались. Основний акцент цього року зроблений на будівництві адміністративного корпусу.

– На 2015 рік у нас заплановано виконання будівельно-монтажних робіт ще на 5 мільйонів, – розповідає Наталія Миколаївна. – Що включають в себе ця сума і ці роботи? На території будівельного майданчика буде розташовано 4 споруди: перша – це трансформаторна підстанція і котельня, друга – їдальня, третя – адміністративний корпус, і четверта – найбільший корпус – навчальний. В цьому році більшу частину грошей будемо використовувати на будівництво адміністративного корпусу. Це триповерхова споруда. Загальна площа цього приміщення – 1200 кв. м. В основному там планується розмістити аудиторії, бо на території нашого корпусу кількість навчальних приміщень для студентів замала.

За словами Наталії Мельничук, будівництво адміністративного корпусу вже в наступному році планують завершити і здати в експлуатацію. Матеріали для будівництва об’єкту закуплені і виконання робіт буде продовжуватись.

– Роботи з будівництва тривають, їх ніхто не «заморожував». Зараз, можливо, не видно тих явних робіт, які ведуться зовні, бо вони відбуваються всі всередині. Але роботи виконуються, будування продовжується, – зазначає Наталія Миколаївна.

Основна увага і архітектора, і будівництва зосереджена на зовнішньому вигляді майбутнього корпусу, який поєднає в собі сучасні тенденції та архітектурні традиції середньовіччя. Всередині будуть розміщені просторі аудиторії, обладнані за останнім словом техніки, конфренц-зали, рекреаційні кімнати тощо.

– З архітектурної точки зору цей об’єкт дуже гарний. Це така забудова, яка пов’язана зі старим містом. В архітектурному комплексі будуть 2 вежі. В центрі площі буде оглядова вежа, яка підніметься на висоту 39 метрів. З висоти 33 м можна буде оглядати Острог і його околиці. До адміністративного корпусу прилягає мала вежа. Фасад гуманітарного корпусу буде дзеркальним. На досить великій для центра міста території, що перед недобудовою, розташується площа імені видатних острожан – Герасима та Мелетія Смотрицьких. Площу прикрашатиме перший у Європі пам’ятник Смотрицьким, – розповідає помічник ректора.

Скільки ще триватиме будівництво гуманітарного корпусу Острозької академії – однозначно відповісти не можна. Все залежить від наявності коштів. За словами Наталії Мельничук, найбільше грошей наразі жертвує канадська діаспора, також залучаються спеціальні кошти університету, здобуті за рахунок різних грандів, премій. Дуже сильною підтримкою була фінансова допомога канадського мецената українського походження Ераста Гуцуляка, який, на превеликий жаль, помер два роки тому на 83-му році життя.

– Гроші, хоч і менше, однак продовжують жертвувати, але такого великого мецената, як Ераст Гуцуляк, у нас більше немає, – каже Наталія Миколаївна. – На цей рік у нас затверджено титул перехідної будови. І міністерство також обіцяє виділити нам кошти.

За сьогоднішніми даними та підрахунками, а також зважаючи на ситуацію в країні, Наталія Мельничук каже, що було б добре, якби у 2020 році будівництво завершилось. Хочеться вірити, що ці прогнози нарешті справдяться і в центрі міста постане справжнє архітектурне диво сучасності, яке стане не лише окрасою Острога, а й усієї країни.

Євгенія ПОЛІЩУК

№ 13 від 28 березня 2015 р. Категория: Острозька академія | Просмотров: 282 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]