Четвер

18.04.2019

20:17

zg_ostroh@ukr.net, або zg_ostroh@i.ua
тел. 036-54-2-26-04
+38-097-500-20-81, 095-87-95-277 або 093-840-10-72

Передплата на газету "Замкова гора" не закінчується ніколи! (для ознайомлення натисніть мишкою)

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами

Згідно чинного законодавства України кожна жінка, яка готується стати мамою, має право на отримання допомоги по вагітності та пологах. Водночас порядок отримання і розмір цієї допомоги залежить від статусу жінки. На таку допомогу можуть розраховувати не тільки працюючі жінки, а й безробітні, а також студентки та фізичні особи – підприємці.  

Відпустка по вагітності та пологах є одним із видів соціальних відпусток. Вона надається жінкам на підставі медичного висновку і обов’язково оплачує­ться. Допомога по вагітності та пологам працюючим жінкам виплачується за місцем роботи. Для цього потрібно надати листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами, який видається на 30-му тижні вагітності і свідчить про початок декретної відпустки. Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно і становить 126 календарних днів (140 календарних днів – у разі народження двох або більше дітей та в разі ускладнених пологів ст. 20 Закону України «Про відпустки»). Якщо жінка працює офіційно за трудовим договором і за неї виплачуються страхові внески, то матеріальна допомога, в зв’язку з вагітністю та пологами, працюючим жінкам нараховує­ться в розмірі 100 відсотків від середньоденної заробітної плати, незалежно від страхового стажу та виплачується за місцем роботи. Жінка отримує допомогу в повному обсязі. Роботодавець виплачує допомогу єдиною сумою в найближчий термін, установ­лений для виплати зарплати. Ці витрати потім компенсую­ться підприємству з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Якщо жінка, отримавши лікарняний, не йде в декретну відпустку, а хоче працювати далі і отримува­ти зарплату, то допомога по вагітності та пологах їй надаватися не буде.
Чинним законодавством не передбачена одночасна виплата зарплати та допомоги по вагітності та пологах за один і той же період. Виплата допомоги здійснюється тільки за дні фактичної декретної відпустки. При цьому перенесен­ня декретної відпустки за межі терміну, зазначеного в лікарняному листі, не допускається.

Крім того, фізичній особі – підприємцю потрібно відкрити соціальний рахунок для надходження коштів із Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Соціальний рахунок на отриман­ня допомоги можна відкрити в будь-якому зручному банку, а копію договору та реквізити рахунку надати в державний Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Після перерахування з Фонду допомоги на соціальний рахунок підприємець проводить виплату готівковим або безготівковим методом, тобто перераховує на банківську картку найманої особи, яку відкриває наймана особа в будь якому зручному банку.

Зокрема, з 1 липня 2013 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії» від 14 травня 2013 р. № 231-VII, відповідно до якого допомога по вагітності та пологам є об’єктом для нарахування та утримання єдиного соціального внеску.

Незважаючи на те, що виплата допомоги по вагітності та пологам працюючим жінкам виплачується за рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, з 1 липня 2013 р. з нарахованої допомоги по вагітності і пологам, єдиний соціальний внесок сплачує роботодавець за рахунок власних коштів в розмірі ставки – 33,2%, а 2% – утримується з працівника. Період перебування у відпустці по вагітності та пологам враховується до страхового стажу.

Жінка-підприємець може от­римати допомогу з Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, якщо вона бере доб­ровільну участь у системі загальнообов’язкового дер­жав­ного соціального страхування шляхом укладення Договору з податковою інспекцією та сплачує добровільні внески, тобто уклала договір «Про добровільну участь у системі за­галь­нообов’язкового державного соціального страхування».

А у випадку не сплати доб­ровільних внесків жінка-підприємець прирівнюється до непрацюючих, тому за виплатою допомоги має право звернутися до Управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання.

Право на допомогу по вагітності та пологах мають і безробітні жінки. Вони можуть бути зареєстровані в центрі зайнятості, а можуть і не стояти на обліку. Непрацюючі жінки, які не перебува­ють на обліку в центрі зайнятості, оформляють допомогу в управлінні праці та соціа­льного захисту населення.

Вагітним жінкам, які перебувають на обліку в центрі зайнятості як безробітні, для призначення допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами центри зайнятості видають довідку в управління праці та соціального захисту населення про те, що вони зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні і допомогу по вагітності та пологам такі жінки отримують в управлінні праці та соціального захисту населення.

Тому допомога по безробіттю для вагітних жінок на цей період припиняється.

Студентки, які не отримують стипендію, за допо­могою по вагітності та пологах звертаю­ться до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання.

 Для отримання допомоги непрацюючим жінкам необхідно подати заяву, трудову книжку, лікарняний лист і довідку з цент­ру зайнятості про те, що вони не отримують в них допомогу по безробіттю.

Жінка, яка працює за договором цивільно-правового характеру, не має права на отримання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, оскільки не підлягає загальнообов’язковому соціальному страхуванню з тимчасової втрати працездатності і не є застрахованою особою. А отже, всі види допомоги при народженні дитини жінка отримуватимете не на підприємстві, а в управлінні праці та соціального захисту населення за місцем проживання.

Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, за бажанням жінки, їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що гарантує   ст.18 Закону України «Про відпустки».

А також, за бажанням жінки або осіб, зазначених у частині цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною, вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або в дома. При цьому за ними зберігається право на одержання допомоги в період відпустки для догляду за дитиною.

До відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами власник або уповноважений ним орган зобов’язаний за заявою жінки приєднати щорічну відпустку, незалежно від тривалості її роботи в поточному робочому році.

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається за заявою жінки або осіб, зазначених у частині 3 статті 18 згаданого Закону, повністю або частково в межах установленого періоду та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

Особам, зазначеним у частині третій статті 18 цього Закону (крім осіб, які усиновили чи взяли дитину під опіку у встановленому законодавст­вом порядку), відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на підставі довідки з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну цієї відпустки і виплату допомоги по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати).

Якщо дитина перебуває на державному утриманні, мама не має права на відпустку для дог­ляду за дитиною до 3-х років.

Якщо дитина не досягла віку 6-ти років, але потребує домашнього догляду, мама або інші особи, які зазначені у частині третій статті 18 та частині другій статті 19 Закону України «Про відпустки» має право на відпустку без збереження заробітної плати. Факт потреби в домашньому догляді має підтвердити медичний висновок (ст. 25 Закону України «Про відпустки»).

Галина ПЕРЛОВСЬКА, начальник відділу з питань праці управління праці та соціального захисту населення виконкому Острозької міської ради

№12 від 15 березня 2014 р. Категория: Пенсії, соціальний захист і охорона праці | Просмотров: 1117 | Добавил: Zamkova | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]