Вівторок

23.04.2019

05:39

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Відкрилася виставка українських весільних суконь

Серед українського народного одягу, мабуть, найбільше вражає своєю історією та різноманіттям святкове вбрання наречених. Чи не найважливішу роль тут посідає весільне плаття молодої, створенню та вибору якого в усі часи приділялась особлива увага. Історія та мода весільних суконь упродовж трьох століть представляється на виставці «Жіночий весільний костюм ХІХ-ХХІ ст.», відкриття якої відбулося у п’ятницю, 14 серпня, в Музеї книги і друкарства. 

Як розповіла завідувач музею та модератор виставки Світлана Позіховська, експозицію створено в рамках спільного з Нетішинським міським краєзнавчим музеєм виставкового проекту «Осанна жінці». Це шоста виставка цього проекту, яка присвячена Її Величності Жінки і яка по-різному розкриває багатогранність жіночої особистості. До створення виставки було залучено колекції Державного історико-культурного заповідника м. Острога, Нетішинського, Волинського, Рівненського краєзнавчих музеїв, в тому числі знаменитий серпанковий одяг Рівненського Полісся, весільні сукні різних років з острозьких та рівненських родин.

– Кожний народний костюм – це абсолютно унікальна космічна річ, оскільки створений він у єдиному примірнику. Великі філософські смисли і змісти закладені в кожній деталі костюму, яка відігравала свою роль, мала своє місце і пояснення, – зауважила Світлана Володимирівна.

Завідувач музею розповіла про експоновані весільні костюми кожного століття, їхні особливості та символіку. За її словами, вважалося, що для щасливого подружнього життя наречена в день обряду мусить мати при собі 4 речі: щось нове, старе, синє і позичене, про символічне значення яких ви дізнаєтесь, коли відвідаєте виставку. Також у весільному обряді вагомий зміст мало не лише вбрання наречених, а й костюми весільної свахи та коровайниці. Останнього, на жаль, не було експоновано, зате усі могли сповна насолодитись прекрасним українським костюмом весільної свахи, який надав Волинський музей.

Не менш цікавою є історія весільної сукні білого кольору, які також були представлені на виставці. Вперше вона з’явилась у Франції в 14 ст., а традицію білосніжного плаття нареченої започаткувала англійська королева Вікторія. З тих пір Європа надає перевагу білому вбранню нареченої, хоча, за словами Світлани Позіховської, найостанніший модний тренд – коротка весільна сукня будь-якого яскравого кольору.

Також до слова була запрошена співавтор виставки, директор Нетішинського музею Оксана Конончук, яка привітала колег і присутніх з вдалою експозицією, розповіла про традиційні українські весільні та передвесільні обряди, а також про історію експонатів, наданих її музеєм. Виставку вона назвала світлою, витонченою та перспективною.

Про історію своєї весільної сукні та сукні доньки, які також були експонатами виставки, розповіла авторка єдиного в світі вишитого «Кобзаря», представленого у нашому музеї, рівнянка Олена Мєдведєва. Острожанин Олександр Бондарчук продемонстрував сімейне весільне фото та розповів історію його творення. Вітальним словом завершив відкриття заступник директора з наукової роботи Державного історико-культурного заповідника м. Острог Микола Манько, який назвав виставку серпанково-вишивано-мереживним дивом. Слід зазначити, що упродовж всього відкриття експозиції своїм голосом неабияк радували та змушували поринути в магічну атмосферу весільного дійства учасниці зразкової вокально-фольклорної студії «Роксолана» Палацу культури м. Нетішин.

Отож, відкриття виставки, як і вона сама, вийшло святковим, світлим та душевним. Тому запрошуємо усіх охочих острожан, особливо острожанок, поринути у весільну атмосферу, яка поєднала в собі символічне багатство минулого та вишуканість й елегантність сучасного.

Євгенія ПОЛІЩУК

№ 34 від 22 серпня 2015 р. Категория: Культура і мистецтво | Просмотров: 272 | Добавил: Євгенія | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]